Domy studenckie Zbyszko i Jagienka


W centrum Poznania, przy ul. Piątkowskiej, znajdują się dwa niezwykłe domy studenckie – Zbyszko i Jagienka. Te modernistyczne akademiki stanowią przykład adaptacji idei architektonicznych Le Corbusiera w realiach socjalizmu. Wchodzą w skład oferty edukacyjnej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, który jest jednym z najważniejszych ośrodków naukowych w Polsce.

Realizacja domów studenckich rozpoczęła się w latach 60. XX wieku, a zakończono ją w 1968 roku, według projektu architektów warszawskich, J. Czaplickiego i W. Janickiej. Obiekty te powstały na miejscu fabryki stalówek Goślińskiego, która istniała przed II wojną światową. Pierwotnie planowano, aby budynki te zostały zlokalizowane w Lublinie. Warto wspomnieć, że dolne kondygnacje domów studenckich mieściły część socjalną, w tym popularny klub Cicibór, który cieszył się dużym powodzeniem do lat 90. XX w.

Na górnych piętrach znajdują się pokoje studenckie, zaprojektowane dla czterech osób. Zgodnie z zaleceniami Le Corbusiera, ostatnia kondygnacja przeznaczona była na rekreację, oferując otwartą przestrzeń z ławkami do wypoczynku. Architektura budynków wyraźnie nawiązuje do Jednostki marsylskiej (Unité d’habitation), co czyni je wyjątkowymi w krajobrazie architektonicznym Poznania. Domy są usytuowane na wzniesieniu, w pobliżu skraju doliny Bogdanki, co daje możliwość podziwiania panoramy miasta z górnych pięter.

W późniejszych latach, obok Zbyszka i Jagienki, wybudowano trzy nowe akademiki: Danuśkę, Juranda i Maćka. Te nowe obiekty charakteryzują się znacznie prostszą architekturą. Ciekawe jest również to, że nazwy wszystkich domów studenckich są inspirowane imionami bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza – Krzyżacy.

Warto również wspomnieć o tragicznym wydarzeniu, które miało miejsce 15 kwietnia 1983 roku, kiedy to pożar zniszczył część pomieszczeń w domu Zbyszko, w tym uniwersyteckie centrum radiowe. Natomiast w latach 90. XX wieku z DS „Zbyszko” emitowany był program rozgłośni UNI FM, jednak radio nie otrzymało koncesji i musiało zaprzestać emisji, a studio ich działalności przetrwało do dzisiaj.

W ostatnich latach oba budynki przeszły znaczące remonty (Zbyszko w 2009 roku, a Jagienka w 2010 roku), podczas których wnętrza zostały przekształcone, tworząc nowoczesne dwu- i jednoosobowe pokoje z łazienkami. W 2011 roku na dachach akademików umieszczono neony z ich nazwami, które kształtem liter nawiązują do stylu lat 60. XX wieku. Po generalnym remoncie, klub studencki Cicibór wznowił swoją działalność 11 kwietnia 2012 roku.

Przypisy

  1. Ewa Burchard, Katarzyna Stelmachowska, Taki Poznań pamiętamy... Życie na Winiarach w XX wieku, Wagros, Poznań, 2018 r., s.218, ISBN 978-83-63685-93-5
  2. BART, Zbyszko i Jagienka błyszczą neonami, w: Głos Wielkopolski, 12.04.2011 r., s.8
  3. Cicibór: Kultowy klub studencki znów będzie działał. [dostęp 15.04.2012 r.]
  4. Wydarzenia w Poznaniu w 1983 roku. Część druga, w: Kronika Miasta Poznania, nr 1-2/1984, s.191, ISSN 0137-3552

Oceń: Domy studenckie Zbyszko i Jagienka

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:9