Centrum Targowe w Poznaniu


Jednym z kluczowych miejsc w Poznaniu jest Centrum Targowe (pawilon nr 100), które stanowi znak rozpoznawczy MTP. Ten wyjątkowy obiekt, widoczny z okolic dworca głównego, zamyka perspektywę Targów od strony Mostu Dworcowego. Zbudowane w latach 1971-1972 przez architekta Henryka Jarosza, Centrum wyróżnia się unikalną formą i zastosowaniem nowoczesnych technologii budowlanych, takich jak aluminiowa ściana kurtynowa.

Budynek o sześciu kondygnacjach został wykończony z użyciem wysokiej jakości materiałów, które w czasach PRL mogły uchodzić za luksusowe, w tym marmuru oraz drewna egzotycznego. Wnętrze budynku zawiera szereg funkcjonalnych pomieszczeń, takich jak biura targowe, centrum prasowe oraz sale konferencyjne, a także siedziby Polskiej Izby Handlu Zagranicznego i agend Ministerstwa Handlu Zagranicznego, co czyni go ważnym punktem na mapie Poznania.

Architektura Centrum Targowego została oceniona przez Piotra Marciniaka, znawcę współczesnej architektury, jako wykazująca podobieństwo do biurowca firmy Jaspersen i Syn w Kopenhadze, zaprojektowanego przez Arne Jacobsena. Takim oto sposobem centrum mogło wpłynąć na późniejsze projekty, w tym budynek biurowy na dworcu autobusowym Warszawa Zachodnia, zaprojektowany przez Zygmunta Kłopockiego, oraz rektorat UMK w Toruniu, nad którego projektem czuwał Ryszard Karłowicz i jego zespół.

W ostatnich latach pojawiły się ambitne plany dotyczące całkowitej przebudowy otoczenia Centrum Targowego oraz rewitalizacji samego budynku, aby harmonijnie wkomponować go w nowoczesną architekturę sąsiedniego Wejścia Wschodniego, które powstało w 2003 roku.

W kontekście historycznym warto przypomnieć, że w sali konferencyjnej Centrum Targowego Lech Wałęsa wypowiedział swoją znaną frazę: "Polska będzie drugą Japonią" w 1981 roku, podkreślając tym samym istotę tego miejsca w polskiej historii współczesnej.

Przypisy

  1. Monika Lamęcka-Pasławska, 90 lat MTP - Spacerownik, Gazeta Wyborcza, Poznań, 13.10.2011 r., s.4

Oceń: Centrum Targowe w Poznaniu

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:25