Collegium Maius w Poznaniu to wyjątkowy gmach zlokalizowany w malowniczej okolicy. Budynek został wzniesiony na działce przy ulicy Fredry, która niegdyś nosiła nazwę Paulikirchstraße. Obiekt znajduje się pomiędzy ulicami Al. Niepodległości (dawnymi Königsring) a Tadeusza Kościuszki (dawnej Ober Wall).
Budowa tego imponującego gmachu miała miejsce w latach 1908–1910 i została zrealizowana w stylu neobarokowym, z widocznymi elementami neoklasycznymi. Collegium Maius jest integralną częścią Dzielnicy Cesarskiej, co dodaje mu historycznego i architektonicznego znaczenia.
Historia
Collegium Maius w Poznaniu to obiekt o bogatej historii, który został zbudowany w celu wsparcia działań Komisji Kolonizacyjnej. Ta organizacja została powołana przez Sejm Pruski z inicjatywy Ottona von Bismarcka w 1886 roku. Jej głównym zadaniem było wykupienie ziemi z rąk polskich i przekazanie jej niemieckim osadnikom.
W chwili wybuchu powstania wielkopolskiego, Naczelna Rada Ludowa przeniosła swoją siedzibę do tego budynku. Później kontynuował w nim działalność Urząd Osadniczy, który miał za zadanie likwidację kolonii ustanowionych przez Komisję Kolonizacyjną. Dalsze losy budynku związane były z Uniwersytetem Poznańskim, który przejął go jako Collegium Medicum.
Znaczącym wydarzeniem, które miało miejsce w murach Collegium Maius, był wiec studencki odbywający się 13 maja 1926 roku. Protestowano wtedy przeciwko Józefowi Piłsudskiemu, a manifestacja zakończyła się marszem na Plac Wolności. W efekcie tych wydarzeń postanowiono o utworzeniu Akademickiego Komitetu Obrony, którego działania jednak nie przyniosły zamierzonych efektów i nie uchroniły Poznania przed rządami sanacji.
Podczas drugiej wojny światowej, budynek został przekształcony w siedzibę prezydium policji. W czasie wyzwalania Poznania w styczniu i lutym 1945 roku miały miejsce intensywne walki zarówno w samym budynku, jak i wokół niego. Dzisiaj nadal można dostrzec ślady odłamków, które pozostały w jego wnętrzu. W dniu 2 marca 1940 roku, harcerze Szarych Szeregów, w osobach Zygmunta Ciesielskiego i Bernarda Inka, wraz z Adamem Plucińskim, wywiesili na kopule budynku polską flagę.
W 1950 roku, po reformie szkolnictwa wyższego, Collegium Maius stało się siedzibą Akademii Medycznej w Poznaniu, która obecnie jest znana jako Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Władze tego uniwersytetu mają swoją siedzibę w budynku do dnia dzisiejszego. Mimo to, jego właścicielem pozostał Uniwersytet Poznański, znany obecnie jako Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Od 2008 roku Collegium Maius gospodarzy Wydziałowi Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Po przeniesieniu wydziału na tyły budynku, w jego wnętrzu zrealizowano projekt nowoczesnej biblioteki, będącej wsparciem dla studentów filologii klasycznej, słowiańskiej oraz polskiej. Uroczyste otwarcie tej biblioteki miało miejsce 25 września 2009 roku.
Architektura i wystrój
W głównej osi Collegium Maius można zauważyć półokrągły ryzalit, który wieńczy charakterystyczna kopuła. Obecnie jej wygląd różni się nieznacznie od oryginalnego stanu; jest niższa i bardziej przysadzista niż kiedyś, a także ma zróżnicowane otwory okienne. W przeszłości, na elewacji, znajdowały się szóstki rzeźb, które zdobiły tambur miedzianej kopuły. Były to postacie takie jak cysters, Krzyżak, mieszczański Salzburczyk i Holender, a także chłopi z Westfalii i Szwabii. Rzeźby te, symbolizujące „apostołów niosących niemiecką cywilizację na wschód”, zostały usunięte dopiero w 1945 roku.
Nie można pominąć głównego hallu, który wyróżnia się przeszklonym dachem oraz charakterystycznym wykończeniem z różnobarwnego marmuru. Wokół niego usytuowana jest galeria, tworząc wyjątkową atmosferę. Wewnątrz hallu można zobaczyć popiersie Karola Marcinkowskiego, które stanowi istotny element wystroju tego miejsca.
Na fasadzie budynku znajduje się tablica, która upamiętnia bohaterską akcję poznańskich harcerzy z 1940 roku, którzy wywiesili polską flagę na kopule, gdy budynek był siedzibą policji. Działanie to jest symbolem odwagi oraz patriotyzmu, które do dziś są istotne dla lokalnej społeczności.
Przypisy
- Administrator stronyA. UAM Administrator stronyA., Collegium Maius - Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej [online], wfpik.amu.edu.pl [dostęp 11.08.2023 r.]
- COLLEGIUM MAIUS | Studia | Poznan.pl [online], www.poznan.pl [dostęp 11.08.2023 r.]
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r., s. 165 [dostęp 21.09.2018 r.]
- Jacek Y. Łuczak, Spacerownik Poznański, Biblioteka Gazety Wyborczej, Agora, Warszawa, 2013 r., s. 126, ISBN 978-83-268-0055-9.
- Otwarcie biblioteki www.mmpoznan.pl [dostęp 30.04.2010 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Uczelnie":
Kampus Morasko | Kolegium Zembala w Poznaniu | Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu | Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu | Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej Politechniki Poznańskiej | Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu | Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych im. prof. Michała Iwaszkiewicza w Poznaniu | Wyższa Szkoła Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu | Collegium Da Vinci | Kolegium Rungego w Poznaniu | Collegium Iuridicum Novum w Poznaniu | Collegium im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu | Collegium im. Cieszkowskich w Poznaniu | Aula Uniwersytecka w Poznaniu | Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu | Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu | Collegium Anatomicum w Poznaniu | Wyższa Szkoła Techniczno-Humanistyczna Kadry dla Europy w Poznaniu | Poznańska Wyższa Szkoła Biznesu | Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w PoznaniuOceń: Collegium Maius w Poznaniu