Pomnik Hipolita Cegielskiego w Poznaniu


Pomnik Hipolita Cegielskiego to wyjątkowy zabytek, który ma swoje miejsce w sercu Poznania. Znajduje się on na skrzyżowaniu ulic Święty Marcin i Podgórnej, tuż obok placu Wiosny Ludów. Ten pięknie wykonany pomnik jest nie tylko hołdem dla zasłużonego Poznaniaka, ale także ważnym punktem orientacyjnym w centrum miasta.

Pomnik wyróżnia się swoją architekturą, która przyciąga uwagę przechodniów i turystów. Jego lokalizacja sprawia, że jest doskonałym miejscem do zrobienia pamiątkowych zdjęć oraz odpoczynku podczas spacerów po mieście.

O pomniku

Pomnik poświęcony Hipolitowi Cegielskiemu w Poznaniu jest ważnym elementem lokalnej tożsamości i historii. Pomysł jego budowy pojawił się już w okresie międzywojennym, jednak napotkał wiele przeszkód. Władze sanacyjne zyskały negatywną opinię publiczną za zwłokę w realizacji tego projektu. Podobny brak sprzyjającego ducha towarzyszył temu przedsięwzięciu także w czasach PRL, kiedy to HCP był nazwany Zakładami Stalina.

Uroczystość odsłonięcia pomnika miała miejsce 19 września 2009 roku o godzinie 13:00, a wcześniej, 7 sierpnia 2009, odbyło się formalne odsłonięcie cokołu. Spośród wielu gości, w wydarzeniu brali udział Zofia Cegielska-Doerfer, prawnuczka Hipolita Cegielskiego, Tomasz Kayser, wiceprezydent Poznania, Eugeniusz Grzeszczak, ówczesny minister oraz Tadeusz Zwiefka, europoseł, a także ksiądz prałat Jan Stanisławski i liczni mieszkańcy miasta.

Warto zauważyć, że projektantem pomnika jest uznawany poznański rzeźbiarz Krzysztof Jakubik. Odlew pomnika zrealizował zakład Brązart, kierowany przez Juliusza i Barbarę Kwiecińskich z Pleszewa. Pomnik przedstawia Hipolita Cegielskiego opierającego się o maszynę parową, co symbolizuje jego znaczenie dla lokalnego przemysłu.

Monument ten upamiętnia Hipolita Cegielskiego, który był nie tylko przemysłowcem, ale również jednym z pionierów polskiego, nowoczesnego patriotyzmu gospodarczego. W swoich początkowych latach działalności zakłady mechaniczne Cegielskiego znajdowały się przy pobliskiej ulicy Koziej, a później przeniosły się na Strzelecką.

Patronat i fundatorzy

„Inicjatywa związana z budową pomnika miała swoje korzenie w działaniach Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, którego siedziba znajduje się w Poznaniu. Głównym celem Towarzystwa jest propagowanie etosu pracy organicznej w społeczeństwie. Honorowy patronat nad projektem objął ówczesny wicepremier Waldemar Pawlak.

W skład Komitetu Honorowego wchodziły wyjątkowe osobistości:

  • Ryszard Grobelny – przewodniczący,
  • Zofia Cegielska-Doerfer – wiceprzewodnicząca,
  • Edmund Dudziński – sekretarz,
  • członkowie:
  • Marian Król – Prezydent Towarzystwa Hipolita Cegielskiego, były wojewoda poznański,
  • Andrzej Kwilecki – profesor UAM,
  • Rafał Wiatr – prezes zarządu HCP,
  • Witold Schöneich – prezes HCP.

Głównym sponsorem realizacji budowy był Jan Kulczyk. Wśród pozostałych sponsorów znajdowali się również biznesmen Andrzej Cichowski, prof. Henryk Mruk oraz prezydent Wrocławia – Rafał Dutkiewicz.

Pomniki w biurowcu Delta i w Szreniawie

W Poznaniu znajduje się drugi, mniej okazały pomnik Hipolita Cegielskiego, który usytuowany jest w holu wejściowym do biurowca Delta przy ulicy Towarowej. To tradycyjnie wykonane popiersie przemysłowca wyróżnia się wysokim cokołem, na którym zostało umieszczone.

Warto również wspomnieć, że podobne w wyrazie popiersie można znaleźć w pobliżu Poznania, na terenie Muzeum Rolnictwa w Szreniawie.

Przypisy

  1. Jacek Y. Łuczak: Spacerownik Poznański. Biblioteka Gazety Wyborczej. Warszawa: Agora, 2013 r., s. 185.

Oceń: Pomnik Hipolita Cegielskiego w Poznaniu

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:13