Pawilon nr 9 MTP


Pawilon nr 9, znany również jako Hala Włoska, to obiekt wystawienniczy znajdujący się w centralnej części terenów targowych Międzynarodowych Targów Poznańskich, usytuowany w pobliżu Pałacu Targowego. Jego historia sięga końca lat 60. XX wieku, kiedy to pojawiły się różnorodne koncepcje rozwoju targów. W ramach tych rozważań zrodził się pomysł przeniesienia terenów targowych poza centrum miasta, w tym na malowniczy Strzeszyn, co doprowadziło do stagnacji inwestycyjnej na tym obszarze.

Ostatnie istotne inwestycje w obrębie terenów targowych miały miejsce na początku lat 70. XX wieku, a jedną z najważniejszych realizacji była właśnie Hala Włoska, która została oddana do użytku w 1972 roku. Powstała w ramach współpracy z Instytutem Handlu Zagranicznego Włoch, a projektantem tego obiektu był Zygmunt Skupniewicz. Budynek usytuowany jest na terenie, który znacząco opada, co zostało wykorzystane podczas projektowania, by zróżnicować liczbę kondygnacji oraz wejść prowadzących do obiektu. W podziemiach pawilonu zaaranżowano kawiarnię Italia, gdzie polska strona sfinansowała część inwestycji, podczas gdy Włosi pokryli resztę, wydając około 1,5 miliona dolarów. Niestety, korzystali z obiektu jedynie przez następne dziesięć lat.

Estetyka Hali Włoskiej charakteryzowała się purystycznym stylem. Była to nowoczesna, kubiczna bryła z dużymi przeszkleniami, której kompozycję uzupełniały wyraźnie zaznaczone pionowe podziały tafli szklanych. W tej kwestii nawiązywała bezpośrednio do Hali nr 19, zaprojektowanej przez Reino Aarnio na czternaście lat przed jej powstaniem. W trakcie budowy napotkano liczne trudności, w tym konieczność wysadzenia schronów z czasów II wojny światowej. Eksplozję przeprowadzono w Boże Narodzenie 1971 roku, co pozwoliło na kontynuację prac budowlanych w Nowym Roku.


Oceń: Pawilon nr 9 MTP

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:13