Kapliczki przydrożne na Wildzie w Poznaniu


Kapliczki przydrożne stanowią ważny element dziedzictwa kulturowego Wildy, dzielnicy Poznania. Z Wildzie pochodzą liczne zabytkowe kapliczki, które przyciągają uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Te unikalne obiekty, często bogato zdobione, są nie tylko elementami krajobrazu miejskiego, ale również świadectwem historii i tradycji lokalnej społeczności. Kapliczki pełnią ważną rolę w kulturowym krajobrazie regionu i zasługują na szczegółowe badania oraz dokumentację.

Geneza

Kapliczki, które spotykamy na terenie Wildy w Poznaniu, są nie tylko ważnymi miejscami kultu religijnego, ale również pełnią istotną funkcję orientacyjną w przestrzeni miejskiej. Stanowią one cenne elementy, które mają znaczenie dla lokalnej społeczności. Obecność tych obiektów przypomina o bogatej historii i tradycjach regionu.

Aktualnie znajdujące się kapliczki w Poznaniu to pozostałości po wioskach, które zostały włączone do miasta w wyniku procesu urbanizacji. Dotyczy to także Wildy, która zyskała status części Poznania w 1900 roku. Na terenie Wildy możemy znaleźć dwa dobrze zachowane obiekty kapliczne, które ilustrują dziedzictwo tego miejsca.

Kapliczka Serca Pana Jezusa

Kapliczka Serca Pana Jezusa, usytuowana wzdłuż ulicy Władysława Sikorskiego, znanej niegdyś jako ul. Strumykowa, stanowi istotny element historyczny na Wildzie w Poznaniu. Mieści się administracyjnie w jednostce pomocniczej miasta „Osiedle Wilda„.

Kapliczka, obok której stoi dom wzniesiony w 1890 roku z muru pruskiego, jest starsza od tego budynku. Jej fundatorami była rodzina Handschuhów, pochodząca z grupy bamberskiej. Na początku w jej wnętrzu znajdowała się figura świętego Wawrzyńca, która niestety została zniszczona przez Niemców w 1939 roku.

Górna część kapliczki jest ozdobiona uskokowymi gzymsami, na których spoczywa czterospadowy daszek, pokryty blachą. Całość wieńczy stylizowany krzyż-gwiazda, co nadaje jej wyjątkowego charakteru. Frontowa ściana kryje wnękę z okienkiem, które jest zamknięte półkoliście na górze. Kapliczka otoczona jest z obu stron eleganckim, żeliwnym ogrodzeniem.

Obiekt ten znajduje się również w granicach parafii pw. Maryi Królowej, co podkreśla jego znaczenie zarówno kulturowe, jak i religijne w tym regionie Poznania.

Na mapach miejsce to można znaleźć pod współrzędnymi: 52°23′32,6″N 16°55′11,1″E/52,392389 16,919750.

Kapliczka Serca Jezusowego

Kapliczka Serca Jezusowego, usytuowana przy ul. Dolna Wilda na Wildzie w Poznaniu, ma bogatą historię. Administracyjnie znajduje się ona na terenie jednostki pomocniczej miasta Poznania, w obszarze osiedla Wilda. Obiekt ten został wzniesiony około 1667 roku w miejscu, w którym przez długi czas funkcjonowała szubienica miejska.

W 1927 roku, dzięki staraniom Stowarzyszenia Porządku Publicznego na Wildzie, kapliczka została odnowiona. Jednakże, w trakcie drugiej wojny światowej, jej stan znacznie się pogorszył, co doprowadziło do zniszczeń. Rewitalizacja miała miejsce w 1966 roku, z okazji jubileuszu 1000-lecia Chrztu Polski. Wówczas do kapliczki wmontowano uratowaną tablicę fundacyjną z 1927 roku.

Dolna część kapliczki wkomponowana jest w krótki mur, pozostający po dłuższym ogrodzeniu, które zlikwidowano w 2017 roku na potrzeby budowy kompleksu biurowego dla urzędu skarbowego. W tym samym czasie kapliczka przeszła renowację. Teren wokół obiektu został estetycznie uporządkowany, a sama konstrukcja jest otynkowana i wieńczy ją dwuspadowy daszek z metalowym krucyfiksem.

Pod okapem daszku widoczne są daty: 966-1966, a w głębokiej, oszklonej wnęce można dostrzec obraz Serca Jezusa. Poniżej znajduje się półeczka na kwiaty oraz żeliwna tablica z inskrypcją, która brzmi: „KAPLICZKA PAMIĄTKOWA FUNDACJI/ STOWARZYSZENIA PORZĄDKU PUBLICZNEGO/ POZNAŃ – WILDA DNIA 5 CZERWCA 1927 R”.

W dolnej części kapliczki umieszczona jest płyta w murze, na której widnieje napis: „SERCE JEZUSA/ NADZIEJO DROGA, POKOJU ŚWIATA/ ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI”. Dodatkowo znajduje się tutaj tekst modlitwy: „Jezu, spraw byśmy się wszyscy wzajem miłowali i w każdym człowieku twarz Twą oglądali, byśmy ubogim serce okazali i wszystkich ludzi dla Ciebie kochali. O pokój dla świata ze łzami błagamy, wysłuchaj próśb naszych Stwórco nasz łaskawy, obdarz świat pokojem, tak Ciebie błagamy. Amen”.

Poniżej na płycie umieszczono napis: „KAPLICA PAMIĄTKOWA/ POMNIK 1000-LECIA CHRZTU POLSKI/ ZBUDOWANA OK. 1667 R. ODNOWIONA 1927 R./ ODBUDOWANA W ROKU MILLENIJNYM 17. IV 1966/ W HOŁDZIE SERCU JEZUSOWEMU CZCICIELE/ ROBOTNICY DZIELNICY POZNAŃ WILDA”. Flankujące główną tablicę płyty ozdobne są piaskowcowe i zawierają medaliony. Na lewym medalionie umieszczono napis: „MILLENIUM + POLONIAE”, z datą 966. Natomiast na prawym medalionie czytamy: „W NOWE TYSIĄCLECIE + IDZIEMY Z TOBĄ PANIE”, z datą 1966.

Kapliczka znajduje się na obszarze parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego. Co ciekawe, jej lokalizacja na mapach odpowiada współrzędnym: 52°23′20,0″N 16°55′25,8″E.

Przypisy

  1. a b KAPLICZKI, KRZYŻE I FIGURY PRZYDROŻNE NA TERENIE MIASTA POZNANIA | wbc.macbre.net [online], web.archive.org, 02.04.2019 r. [dostęp 29.02.2020 r.]

Oceń: Kapliczki przydrożne na Wildzie w Poznaniu

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:8