Rów Minikowski


Rów Minikowski to ciekawe miejsce położone w sercu Poznania. Jest to struga, która w całości znajduje się w granicach administracyjnych tego dynamicznego miasta, pełnego historii i nowoczesności. Co istotne, Rów Minikowski jest prawostronnym dopływem Starynki, co czyni go częścią ważnego systemu wodnego regionu.

Obszar ten jest nie tylko ciekawym przykładem lokalnej geografi, ale także odzwierciedla wpływ różnorodnych czynników środowiskowych na rozwój Poznania. Odkrywanie takich miejsc jak Rów Minikowski pozwala lepiej zrozumieć historię i ekologię tego regionu.

Przebieg

Struga ma swoje źródło w malowniczych terenach leśnych, usytuowanych na południe od ul. Zaklikowskiej w Poznaniu, a także na północ od obszaru lotniska wojskowego znajdującego się w Krzesinach. W początkowej fazie swojego biegu, na krótkim odcinku, struga płynie w kierunku północnym, jednakże z czasem zmienia kierunek na zachodni i podąża w tym kierunku aż do swojego ujścia. W trakcie swojej wędrówki, struga przecina ulicę Ożarowską oraz mija ogrody działkowe Marlewo.

Przyroda

Rów Minikowski to obszar o znacznej wartości przyrodniczej, który odgrywał istotną rolę w ekologicznym krajobrazie Poznania. Struga, jak również część jej zlewni, stanowią niezwykle cenny element środowiska naturalnego.

Rów został utworzony na podstawie miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego, przyjętego uchwałą Rady Miejskiej Poznania nr X/58/II/94 w dniu 6 grudnia 1994 roku. Chociaż później obszar ten został zlikwidowany, jego znaczenie ekologiczne nie zostało zapomniane. Powierzchnia użytku wynosiła 37 hektarów, co czyniło go istotnym habitatem dla różnych gatunków flory i fauny.

Obecnie tereny te znowu znalazły się na liście projektowanych użytków ekologicznych, co wskazuje na rosnące zainteresowanie ich ochroną i zachowaniem dla przyszłych pokoleń. Dbanie o tego rodzaju obszary jest kluczowe dla zachowania różnorodności biologicznej oraz poprawy jakości życia mieszkańców miast.

Przypisy

  1. Miejska Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu, D4. Marlewo, Krzesiny. [dostęp 19.04.2019 r.]
  2. ZAKŁAD LASÓW POZNAŃSKICH MIASTA POZNAŃ, PLAN URZĄDZENIA LASU dla Lasów Komunalnych Miasta Poznania na okres od 01.01.2013 r. do 31.12.2022 r.
  3. OBJAŚNIENIA DO MAPY GEOŚRODOWISKOWEJ POLSKI 1:50 000, Arkusz POZNAŃ (471), s. 45
  4. a b c Miejska Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu, Studium Uwarunkowań Zagospodarowania Przestrzennego Poznania. Poznański system wodno-kanalizacyjny

Oceń: Rów Minikowski

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:21