Wilczy Młyn to region, który jest integralną częścią Wilczaka w Poznaniu, a także jednostką obszarową w ramach Systemu Informacji Miejskiej (SIM). Znajduje się w granicach osiedla samorządowego Naramowice, blisko ulicy Lechickiej.
Obecnie Wilczy Młyn kojarzy się przede wszystkim z relatywnie odizolowanym osiedlem domów jednorodzinnych oraz szeregowych, co nadaje mu wyjątkowy charakter w tej części miasta.
Z danych z 1 stycznia 2010 roku wynika, że Wilczy Młyn zamieszkiwało 1210 osób, co potwierdza, że jest to obszar o znacznym potencjale rozwojowym.
Granice
Terytorium związane z Wilczym Młynem wyróżnia się swoją izolacją w obszarze Poznania. Zabudowania charakteryzują się zbieżnością wzdłuż przecznic ulicy Macieja Rataja, kierując się od ulicy Lechickiej w stronę starorzecza Warty.
Zgodnie z wytycznymi Systemu Informacji Miejskiej, granice obszaru Wilczego Młyna obejmują:
- od wschodu i południa: ogranicza je obrzeże lasu przy tyłach nieruchomości,
- od zachodu: ulica Lechicka,
- od północy: strefa za działkami.
Struktura zabudowy i komunikacja
Zabudowa osiedla Wilczy Młyn składa się wyłącznie z domów jednorodzinnych oraz szeregowych, co nadaje jej charakterystyczny wygląd. W obrębie osiedla znajduje się także niewielka sieć usługowo-handlowa, co może być wygodne dla mieszkańców.
Na ulicy Lechickiej, do początku 2012 roku, funkcjonował przystanek linii minibusowej o numerze 121. Była to pierwsza linia minibusowa w Poznaniu, która była częścią zintegrowanej taryfy. Niestety, z powodu niskiej frekwencji związanej z trasą tej linii, zdecydowano o jej likwidacji.
W wyniku konsultacji, które przeprowadził radny osiedla Naramowice, Krzysztof Nowikowski, oraz rozmów z mieszkańcami i przedstawicielami ZTM, zmodyfikowano trasę autobusu 178. Wcześniej linia ta kursowała od ulicy Szarych Szeregów do ronda Kaponiera, natomiast od 1 września 2012 roku zmieniono trasę na odcinek od ulicy Szarych Szeregów do ronda Śródka, prowadząc przez ulicę Lechicką, przy której znajduje się osiedle Wilczy Młyn.
Od września 2013 roku, w sąsiedztwie osiedla, zatrzymuje się również linia nocna nr 248, co przyczyniło się do lepszego skomunikowania mieszkańców z komunikacją publiczną w mieście. Dodatkowo, w pobliżu osiedla (na północy) przebiega obwodnica kolejowa Poznania, co jeszcze bardziej podnosi dostępność tego rejonu.
Na terenie Wilczego Młyna znajduje się również Fort IVa, który jest częścią Twierdzy Poznań, co dodatkowo wzbogaca historię i atrakcyjność tego miejsca.
Toponimia
Nazwa tej dzielnicy ma swoje korzenie w licznych młynach, które kiedyś funkcjonowały na tym obszarze, a które obecnie już nie istnieją. Ulice znajdujące się w granicach osiedla tworzą spójną grupę toponimiczną, która jest głęboko związana z historią Polski i wydarzeniami II wojny światowej.
Wśród nazwisk, które znalazły się w tej nomenklaturze, można wymienić Bataliony Chłopskie, Żołnierzy Narwiku, Obrońców Tobruku, a także Jana Piekałkiewicza. Te nazwy zostały ustanowione w 1986 roku, po to, aby oddać hołd osobom i organizacjom, które miały znaczący wkład w walkę o wolność i niepodległość Polski.
Przyroda
Wilczy Młyn to obszar o wyjątkowej wartości przyrodniczej, na którym utworzono użytek ekologiczny noszący tę samą nazwę. Jego celem jest ochrona unikalnych siedlisk ugorowych, a także niewielkiego obszaru wilgotnych łąk, które są niezbędne dla wielu gatunków roślin i zwierząt.
W bogatej florze Wilczego Młyna występują takie rośliny jak: pałka szerokolistna, jeżogłówka gałęzista, wierzba biała i krucha, a także charakterystyczne dla tych terenów czyżnie. W okolicach Fortu IVa można spotkać wiekowy las sosnowy, który stanowi ważny element lokalnego ekosystemu.
Co do fauny, na tym terenie żyją różne gatunki, w tym nornik północny (Microtus oeconomus). W połowie lat 60. XX wieku zauważano tu także remizę i żabę śmieszkę, a z interesujących roślin – zanokcicę północną. Wilczy Młyn to miejsce, w którym przyroda zachwyca różnorodnością i bogactwem form życia.
Przypisy
- Poznań - NaszeMiasto.pl [online], www.mmpoznan.pl [dostęp 27.11.2017 r.]
- a b Mapa jednostek obszarowych Systemu Informacji Miejskiej Poznania, https://web.archive.org/web/20170922004858/http://zdm.poznan.pl/content/pliki/mapa_jed_obsz.jpg
- Załącznik nr 2 do Uchwały Nr LXIX/941/V/2010 Rady Miasta Poznania z dnia 16.03.2010 r.
- Jan Śmiełowski, Radosław Dzięciołowski, Drobne i duże ssaki, w: Kronika Miasta Poznania, nr 3/2002, Wydawnictwo Miejskie, Poznań, 2002, ISSN 0137-3552
- Sławomir Janyszek, Magdalena Szczepanik-Janyszek, Okolice Góry Moraskiej, w: Kronika Miasta Poznania, nr 3/2002, Wydawnictwo Miejskie, Poznań, 2002, ISSN 0137-3552
- Wydarzenia w Poznaniu w 1985 roku. Część trzecia, w: Kronika Miasta Poznania, nr 1/1987, s.126, ISSN 0137-3552
- praca zbiorowa, Przegląd wielkopolskich zabytków przyrody, PiWRL, Poznań, 1966, ss.300, 302
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Osiedle Piastowskie (obszar SIM) | Osiedle Nowe Winogrady Wschód | Dębina (obszar SIM) | Janikowo (Poznań) | Strzeszyn (Poznań) | Kolonia dla bezrobotnych na Kopaninie w Poznaniu | Kolonia kolejowa przy pl. Lipowym w Poznaniu | Marlewo (Poznań) | Plewiska (Poznań) | Kotowo (Poznań) | Osiedle Zielony Taras | Osiedle Wola | Osiedle Wichrowe Wzgórze (Poznań) | Osiedla na Dębcu i Świerczewie w Poznaniu | Osiedle Warszawskie (Poznań) | Osiedle Vesty w Poznaniu | Wielkie (Poznań) | Osiedle Rzeczypospolitej | Osiedle Pomet | Osiedle PiątkowoOceń: Wilczy Młyn