Collegium Iuridicum Novum w Poznaniu


Collegium Iuridicum Novum w Poznaniu to nowoczesny budynek dydaktyczny, który stanowi integralną część Wydziału Prawa i Administracji UAM. Obiekt ten znajduje się w malowniczej lokalizacji, przy Alei Niepodległości 53.

Jest to miejsce, gdzie studenci zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu prawa oraz administracji, co czyni je istotnym punktem na edukacyjnej mapie Poznania.

Charakterystyka

Collegium Iuridicum Novum w Poznaniu to obiekt o nowoczesnej architekturze, który został oddany do użytku z myślą o wysokiej jakości kształcenia. Jako pierwszy element realizowanego przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza projektu Kampus 400-lecia, przyczynił się do rozwoju przestrzeni dydaktycznej w mieście. Całość obiektu obejmuje 32 sale wykładowe, które mogą pomieścić łącznie 2700 osób. Posiadają one innowacyjny sprzęt konferencyjny, który umożliwia jednoczesne słuchanie wykładów we wszystkich salach. Charakterystycznym elementem jest aula o owalnym kształcie, która stanowi nie tylko integralną część wnętrza, ale również wyróżnia zewnętrzną architekturę budynku.

Budowa Collegium rozpoczęła się w styczniu 2009 roku, a uroczystość otwarcia miała miejsce 17 grudnia 2010 roku o godzinie 13:00. Całkowity koszt budowy wyniósł około 175 milionów złotych. Projekt autorstwa zespołu w składzie: Aleksandra Kornecka, Katarzyna Weiss, Krzysztof Frąckowiak, Piotr Machowiak, Krzysztof Czarnecki, Łukasz Tyrała i Magdalena Lelonkiewicz, został wyłoniony w wyniku konkursu ogłoszonego w 2007 roku, przy współpracy z studentami Politechniki Poznańskiej, a w szczególności z Elżbietą Górską.

W 2010 roku budynek zdobył prestiżową Nagrodę Jana Baptysty Quadro. Z dniem 18 maja 2013 roku nadano jednej z sal wykładowych, zlokalizowanej na parterze, tytuł Auli im. Zygmunta Ziembińskiego, co miało miejsce w przeddzień 17. rocznicy śmierci tego wybitnego prawoznawcy. W trakcie ceremonii wmurowano również tablicę upamiętniającą profesora. W wydarzeniu wzięła udział jego córka Anna, a także rektor UAM Bronisław Marciniak oraz dr hab. Marzena Kordela, najmłodsza absolwentka profesora. Przesłanie do uczestników uroczystości skierował również laureat Oscara, Jan A.P. Kaczmarek, który był seminarzystą profesora Ziembińskiego.

Dnia 12 czerwca 2015 roku, Katedra Prawa Cywilnego, Handlowego i Ubezpieczeniowego Wydziału Prawa i Administracji UAM, uhonorowała zmarłego w 2012 roku Zbigniewa Radwańskiego, nadając jednej z auli Collegium Iuridicum Novum jego imię. Podczas uroczystości odsłonięto także tablicę pamiątkową, dedykowaną profesorowi.

Przypisy

  1. UAM w Poznaniu: Profesor Zbigniew Radwański ma swoją aulę. gloswielkopolski.pl, 12.06.2015 r. [dostęp 04.06.2016 r.]
  2. Aula imienia prof. Zbigniewa Radwańskiego. 12.06.2015 r. [dostęp 04.06.2016 r.]
  3. Marek Zaradniak, Upamiętniono postać prof. Zygmunta Ziembińskiego, Głos Wielkopolski, 20.05.2013 r., s.5
  4. JAK, UAM nagrodzony po raz trzeci! Tym razem za Collegium Iuridicum Novum, w: Gazeta Wyborcza Poznań, 22.11.2011 r., s.1

Oceń: Collegium Iuridicum Novum w Poznaniu

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:21