Adam Szulc


Adam Szulc, urodzony 1 września 1971 roku w Poznaniu, jest znanym fryzjerem męskim, który znacząco wpłynął na rozwój branży fryzjerskiej w Polsce. Jako autorytet w dziedzinie fryzjerstwa męskiego, Szulc nie tylko praktykuje swój zawód, lecz również dzieli się swoją wiedzą z innymi, pisząc książki oraz prowadząc zajęcia edukacyjne.

Jako prekursor barberingu w Polsce, wprowadził nowatorskie techniki oraz podejścia w stylizacji męskiego włosów, co uczyniło go ważną postacią w tej dziedzinie. Jego wkład w edukację fryzjerską jest również dostrzegalny poprzez rolę nauczyciela teorii fryzjerstwa męskiego w Zespole Szkół Odzieżowych w Poznaniu.

Adam Szulc jest współautorem eksperymentu pedagogicznego o nazwie „Fryzjer Męski barber”, który ma na celu zapewnienie nowoczesnej edukacji dla przyszłych fryzjerów. Jako mistrz zawodu, jego umiejętności i doświadczenie są nieocenione w tej branży, a jego osiągnięcia zostały docenione na całym świecie.

Co więcej, warto podkreślić, że Szulc jest pierwszym i jedynym europejskim fryzjerem, który znalazł się w prestiżowej Hall of Fame w National Barber Museum w Ohio, co stanowi niezwykłe wyróżnienie w jego karierze.

Życiorys

Adam Szulc przyszedł na świat w 1971 roku w Poznaniu. Jego fascynacja fryzjerstwem męskim rozpoczęła się w dzieciństwie, a także zainteresowania historią powszechną oraz muzyką rockową. Pasja do fryzjerstwa została przekazana przez jego dziadka, Władysława Bartkowiaka, który był fryzjerem męskim w czasie niemieckiej okupacji w Kołobrzegu. Muzyczne zacięcie i zamiłowanie do historii dziedziczył po swoim ojcu, Edwardzie, który był muzykiem w jeżyckich zespołach i pasjonatem historii Polski oraz świata.

Pierwszym zespołem, który założył, był Topór, stworzony wspólnie z bratem i przyjaciółmi z poznańskiego osiedla. Adam Szulc pełnił w nim rolę autora tekstów oraz perkusisty. Wkrótce pojawiły się kolejne grupy muzyczne, takie jak Dead Division, Parlament, Hacesja, a w 1991 roku najbardziej znany z nich, Cymeon X. Na początku lat 90. współtworzył zespół X Respect X, w którym również grał na perkusji, pisał teksty piosenek, a nieraz także wykonywał wokale.

Oprócz działalności muzycznej, Adam Szulc pisze liczne artykuły do prasy dotyczącej zarówno muzyki, jak i fryzjerstwa. Jest osobą z rodziny, mającą żonę i czworo dzieci. Zawodowo jest instruktorem praktycznym oraz nauczycielem teorii fryzjerstwa męskiego w Zespole Szkół Odzieżowych w Poznaniu. Ponadto, aktywnie uczestniczy w jury konkursów barberskich na różnych festiwalach fryzjerskich, organizowanych m.in. w Warszawie, Poznaniu i Katowicach.

Adam pełni również rolę ambasadora Przemysławki – recognize wody kolońskiej z Poznania, która ma ponad stulecie tradycji. Cały czas pozostaje aktywnym działaczem na rzecz polskiego fryzjerstwa męskiego, promując i rozwijając tę pasję.

Fryzjerstwo męskie

Edukacja

Adam Szulc rozpoczął swoją edukację w 1986 roku, uczęszczając do Szkoły Zawodowej w Poznaniu, gdzie kształcił się w zawodzie fryzjera męskiego. Podczas swojej praktyki w Spółdzielni Fryzjersko-Kosmetycznej w Poznaniu, zdobywał cenne umiejętności w dwóch uznawanych zakładach fryzjerskich, gdzie uczył się pod okiem wybitnych mistrzów fryzjerskich, takich jak Emillan Łukasik oraz Grzegorz Szulc. W 1989 roku z powodzeniem uzyskał tytuł czeladnika w fryzjerstwie męskim z oceną bardzo dobrą.

Rok 1992 był przełomowy, gdyż Adam zdał maturę oraz egzamin na Technika Fryzjerstwa, a w 1995 roku, po trzech latach, zdobył tytuł mistrzowski. W latach 2018–2021 pracował jako nauczyciel fryzjerstwa męskiego w Zespole Szkół Odzieżowych w Poznaniu, uczestnicząc w innowacyjnym projekcie pod nazwą „Fryzjer męski barber”, który zakończył się egzaminem czeladniczym w tej dziedzinie.

Zakład fryzjerski

W 2000 roku Adam Szulc współzałożył swój pierwszy zakład fryzjerski. Od 2016 roku kieruje Jamą w Poznaniu. Jego kariera zawodowa obejmowała współpracę z wieloma renomowanymi markami fryzjerskimi, w tym z Jagą Hupało, Pan Drwal, Robertem Grzempowskim, Lucjanem Szajbelem oraz wieloma innymi. Jego doświadczenie obejmuje również współpracę z popularnymi wydarzeniami branżowymi, takimi jak Open Hair Festiwal, Targi Look & Beauty Vision w Poznaniu oraz Eurokos.

Adam uczestniczył w licznych autorskich sesjach zdjęciowych, wywiadach i projektach filmowych, które były emitowane w mediach, takich jak Radio Poznań, Radio Emaus oraz na platformach takich jak TVP Kultura. Wydarzenia takie jak Bestia, Most I, czy Steam Punk Show zyskały uznanie w polskim świecie fryzjerskim.

Również od 2016 roku, Adam prowadzi własną linię męskich kosmetyków o nazwie STEAM PUNK, która podkreśla jego profesjonalizm oraz zaangażowanie w branży fryzjerskiej.

Autorskie książki

W 2018 roku, w wydawnictwie Zysk i S-ka, ukazała się jego pierwsza książka zatytułowana „Fryzjer Męski”. Publikacja ta stanowi podsumowanie ponad trzydziestoletniej kariery Adama w zawodzie fryzjera i zawiera aż 370 stron bogatej merytoryki, historii, technologii oraz opisów narzędzi fryzjerskich. W 2021 roku, dzięki dużemu zainteresowaniu, wydano drugie, rozszerzone wydanie tej książki z dodatkowym rozdziałem i nową okładką.

W 2020 roku na rynku pojawiła się druga publikacja Adama, zatytułowana „Następny Proszę!”. Książka ta, licząca kilka setek stron, ukazuje historie i doświadczenia fryzjera, który od 35 lat aktywnie wykonuje swój zawód. Zawiera m.in. obszerny rozdział opisujący historię amerykańskich barbershopów oraz biografie wielu emerytowanych fryzjerów męskich.

W 2022 roku ukazała się trzecia część tryptyku fryzjerskiego, zatytułowana „Krótko Po Męsku”. To zamknięcie fryzjerskiej trylogii, które obejmuje wiedzę i doświadczenia głównego bohatera.

W tym samym roku dzieło „Fryzjer Męski” zostało przetłumaczone na język angielski, ukazując się pod tytułem „Barbering. A complete guide to men’s haircuts”.

Eksperyment pedagogiczny

W okresie 2018-2021 Adam Szulc był współtwórcą oraz jednym z prowadzących eksperyment pedagogiczny o nazwie „Fryzjer męski barber” w Zespole Szkół Odzieżowych w Poznaniu. Nowoczesny program nauczania uzyskał akceptację Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz innych instytucji edukacyjnych, co świadczy o jego wysokiej wartości merytorycznej.

Podczas tego wyjątkowego projektu przygotowano również książkę „Fryzjer Męski”, która stanowiła wsparcie dla uczniów, a jej publikacja miała miejsce w znanym poznańskim wydawnictwie Zysk i S-ka. Oprócz tego, zorganizowano konferencję prasową, która miała na celu nabór uczniów do wspomnianej klasy.

Działalność charytatywna

Adam Szulc aktywnie promuje zawód fryzjera męskiego wśród młodzieży poprzez organizację pokazów oraz prelekcji w szkołach branżowych. Na rzecz lokalnych społeczności, wielokrotnie brał udział w akcjach charytatywnych, oferując darmowe strzyżenia dla dzieci z domów dziecka, osób w trudnej sytuacji życiowej, osób niepełnosprawnych oraz młodzieży z zakładów poprawczych.

Od wielu lat angażuje się również w akcje społeczne takie jak „Movember”, „Żądamy Chleba”, „Noc Muzeów” oraz „Czesanie za uśmiech”, co potwierdza jego zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnej i młodych ludzi.

Muzyka

Cymeon X

Zespół Cymeon X jest istotnym przedstawicielem hard core punk, który również wprowadził filozofię straight edge do Polski. Został założony w Poznaniu w październiku 1991 roku dzięki staraniom Adama „Adziola” Szulca, który nie tylko był głównym autorem tekstów, ale także pełnił rolę perkusisty. W pierwszym składzie zespołu znaleźli się również: Maciej „Stiepan” Karalus na basie, Piotr „Piciu” Roszak na gitarze oraz Marek Czarnecki, który zajmował się wokalem.

W szczególności dla członków Cymeon X kluczowe było to, aby każdy z nich był wegetarianinem oraz wyznawcą filozofii straight edge. Ta postawa, jak na tamte czasy, była zarówno innowacyjna, jak i zdecydowanie antysystemowa.

Nazwa zespołu została inspirowana postacią Cymeona Maksymalnego, jednym z bohaterów powieści „Osobliwe przypadki Cymeona Maksymalnego”, napisanej przez Edmunda Niziurskiego.

Nagrody i wyróżnienia

Działalność na rzecz rzemiosła

Od 1 kwietnia 2000 roku Adam Szulc jest członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Poznaniu. W trakcie swojej kariery aktywnie uczestniczył jako członek oraz przewodniczący komisji, które oceniały umiejętności uczniów. Dodatkowo, był głównym organizatorem Konkursu imienia Stefana Siankowskiego, który odbywa się corocznie w W.I.R..

W 2018 roku, podczas targów fryzjerskich „Look” w Poznaniu, zainicjował pokaz pod nazwą „Rockapinup” we współpracy z Klubem Postępu i Techniki, działającym przy Cechu Rzemiosł Różnych. Ponadto, w latach 2015–2017 organizował samodzielne pokazy, które miały miejsce podczas uroczystości pasowania najlepszych czeladników w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu.

Posiadane certyfikaty, nagrody i wyróżnienia

Nagroda / WyróżnienieRok
Złota Odznaka Rzemieślnicza nadana przez Cech Rzemiosł Różnych w Poznaniu2010
Uznany jako jeden z 40 najlepszych stylistów w Polsce według „Estetica Polska”2016
Ambasador Festiwalu Open Hair Sieradz, wyróżnienie od Prezydenta Miasta Sieradza2016
Honorowa Odznaka Rzemieślnicza otrzymana od Cech Rzemiosł Różnych w Poznaniu2017
Złoty Medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich za produkt do brody Steam Punk2019
Honorowe miejsce w Galerii Sław Barberskich w National Barber Museum w Ohio, kluczowym muzeum amerykańskich fryzjerów męskich2021
Złoty Medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich za książkę „Fryzjer Męski”2021
Patronat honorowy Prezydenta Miasta Poznania Jaceka Jaśkowiaka z okazji piątej rocznicy działalności Adama Szulca2021
Uznany za jednego ze 100 kluczowych stylistów w Polsce przez „Estetica Polska”2022
Osobowość Roku, nagroda od Festiwalu Fryzjerskiego Hair & Beauty w Katowicach2022
Złoty Medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich oraz Złoty Medal Wybór Konsumentów za książkę „Następny Proszę!”2024

Przypisy

  1. AgaA. Zielka, Następny Proszę! – wywiad z Adamem Szulcem, Estetica Polska, 29.04.2024 r. [dostęp 28.08.2024 r.]
  2. LOCKHART'S X Adam Szulc "Death Pomade" / Tarot Sessions Volume 9, 27.12.2020 r. [dostęp 28.08.2024 r.]
  3. n, Targi URODA 2022 w AMBEREXPO przyciągnęły tłumy!, AMBEREXPO, 20.10.2022 r. [dostęp 28.08.2024 r.]
  4. Międzynarodowe Targi Fryzjerskie LOOK 2018 - program pokazów na scenie głównej, Hair Trendy - portal dla fryzjerów, stylistów [dostęp 28.08.2024 r.]
  5. AdamA. Szulc, Fryzjer Męski, wyd. 1, Zysk i S-ka, 2018, ISBN 978-83-8116-457-3
  6. AdamA. Szulc, Krótko Po Męsku, wyd. 1, Zysk i s-ka, 2022, ISBN 978-83-8202-655-9
  7. AdamA. Szulc, Nastepny Proszę!, wyd. 1, Zysk i s-ka, 2020, ISBN 978-83-8202-029-8
  8. Adam Szulc na Beauty Days 2018, 05.12.2018 r. [dostęp 28.08.2024 r.]
  9. BłażejB. Dąbkowski, Poznań chce kształcić barberów. Fryzjer męski wraca do szkół., Głos Wielkopolski, 25.06.2018 r. [dostęp 29.08.2024 r.]
  10. Warszawa - Międzynarodowe Targi Fryzjerskie i Kosmetyczne Beauty Days 2019, Hair Trendy - portal dla fryzjerów, stylistów [dostęp 28.08.2024 r.]
  11. Facebook, www.facebook.com [dostęp 28.08.2024 r.]
  12. Instagram, www.instagram.com [dostęp 28.08.2024 r.]
  13. Jama - Adam Szulc Barber [online], adamszulcbarber.com [dostęp 28.08.2024 r.]
  14. Sylium.com, HairTrendy.pl - Międzynarodowe Targi Fryzjerskie i Kosmetyczne Beauty Days 2018 [dostęp 28.08.2024 r.]
  15. Adam Szulc - Steam Punk Show by Adam Szulc Barber Team, ON HAIR Warsaw, 17.01.2019 r. [dostęp 28.08.2024 r.]
  16. BłażejB. Dąbkowski, Głos Wielkopolski, 25.06.2018 r. [dostęp 29.08.2024 r.]
  17. Jaga Hupało i Adam Szulc - wywiad HD, Adam Szulc Barber, 15.04.2016 r. [dostęp 28.08.2024 r.]
  18. Pan Drwal • Kosmetyki do Brody • Oficjalna strona [online], Pan Drwal [dostęp 28.08.2024 r.]
  19. Festiwal Hair & Beauty 2022 | WYDARZENIA, www.mckkatowice.pl [dostęp 28.08.2024 r.]
  20. Laureaci konkursu Złoty Medal Wybór Konsumentów [online], zlotymedal.com [dostęp 28.08.2024 r.]
  21. 2021 Adam Szulc - National Barber Museum [online], www.nationalbarbermuseum.org [dostęp 28.08.2024 r.]
  22. Zespół Cymeon X - Adam Szulc Barber [online], adamszulcbarber.com [dostęp 28.08.2024 r.]

Oceń: Adam Szulc

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:6