Kapliczki przydrożne na Ogrodach i w Strzeszynku w Poznaniu


W sercu Poznania, kapliczki przydrożne stanowią unikalny element krajobrazu, a ich historia sięga daleko w przeszłość. Znajdują się one na Ogrodach oraz w Strzeszynku, gdzie styl i architektura tych zabytków przyciągają uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Kapliczki te nie tylko zdobią okolicę, ale również są świadkami lokalnych tradycji i wierzeń, co czyni je istotnym elementem kulturowym regionu. Ich bogata historia i wyjątkowa estetyka sprawiają, że warto poświęcić chwilę na ich odkrycie.

Ogrody

Przed rokiem 1990 obszar Ogrodów wchodził w skład dzielnicy Jeżyce. Teren ten ma długą historię, która sięga roku 1900, kiedy to wieś Jeżyce została oficjalnie przyłączona do miasta Poznania.

Kapliczka św. Jana Nepomucena

Kapliczka, która ozdabia ulicę Bukowską 125 w Poznaniu, wyróżnia się szczególną architekturą. Znajduje się na terenie jednostki pomocniczej „Osiedle Ogrody”. Jest to struktura murowana, składająca się z trzech segmentów, z czego centralna i górna część są otynkowane. Całość nakrywa daszek o czterospadowym kształcie, zwieńczony metalowym krucyfiksem.

W górnej części kapliczki, umieszczonej w głębokiej wnęce o półkolistym zakończeniu, znajduje się drewniana, polichromowana rzeźba św. Jana Nepomucena, czeskiego świętego i męczennika. Rzeźba ta prawdopodobnie powstała w drugiej połowie XIX wieku lub na początku XX wieku. W środkowej części kapliczki, w prostej, płytkiej wnęce, za szybą można podziwiać malowany na blasze wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus na ręku.

Kapliczka została fundowana najprawdopodobniej przez jedną z rodzin bamberskich, które osiedliły się na Jeżycach, najczęściej wymienia się rodzinę Muthów. Data postawienia obiektu nie jest znana, ale do około 1935 roku była usytuowana na gruntach rodziny Tundraków, a następnie przeszła we władanie rodziny Gołów. Obiekt ten jest zlokalizowany na terenie parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, co dodaje mu znaczenia religijnego. Na mapach jego współrzędne to: 52°24′43,38″N 16°52′19,80″E, co odpowiada 52,412050 16,872167.

Strzeszynek

Strzeszynek to miejscowość, która ma długą historię, sięgającą aż do 1388 roku, kiedy to została po raz pierwszy wspomniana w dokumentach. W ciągu wieków Strzeszynek przeszedł wiele zmian, w tym w 1940 roku, kiedy to dawna wieś podpoznańska została włączona do granic Poznania.

Kapliczka Niepokalanego Serca Matki Bożej

Kapliczka Niepokalanego Serca Matki Bożej, usytuowana w Poznaniu przy ul. Koszalińskiej, znajduje się w bliskim sąsiedztwie ośrodka rekreacyjnego w Strzeszynku. Administracyjnie należy do jednostki pomocniczej miasta Poznań, czyli Osiedla Strzeszyn. Obiekt ten pochodzi z początku XX wieku, a niestety nie udało się ustalić ani fundatora, ani okoliczności jego powstania.

Pierwotnie na terenie kapliczki znajdowała się figura św. Mikołaja, znanego jako obrońca przed wilkami. Kapliczka, zbudowana z cegły, pokryta jest dwuspadowym ceglanym daszkiem, który niegdyś wieńczył krucyfiks, obecnie jednak zaginiony. W górnej części frontowej ściany umieszczona jest głęboka wnęka, zabezpieczona metalowymi prętami, w której stoi ceramiczna figurka Niepokalanego Serca Matki Bożej.

Na każdej ze ścian dolnej części kapliczki umiejscowiony jest krzyż, co dodaje jej wyjątkowego charakteru. Owa kapliczka znajduje się na obszarze parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia. Jej położenie można zlokalizować na mapach pod współrzędnymi: 52°27′50,99″N 16°49′42,11″E.

Przypisy

  1. KAPLICZKI, KRZYŻE I FIGURY PRZYDROŻNE NA TERENIE MIASTA POZNANIA | wbc.macbre.net [online], web.archive.org, 02.04.2019 r. [dostęp 29.02.2020 r.]

Oceń: Kapliczki przydrożne na Ogrodach i w Strzeszynku w Poznaniu

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:22