Szpital MSWiA w Poznaniu


Szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Poznaniu to wyjątkowy obiekt medyczny, który wyróżnia się nowoczesną architekturą i funkcjonalnością. Znajduje się on na punkcie strategicznym w mieście, przy ulicy Adama Wrzoska, na adresie ul. Dojazd 34.

Położenie szpitala w Winiarach sprzyja dostępowi do tej placówki dla mieszkańców nie tylko Poznania, ale i okolicznych miejscowości, co czyni go istotnym punktem w systemie opieki zdrowotnej regionu.

Historia i architektura

W drugiej połowie lat 60. XX wieku rozpoczęto prace nad rozbudową istniejącego szpitala MO zlokalizowanego przy ul. Łąkowej. Jednakże Henryk Marcinkowski zaproponował ambitny plan budowy nowoczesnego obiektu od podstaw na obszarze Winiar (przy ul. Dojazd), który wcześniej zarezerwowano dla rozwoju poznańskiego systemu szpitalnictwa. Początkowo koncepcja ta spotkała się z krytyką ze strony Komisji Oceny Projektów Inwestycyjnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z siedzibą w Warszawie, ale ostatecznie została zatwierdzona 10 kwietnia 1968 roku przez gen. bryg. Ryszarda Dobieszaka.

Budowa obiektu miała miejsce w latach 1972–1976, zgodnie z projektem Henryka Marcinkowskiego, przy współpracy Piotra Namysła, Tadeusza Biegańskiego oraz Marią Waschko. Ten projekt był częścią szerszej wizji rozwoju szpitalnictwa w Poznaniu, która była przedstawiona już w 1963 roku. Warto podkreślić, że szpital stanowi doskonały przykład innowacyjnej architektury szpitalnej, w której szczególną uwagę zwrócono na odpowiednie doświetlenie sal pacjentów, zastosowano także unikalne ząbkowane rozwiązania w elewacji budynku.

Obiekt, charakteryzujący się lekką formą i artystycznym podejściem do architektury, przeszedł modernizację oraz rozbudowę w latach 90. XX wieku. Wówczas dobudowano kaplicę, rozwinięto pracownię RTG, utworzono stację pogotowia ratunkowego oraz powstała apteka. Kaplica, uruchomiona w 1989 roku, była pierwszą w Polsce varządzoną w szpitalu przeznaczonym dla służb mundurowych. W latach 2004–2005 zrealizowano projekt ocieplenia elewacji oraz wymiany stolarki okiennej i drzwiowej.

W skład obiektu wchodzą trzy zasadnicze części:

  • blok operacyjny (czterokondygnacyjny),
  • blok diagnostyczny (trzykondygnacyjny),
  • blok pobytowy (jedenastokondygnacyjny, 290 łóżek).

Cały kompleks otoczony jest dużym parkiem, który zawiera niewielki amfiteatr. W pobliżu znajdują się nieco później zbudowane bloki dla personelu. W bliskim sąsiedztwie zlokalizowane jest Wielkopolskie Centrum Pediatrii oraz, w nieco większej odległości, Szpital Wojewódzki przy ul. Juraszów.

Dojazd

Wygodny dojazd do szpitala zapewniają autobusy kursujące na linii 183, które docierają do pętli zajazdowej Wrzoska Szpitale. To ważne miejsce, które wcześniej było znane jako Szpital MSW. Warto zaznaczyć, że linia przyspieszona 401 kiedyś kończyła tu swój bieg.

Przypisy

  1. Projekt – Miasto. Wspomnienia poznańskich architektów 1945-2005, Henryk H. Marcinkowski i inni, Poznań: Wydawnictwo Miejskie Posnania, 2013, ISBN 978-83-7768-069-8.
  2. Szpital MSWiA w Poznaniu, Dyrekcja. [dostęp 23.05.2018 r.]
  3. Katarzyna Żmidzińska, To było novum w całej Polsce. Rozmowa z pierwszym kapelanem szpitala MSW Ks. Grzegorzem Walachowskim, w: Życie Parafii św. Stanisława Kostki, nr 4/1993, Poznań, s. 2.

Oceń: Szpital MSWiA w Poznaniu

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:16