Kapliczki przydrożne stanowią nieodłączny element krajobrazu Ławicy, malowniczo położonej w Poznaniu. Te zabytkowe obiekty sakralne są nie tylko Ławicy ozdobą, ale również świadectwem lokalnej historii i kultury.
Ich architektura i miejsce, w którym się znajdują, przyciągają zarówno turystów, jak i mieszkańców, oferując chwile zadumy oraz refleksji. Kapliczki te są nie tylko miejscem modlitwy, ale również częścią szerszej opowieści o regionie, w którym powstały.
Ławica
Ławica, znana z bogatej historii, ma swoje pierwsze wzmianki sięgające około 1400 roku. Wówczas była osadą królewską, a przez wiele lat funkcjonowała jako podmiejska wieś dworska, która były częścią gminy Żabikowo. Po roku 1940, Ławica zyskała status peryferyjnej dzielnicy Poznania.
Dziś w tej okolicy, jako ślad po dawnej wsi, można odnaleźć dwie zachowane kapliczki przydrożne, które świadczą o bogatej przeszłości tego regionu.
Kapliczka Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej
Kapliczka Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, znajdująca się w Poznaniu, usytuowana jest przy ul. Złotowskiej, tuż przy skrzyżowaniu z ulicą Owczą. Administracyjnie leży na terenie jednostki pomocniczej miasta Poznań, znanej jako Osiedle Ławica. Jej fundatorem był nieznany z nazwiska nauczyciel, który przed I wojną światową złożył ją w intencji zapewnienia zdrowia.
Podczas II wojny światowej kapliczka została zniszczona przez wojska niemieckie, jednak po wojnie mieszkańcy okolicy zdecydowali się na jej odbudowę. Powróciła na swoje pierwotne miejsce, umiejscowiona między dwoma potężnymi topolami. W latach 70. XX wieku teren, na którym stoi kapliczka, przeszedł na własność Zarządu Zieleni Miejskiej, natomiast do tego momentu znajdowała się na gruncie prywatnym.
Obiekt wykonany jest z cegły i posiada charakterystyczny dwuspadowy dach, na którym umieszczony jest krucyfiks. W górnej części kapliczki znajduje się głęboka, prostokątna wnęka, zamknięta półkoliście. Wnętrze tej wnęki zdobi ceramiczna figura Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, przedstawiająca Maryję stojącą na globie ziemskim, miażdżącą stopami głowę węża. Oprócz tego, nogi Matki Bożej otaczają sześć anielskich główek, tworzących niezwykły i symboliczny wizerunek.
Poniżej głównej wnęki znajduje się czworoboczna płytka, w której umieszczono religijny obrazek. Całość dopełnia ogrodzenie z kutych prętów żeliwnych, które dodaje elegancji i podkreśla znaczenie tego miejsca. Kapliczka zlokalizowana jest na terenie parafii pw. Objawienia Pańskiego, co dodatkowo wyróżnia ją pod względem duchowym w społeczności lokalnej.
Kapliczka Chrystusa Frasobliwego
Kapliczka Chrystusa Frasobliwego, położona w Poznaniu, znajduje się przy ulicy Perzyckiej, między ulicami Złotowską a Głowicką. Administracyjnie należy do jednostki pomocniczej miasta Poznań, znanej jako „Osiedle Ławica”. Jej historia sięga połowy XIX wieku, kiedy to wzniesiono ją na miejscu dawnego cmentarza cholerycznego.
Fundatorem tej niezwykłej kapliczki była osoba pochodząca z rodziny osadników bamberskich, pan Neumann. Kapliczka została zbudowana z cegły, posiada murowaną konstrukcję oraz jest otynkowana. Jej base znacznie szersza, a dwuspadowy daszek pokryty jest czerwoną dachówką, co nadaje jej charakterystyczny wygląd. Całość wieńczy żeliwna pasyjka, która podkreśla religijny charakter obiektu.
W górnej, głębokiej wnęce umieszczono figurę Chrystusa Frasobliwego, która jest centralnym punktem tej kapliczki. W dolnej części, w kwadratowej wnęce, znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, co dodaje jeszcze większego znaczenia temu miejscu. Kapliczka jest ogrodzona metalowym ogrodzeniem, co podkreśla jej szczególny status.
Kapliczka leży na obszarze parafii pw. Objawienia Pańskiego. Dla osób chcących zlokalizować to miejsce, współrzędne geograficzne to 52°24′26,8″N 16°49′19,6″E, co odpowiada wartościom 52,407444 16,822111 na mapach.
Przypisy
- KAPLICZKI, KRZYŻE I FIGURY PRZYDROŻNE NA TERENIE MIASTA POZNANIA | wbc.macbre.net [online], web.archive.org, 02.04.2019 r. [dostęp 11.03.2020 r.]
- Historia Ławicy [online], web.archive.org, 18.06.2018 r. [dostęp 30.05.2020 r.]
- a b http://www.krajobraz.kulturowy.us.edu.pl/publikacje.artykuly/21.religijne/8.rydzewska,%20wilkaniec.pdf
Pozostałe obiekty w kategorii "Kapliczki":
Kapliczki przydrożne na Głównej w Poznaniu | Kapliczki przydrożne na Wildzie w Poznaniu | Kapliczki przydrożne na Żegrzu i Ratajach w Poznaniu | Kapliczki przydrożne na Ogrodach i w Strzeszynku w Poznaniu | Kapliczki przydrożne na Starołęce i Minikowie w Poznaniu | Kapliczki przydrożne na Głuszynie i Spławiu w PoznaniuOceń: Kapliczki przydrożne na Ławicy w Poznaniu