Samica Kierska


Samica Kierska, znana również pod nazwą Samica Obornicka, to rzeka znajdująca się w województwie wielkopolskim. Jest to lewy dopływ Warty, co czyni ją istotnym elementem ich hydrograficznego układu. Jej znaczenie w kontekście lokalnej przyrody oraz hydrologii jest nie do przecenienia.

Rzeka ta pełni nie tylko funkcje ekologiczne, ale także stanowi ważny element krajobrazu regionu, wpływając na życie mieszkańców oraz ich interakcję z otaczającą przyrodą.

Nazwa

Nazwa tego gatunku ma swoje korzenie w staropolszczyźnie, odzwierciedlając dawną terminologię. Wyraz „samica” w kontekście wodnym oznacza główne koryto rzeki. Przyjmuje się, że ta specyficzna nazwa była używana już w roku 1413, co świadczy o długiej historii i znaczeniu tego terminu w polskiej kulturze.

Przebieg

Źródłem Samicy Kierskiej jest małe, bagniste wzniesienie, które znajduje się pomiędzy wzgórzami moreny czołowej, ustępującej w czasach poznańskiego etapu lodowcowego. Położone jest ono około 1,5 km na zachód od Jeziora Kierskiego. Rzeka ta wpływa do jeziora w północno-zachodnim wylocie, a wypływa z niego w jego północno-wschodnim krańcu. Dalej, Samica płynie przez Jezioro Kierskie Małe i kieruje się na północ, by następnie skręcić na północny zachód w stronę Warty, do której uchodzi w osadzie Ruks-Młyn.

Dolina rzeczna Samicy ma bagnisty charakter, zwłaszcza w okolicy wsi Objezierze, gdzie woda przepływa przez rynnę osuszonego jeziora. W dolnym odcinku bieg rzeki staje się bardziej kręty, a brzegi porastają dzikie lasy. Wzdłuż rzeki położone są miejscowości takie jak Kiekrz (zarówno jako wieś, jak i część Poznania), Chrustowo a także Niemieczkowo Dwór.

Samica Kierska wpada do Warty tuż za osadą Ruks-Młyn, w pobliżu Kiszewa, gdzie w przeszłości znajdowała się promowa przeładownia osobowo-samochodowa łącząca Kiszewo z Dołęga.

Przyroda

W obszarze zlewni Samicy stwierdzono pięć stanowisk rodzinnych bobra europejskiego w roku 2006. Te fascynujące zwierzęta, znane ze swojej zdolności do budowy tam, przyczyniają się do zrównoważonego ekosystemu regionu.

Fragment biegu rzeki podlega ochronie w ramach Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Samicy Kierskiej, co stanowi ważny krok w zachowaniu biodiwersytetu tego ekosystemu.

Warto również zwrócić uwagę na stawy rybne w Objezierzu, które mają istotne znaczenie przyrodnicze, oferując siedliska dla wielu gatunków ryb oraz innych organizmów wodnych.

Przypisy

  1. Bogdan Walczak, Co mówią nazwy?, w: Kronika Miasta Poznania, nr 3/2013, s.69, ISSN 0137-3552
  2. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 1. Wody płynące, źródła, wodospady, Ewa Wolnicz-Pawłowska, Jerzy Duma, Janusz Rieger, Halina Czarnecka (oprac.), Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006, s. 248, ISBN 83-239-9607-5.

Oceń: Samica Kierska

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:15