Kapliczki przydrożne na Starołęce i Minikowie w Poznaniu


W Poznaniu, na malowniczym terenie Starołęki oraz Minikowa, znajdują się niezwykłe zabytkowe kapliczki. Te przydrożne obiekty, mające swoje korzenie w tradycji religijnej oraz lokalnych zwyczajach, stanowią ważny element kulturowego dziedzictwa regionu.

Kapliczki, z ich unikalnym wyglądem i historią, są nie tylko miejscem chwili zadumy, ale także atrakcją turystyczną, która przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Odwiedzając te miejsca, można nie tylko podziwiać ich architekturę, ale również poczuć ducha minionych czasów.

Starołęka

Starołęka to niegdyś wieś, której losy były ściśle związane z historią Poznania.

Właścicielami tej miejscowości miasto stało się już w 1253 roku, co miało miejsce w trakcie lokacji Poznania.

Na przełomie XIX wieku Starołęka zaczęła przekształcać się w podmiejskie osiedle o charakterze przemysłowym.

W roku 1925 została włączona do granic miasta Poznań, co znacząco wpłynęło na jej rozwój.

Obecnie na terenie tej miejscowości znajduje się jedna kapliczka, która stanowi świadectwo historycznego dziedzictwa tego miejsca.

Kapliczka Chrystusa Zbawcy Świata

Kapliczka Chrystusa Zbawcy Świata, usytuowana przy ul. Starołęckiej 62 w Poznaniu, stanowi interesujący przykład lokalnej architektury. Znajduje się ona administracyjnie na terenie jednostki pomocniczej miasta Poznania, Starołęka-Minikowo-Marlewo. Jej fundatorem była rodzina Kempfów, a sam obiekt został wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku. Nie jest znana dokładna okoliczność powstania tego miejsca.

W górnej części kapliczki znajduje się głęboka, przeszklona wnęka, która kryje drewnianą figurę „Salvator Mundi” – Chrystusa Zbawcę Świata. Głowie Zbawiciela towarzyszy aureola uformowana w pięć wiązek promieni. Przekazy lokalne sugerują, że figura stoi na swoim miejscu od momentu budowy kapliczki. Obiekt został wzniesiony z cegły i nakryty nieco spłaszczonym blaszanym daszkiem w formie namiotu, a całość wieńczy krucyfiks.

Na frontowej ścianie kapliczki umieszczono wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, co dodaje mu charakteru religijnego. W dolnej części znajdują się płytkie kwadratowe wnęki, w których można umieszczać kwiaty. Od strony ulicy kapliczka jest osłonięta metalowym ogrodzeniem, co podkreśla jej intymny charakter. Kapliczka znajduje się na obszarze parafii pw. św. Antoniego Padewskiego. Na mapach można ją zlokalizować pod współrzędnymi: 52°21′58,57″N 16°55′45,10″E/52,366269 16,929194.

Minikowo

Minikowo to historyczna osada, która w dokumentach lokacyjnych Poznania pojawiła się po raz pierwszy w 1253 roku. Warto zaznaczyć, że w 1940 roku ta wieś została włączona w granice miasta. Obecnie, na terenie Minikowa, znajduje się jedna kapliczka, która przypomina o bogatej przeszłości tej miejscowości.

Kapliczka Św. Jana Nepomucena

W Poznaniu, przy ulicy Hrubieszowskiej 14, ulokowana jest kapliczka, która kryje w sobie bogatą historię. Znajduje się w głębi podwórza gospodarstwa należącego do rodziny Tomczaków, na terenie jednostki pomocniczej miasta Poznania, w obrębie Starołęki-Minikowa-Marlewa.

Fundatorem tej wyjątkowej budowli był Jan Nepomucen Tomczak, pierwszy właściciel posesji, który umieścił w kapliczce rzeźbę swojego patrona. W tradycji ludowej Jan Nepomucen symbolizuje ochronę przed katastrofami naturalnymi, takimi jak powodzie, gradobicia i susze.

Kapliczka została wzniesiona około roku 1886, równocześnie z budową domu oraz zabudowań gospodarczych. Zgodnie z przekazami rodzinnymi, podczas prac związanych z kopaniem fundamentów pod dom, natrafiono na liczne kości ludzkie, co mogło wskazywać na wspólny grób ofiar epidemii. W związku z tym, ówczesny właściciel postanowił, że należy upamiętnić to tragiczne miejsce poprzez postawienie kapliczki.

Budowla została wzniesiona z cegły, a na jej szczycie znajduje się namiotowy dach pokryty blachą. W górnej części kapliczki znajduje się obszerna wnęka z prześwitem po lewej stronie. W tej wnęce umieszczona jest polichromowana drewniana rzeźba św. Jana Nepomucena, datowana na około 1886 rok. Poniżej znajduje się mniejsza, przeszklona wnęka, w której kiedyś znajdowała się figurka Matki Boskiej, a aktualnie można tam dostrzec aniołka oraz krzyżyk.

Kapliczka ta stanowi część parafii pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego. Z jej lokalizacją można zapoznać się na mapach, gdzie zaznaczone są współrzędne: 52°21′28,0″N 16°56′22,6″E (52,357778 16,939611).

Przypisy

  1. a b KAPLICZKI, KRZYŻE I FIGURY PRZYDROŻNE NA TERENIE MIASTA POZNANIA | wbc.macbre.net [online], web.archive.org, 02.04.2019 r. [dostęp 29.02.2020 r.]

Oceń: Kapliczki przydrożne na Starołęce i Minikowie w Poznaniu

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:6