Zbigniew Czesław Stein, rocznik 1931, urodził się w stolicy Wielkopolski – Poznaniu, gdzie zaczęła się jego wyjątkowa droga życiowa jako inżyniera i naukowca. W dniu 12 marca 2018 roku zmarł, pozostawiając po sobie znaczący dorobek w dziedzinie inżynierii elektrycznej.
Był on specjalistą maszyn elektrycznych, a jego osiągnięcia naukowe i dydaktyczne były szczególnie doceniane w środowisku akademickim. Zbigniew Stein pełnił rolę profesora na Politechnice Poznańskiej, gdzie kształcił kolejne pokolenia inżynierów, dzieląc się swoją rozległą wiedzą oraz doświadczeniem.
Życiorys
W 1950 roku Zbigniew Stein ukończył z wyróżnieniem Gimnazjum i Liceum św. Jana Kantego. Następnie, od 1951 roku, rozpoczął pracę jako zastępca asystenta na Wydziale Elektrycznym poznańskiej Szkoły Inżynierskiej, a w 1953 roku ukończył obie studia. Po ich zakończeniu pozostał w Katedrze Maszyn Elektrycznych, gdzie pracował pod kierunkiem prof. Józefa Węglarza, kontynuując swoją karierę nawet po przemianowaniu uczelni na Politechnikę Poznańską w 1955 roku.
W 1964 roku obronił pracę doktorską na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej. Habilitację uzyskał w 1978, a tytuły akademickie zdobył w kolejnych latach: w 1968 roku otrzymał tytuł docenta, w 1986 – profesora nadzwyczajnego, zaś w 1992 roku został profesorem zwyczajnym. W latach 1958-1968 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej, a w okresie 1969-1977 oraz 1990-1996 był jego dziekanem.
Poza tym, w latach 1982-1984 zajmował stanowisko prorektora Politechniki ds. kształcenia, a od 1981 do 1990 roku pełnił rolę dyrektora Instytutu Elektrotechniki Przemysłowej. Dodatkowo był dyrektorem Zakładu Badań Maszyn Elektrycznych Politechniki Poznańskiej.
Między 1985 a 2015 rokiem, Stein był przewodniczącym reaktywowanego Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Poznańskiej. Ponadto zajmował wiele innych ważnych funkcji, takich jak przewodniczący Wydziału Nauk Technicznych, a także członek zarządu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Należał do Sekcji Maszyn Elektrycznych i Transformatorów oraz Sekcji Trakcji Elektrycznej Komitetu Elektrotechniki PAN, a także współpracował z Polskim Towarzystwem Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej. Od 1955 roku był aktywnym członkiem Stowarzyszenia Elektryków Polskich, pełniąc wiele ról, w tym obowiązki przewodniczącego Koła nr 5 przy Politechnice Poznańskiej, zastępcy skarbnika Oddziału Poznańskiego oraz przewodniczącego Komisji ds. Młodzieży i Studentów. W latach 1972-1974 był również II sekretarzem Komitetu Uczelnianego PZPR na Politechnice.
Był promotorem ponad 250 prac dyplomowych, zarówno magisterskich, jak i inżynierskich oraz 10 doktoratów. Zrecenzował 26 rozpraw doktorskich oraz 9 przewodów habilitacyjnych, napisał 15 recenzji w postępowaniach o nadanie tytułu naukowego i awans na stanowisko profesora. Jego dorobek obejmuje również książkę pt. Maszyny i napęd elektryczny (Warszawa, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1975), podręcznik dla szkół zawodowych Maszyny elektryczne (Warszawa, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1982) oraz kilka skryptów dla studentów.
Zmarł i został pochowany na Cmentarzu Junikowo w Poznaniu.
Odznaczenia, nagrody i tytuły honorowe
W bogatej karierze Zbigniewa Steina, nie mogły zabraknąć uznawanych w kraju odznaczeń oraz nagród, które stanowią potwierdzenie jego osiągnięć oraz wkładu w dziedzinę nauki i edukacji. Poniżej znajduje się lista jego najważniejszych wyróżnień:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Medal Komisji Edukacji Narodowej,
- Zasłużony Nauczyciel PRL,
- Odznaka Honorowa Miasta Poznania,
- Odznaka Honorowa Województwa Poznańskiego,
- Nagroda Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki,
- członek honorowy Stowarzyszenia Elektryków Polskich (2010),
- Zasłużony Senior Stowarzyszenia Elektryków Polskich (1998),
- członek honorowy Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Poznańskiej,
- Szafirowa Odznaka Honorowa SEP (2015),
- Złota Odznaka Honorowa NOT (1982).
Przypisy
- Informacje na stronie um.poznan.pl
- Zbigniew Stein. katalog.bip.ipn.gov.pl. [dostęp 04.03.2019 r.]
- Zbigniew Stein : Kondolencje. nekrologi.net. [dostęp 04.03.2019 r.]
- [http://www.kel.pan.pl/images/stories/Biuletyn_sekcji_MEiT/Biuletyn_sekcji_MEiT_Nr_86.pdf Śp. Prof. dr hab. inż. Zbigniew STEIN 1931-2018]. kel.pan.pl. [dostęp 04.03.2019 r.]
- a b 2018.03.12 Zawiadomienie o śmierci prof. dr hab. inż. Zbigniewa Steina. sep.poznan.pl. [dostęp 04.03.2019 r.]
- Prof. dr hab. inż. ZBIGNIEW STEIN. absolwent.put.poznan.pl. [dostęp 04.03.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Danuta Gościcka | Zofia Hilczer-Kurnatowska | Maria Beisert | Stanisław Lamperski | Aurelia Polańska | Edmund Grześkowiak | Tadeusz Krygowski | Adam Szulc | Marek Olejniczak | Klara Bartkowska | Michał Hanćkowiak | Michał Kurzyński | Grzegorz Łysiak | Olgierd Kiec | Czesław Grenda | Hanna Liberska | Kornel Michałowski | Paulina Buchwald-Pelcowa | Zbigniew Prusinkiewicz | Piotr KirszensztejnOceń: Zbigniew Stein