Zenon Hodor


Zenon Hodor, urodzony 8 grudnia 1925 roku w Poznaniu, był wybitnym polskim skrzypkiem oraz koncertmistrzem, który na stałe zapisał się w historii polskiej muzyki. Jego kariera artystyczna zakończyła się tragicznie 18 lutego 2000 roku, kiedy to zmarł w Łodzi. Jego zaangażowanie w polską kulturę muzyczną oraz talent czyniły go postacią wyjątkową.

Hodor przez długie lata związany był z Filharmonią Łódzką, gdzie pełnił rolę koncertmistrza, co pozwoliło mu na rozwój swoich artystycznych umiejętności oraz na współpracę z innymi znakomitymi muzykami. Jego osiągnięcia świadczą o bogatej ścieżce kariery oraz o tym, jak wielkie znaczenie miał dla środowiska muzycznego w Polsce.

Życiorys

Zenon Hodor to postać, która swoją muzyczną edukację rozpoczęła w tajnym konserwatorium Heleny Kijeńskiej-Dobkiewiczowej w Łodzi, gdzie odbywał nauki podczas II wojny światowej. Jego pierwsze kroki w muzyce to nauka gry na fortepianie, którą doskonalił pod okiem Kijeńskiej-Dobkiewiczowej. Następnie przeszedł do gry na skrzypcach, ucząc się od wybitnego Alfreda Wiłkomirskiego. Hodor wcześnie wykazał się talentem, zdobywając nagrodę w tajnym konkursie pianistycznym. Równocześnie studiował prawo pod kierunkiem prof. Tadeusza Kotarbińskiego.

Po zakończeniu działań wojennych Zenon Hodor stał się jednym z organizatorów Filharmonii Łódzkiej. Kontynuował naukę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi, gdzie zdobył dyplom w 1950 roku. Po tym, zdecydował się na dalszą naukę w Związku Radzieckim, a następnie w 1956 roku ukończył aspiranturę na PWSM w Warszawie pod opieką Ireny Dubiskiej. Po odbyciu studiów w Moskwie, Leningradzie oraz na Królewskiej Akademii Muzycznej w Brukseli, powrócił do Łodzi.

W Łodzi poświęcił się pracy w Filharmonii Łódzkiej i pełnił funkcję pedagoga w Akademii Muzycznej w Łodzi w latach 1951–1971. Jako koncertmistrz odwiedzał różne kraje bloku wschodniego, ale również m.in. Francję, Belgię, Niemcy, Holandię, Włochy, Egipt i Tunezję. Zenon Hodor był również I skrzypkiem Łódzkiego Kwartetu Smyczkowego.

W latach 1958–1970 pełnił rolę pierwszego prezesa Łódzkiego Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego po jego reaktywacji. Dodatkowo, był członkiem zarządu łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

Życie prywatne

Warto wspomnieć, że jego dziadkiem był znany tubista Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej, Jan Benke. Zenon Hodor znalazł swój ostatni spoczynek na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Ogrodowej w Łodzi, w sektorze 39_E2, rzędzie 9, numer grobu 8.

Publikacje

Zenon Hodor to autor publikacji, które przyczyniają się do rozwoju metod dydaktycznych w muzyce. Jego praca „Metoda Nauczania gry na skrzypcach w oparciu o stopniowanie trudności w ośrodkowym układzie nerwowym” jest przykładem innowacyjnego podejścia do nauczania. W tej publikacji autor analizuje, jak dawkowanie trudności może wpływać na proces uczenia się oraz rozwój umiejętności muzycznych u uczniów.

Odznaczenia

Zenon Hodor uzyskał wiele ważnych odznaczeń, które stanowią uznanie jego wkładu w sztukę oraz edukację muzyczną. Do jego osiągnięć należy zaliczyć:

  • medal 10-lecia Polski Ludowej, przyznany w 1955 roku,
  • nagroda Miasta Łodzi z 1985 roku, która została przyznana za całokształt działalności artystycznej i pedagogicznej w dziedzinie muzyki oraz za jej upowszechnianie zarówno w kraju, jak i za granicą,
  • nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia,
  • złota odznaka Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

Przypisy

  1. a b c Grobonet – wyszukiwarka osób pochowanych – Cmentarze Ewangelicko-Augsburskie w Łodzi [online], lodzogrodowa.grobonet.com [dostęp 10.03.2023 r.]
  2. Lista osób odznaczonych „Medalem 10-lecia Polski Ludowej”. – Prawo.pl [online], www.prawo.pl [dostęp 10.03.2023 r.]
  3. Polskie Centrum Informacji Muzycznej [online], polmic.pl [dostęp 10.03.2023 r.]
  4. a b c d Regionalia Ziemi Łódzkiej [online], bc.wbp.lodz.pl [dostęp 10.03.2023 r.]
  5. a b Nagrody Miasta Łodzi [online], BIP ŁÓDŹ [dostęp 09.03.2023 r.]
  6. a b Tygiel kultury, Fundacja ANIMA, 2000 [dostęp 09.03.2023 r.]
  7. a b c d e f WładysławW. Ciesielski (red.), Gorzowskie Dni Muzyki. konfrontacje '85, październik 1985 r.
  8. JanuszJ. Janyst, Z „nową metryką” łódzkie Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego, „Kronika Miasta Łodzi”, 2008 r.
  9. HenrykH. Walenda (red.), Laureaci Nagrody m. Łodzi, „Dziennik Łódzki” (15), 18.01.1985 r.
  10. Laureaci Złotej Odznaki [online], Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków [dostęp 09.03.2023 r.]
  11. Zelwerowicz. pismo warszawskich uczelni artystycznych ZIMA [online], kipdf.com [dostęp 10.03.2023 r.]
  12. Nowe władze SPAM, „Dziennik Łódzki” (30) [dostęp 05.02.1974 r.]

Oceń: Zenon Hodor

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:14