Agnieszka Kłos


Agnieszka Kłos jest uznawaną polską pisarką, która łączy w swojej twórczości różnorodne formy artystyczne. W swoim dorobku posiada także wiele cennych większości krytycznych analiz, które dotyczą współczesnej sztuki.

Dodatkowo, jej pasja do fotografii pozwala jej na tworzenie unikalnych wizualnych narracji, co czyni ją wszechstronną artystką w dziedzinie kultury.

Życiorys

Agnieszka Kłos, urodzona w Poznaniu w latach 70. XX wieku, poświęciła swoje życie nauce oraz sztuce. Studiowała na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz na Wydziale Historii Sztuki tego samego uniwersytetu, gdzie zdobyła wiedzę z zakresu historii sztuki oraz fotografii artystycznej.

Aktualnie prowadzi wykłady w Katedrze Mediacji Sztuki oraz Katedrze Grafiki i Sztuki Mediów w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jej zainteresowania obejmują również dziennikarstwo, fotografię oraz krytykę sztuki. Warto podkreślić, że jest dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinach literatury oraz teatru.

Agnieszka Kłos jest również doktorantką Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego oraz prof. Ewy Domańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od stycznia 2018 roku nosi tytuł doktora nauk historycznych, uzyskany na podstawie obronionej pracy zatytułowanej „Witalność martwych przestrzeni Auschwitz-Birkenau”, którą przygotowała pod kierunkiem prof. Domańskiej i prof. Krzysztofa Ruchniewicza, dyrektora CSNiE im. Willy’ego Brandta.

Warto również zwrócić uwagę na jej rolę jako redaktorki pisma kulturalnego „Rita Baum”. Jej twórczość literacka, w tym opowiadania, została przetłumaczona na języki serbski, niemiecki oraz angielski. Zbiór opowiadań pt. „Gry w Birkenau” z 2015 roku zdobył uznanie w 2016 roku, uzyskując nominację do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Agnieszka Kłos aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Wrocławia, miasta, w którym mieszka. Jest pomysłodawczynią oraz kuratorką projektu historycznego „Breslau cv”, a także organizatorką akcji społecznej „Książka za kraty”, skierowanej do osób osadzonych w zakładach karnych.

Twórczość

Agnieszka Kłos to utalentowana autorka, której dorobek literacki obejmuje szereg znaczących publikacji. Oto niektóre z nich:

  • Całkowity koszt wszystkiego (2008),
  • Antologia współczesnych polskich opowiadań (antologia; wraz z Krystyną Sakowicz, Arturem Danielem Liskowackim, Grzegorzem Strumykiem i innymi, 2011),
  • Antologia współczesnych polskich opowiadań (antologia; wraz z Olgierdem Kajakiem, Joanną Lech, Piotrem Michałowskim i innymi, 2014),
  • Gry w Birkenau (2015),
  • Wyższa czułość (2020),
  • Ciało poetyckie (2022),
  • Las zaginionych ludzi (2023).

Jej prace są świadectwem głębokiego zrozumienia ludzkiej natury oraz emocji, co sprawia, że jest cenioną postacią w polskiej literaturze współczesnej.

Przypisy

  1. Nominacja – Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza 2016. Lokator Media. [dostęp 16.03.2019 r.]
  2. Tożsamość miasta - BRESLAU CV. Narodowe Centrum Kultury, 07.07.2008 r. [dostęp 16.03.2019 r.]
  3. Daria Milewska: Książka za Kraty. Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. [dostęp 16.03.2019 r.]
  4. Agnieszka Gajewska: Wielkopolski Słownik Pisarek – Agnieszka Kłos.

Oceń: Agnieszka Kłos

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:11