Wojciech Drabowicz, który przyszedł na świat 24 marca 1966 roku w Poznaniu, był wybitnym polskim śpiewakiem, specjalizującym się w partiach barytonowych. Jego karierę artystyczną odznaczała nie tylko umiejętność interpretacji utworów, ale także charakterystyczny styl, który przyciągał publiczność.
Warto zaznaczyć, że artysta używał również zdrobnienia swojego imienia, przez co był powszechnie znany jako Wojtek Drabowicz. Jego obecność na scenie pozostawiła trwały ślad, który z pewnością nie zostanie zapomniany, mimo że odszedł 27 marca 2007 roku.
Życiorys
Wojciech Drabowicz był utalentowanym artystą, który z wielką pasją angażował się w swoją muzyczną karierę. Jego przygoda z muzyką rozpoczęła się w Poznańskim Chórze Chłopięcym Jerzego Kurczewskiego, co stanowiło fundament dla jego dalszego rozwoju wokalnego.
Debiutował w 1989 roku na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu, gdzie zaprezentował się w partii Eugeniusza Oniegina, dziele wybitnego kompozytora Piotra Czajkowskiego. Jego talent szybko został doceniony, gdyż w tym samym roku zdobył I nagrodę w IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu.
W kolejnym roku, w 1990, artysta osiągnął sukces na międzynarodowej arenie, zdobywając III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie oraz triumfując w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Belvedere w Wiedniu. Te osiągnięcia otworzyły przed nim drzwi do błyskotliwej, choć niestety krótkiej kariery.
Drabowicz miał zaszczyt występować na wielu znanych scenach operowych oraz w salach koncertowych, gdzie dzielił scenę z takimi sławami jak Plácido Domingo. Jego ścieżka artystyczna obfitowała w współpracę z uznanymi dyrygentami, w tym Claudio Abbado, Charlesem Dutoitem, Kazimierzem Kordem oraz Antonim Witem.
Obok klasycznego repertuaru operowego, Drabowicz z powodzeniem wykonywał również utwory współczesnych kompozytorów takich jak Péter Eötvös, Victor Ullmann i Kurt Weill. Jego talenty szczególnie błyszczały w roli Króla Rogera w operze Karola Szymanowskiego, gdzie wspaniale zrealizował tę postać na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Za tę szczególną kreację, w sezonie 1999/2000, został wyróżniony Nagrodą im. Andrzeja Hiolskiego. Warto także wspomnieć, że opera ta z Drabowiczem w tytułowej roli została zarejestrowana na płytach CD pod dyrekcją Jacka Kaspszyka.
Unfortunately, his promising career was tragically cut short when he lost his life in a car accident near Nowy Tomyśl.
Stypendium im. Wojciecha Drabowicza
W dniu 9 października 2008 roku, podczas inauguracji roku akademickiego w Akademii Muzycznej w Poznaniu, miała miejsce pierwsza ceremonia wręczenia Stypendium im. Wojciecha Drabowicza. Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez członków Stowarzyszenia Lions Club Poznań Rotunda, w którego szeregi wchodził Wojciech Drabowicz. Inspiracją do tego działania był pomysł pawła Posadzy, kolegi klubowego Wojciecha. Nagrodę otrzymała studentka II roku Wokalistyki, pani Lidia Węgrzyn.
Stypendium im. Wojciecha Drabowicza będzie przyznawane corocznie studentowi Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej w Poznaniu, który ukończy I rok studiów. O jego przyznaniu decydują wyniki w nauce, a decyzję podejmuje Kapituła stypendialna, w skład której wchodzi między innymi Katarzyna Drabowicz, żona Patrona stypendium. Fundusze na nagrody będą pozyskiwane dzięki koncertom symfonicznym organizowanym w wiosennym okresie, szczególnie w dniu 23 kwietnia, kiedy przypadają imieniny Wojciecha.
Sala imienia Drabowicza w Teatrze Wielkim w Poznaniu
Od sezonu artystycznego 2009/2010 w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki zainaugurowano nowy cykl spektakli kameralnych. Uroczystości te odbywają się na unikalnej scenie, która została stworzona z myślą o tych wyjątkowych wydarzeniach, w pomieszczeniu dotychczasowej Palarni. Projekt, który w swojej nazwie otrzymał tytuł Opery Kieszonkowej, ma na celu prezentację małych form muzycznych – jednoaktowych oper buffo, niedokończonych dzieł, a także utworów, które z różnych względów rzadko gościły na scenach.
W dążeniu do nadania nowego znaczenia przestrzeni Palarni postanowiono, aby nadać jej imię wybitnego artysty, związanego z Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz z lokalną kulturą. Wybór padł na Wojciecha Drabowicza – znanego artystę-śpiewaka, którego działalność koncertowa, edukacyjna oraz społeczna miała istotny wpływ na rozwój różnych inicjatyw w mieście. Zdecydowano, że to właśnie Drabowicz, reprezentujący najwyższe standardy artystyczne, pedagogiczne i społeczne, będzie patronem nowej sali kameralnej.
Teatr serdecznie zaprasza do Sali im. Wojciecha Drabowicza na kameralne przedstawienia, które oferują niepowtarzalną atmosferę, w której można delektować się wdziękiem, urokiem oraz humorem wartościowych spektakli, tworzących dzieła najwybitniejszych kompozytorów, obchodzących w danym roku swoje ważne rocznice.
Przypisy
- Wojciech Drabowicz w Archiwum Teatru Wielkiego [online], archiwum.teatrwielki.pl [dostęp 30.09.2023 r.]
- Listy zwycięzców z poszczególnych lat w Konkursie Wokalnym Belvedere [online], www.belvedere-competition.com [dostęp 11.06.2020 r.]
- WOJCIECH DRABOWICZ in memoriam GŁOSY PRZYJACIÓŁ. Teatr Wielki w Poznaniu. [dostęp 28.12.2010 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Maja Barełkowska | Tomasz Bajer (aktor) | Elżbieta Wtorkowska | Szymon Makowski (dyrygent) | Hanna Ograbisz-Krawiec | Janusz Marciniak (artysta) | Aleksander Gref | Zenon Hodor | Andrzej Ellmann | Piotr Bondyra | Władysław Wojdałowicz | Lech Stawski | Olga Chajdas | Jan Zegalski | Mary Komasa | Małgorzata Kopczyńska | Zygmunt Szpingier | Maciej Muraszko | Henryk Kot | Witold Szulc (aktor)Oceń: Wojciech Drabowicz