Eugenia Dudzik, znana z rodzinnego nazwiska Niemyt, przyszła na świat 20 kwietnia 1926 roku w Poznaniu. Jej życie zakończyło się 22 października 2018 roku.
Była wybitną pedagożką, a także aktywną działaczką społeczną, która przez lata angażowała się w działania na rzecz społeczności lokalnej. W uznaniu jej zasług, otrzymała tytuł honorowej obywatelki Olsztyna.
Życiorys
Eugenia Dudzik przyszła na świat w Poznaniu, gdzie również dorastała. W trudnych czasach II wojny światowej znalazła się w Warszawie. Po zakończeniu wojny, w 1946 roku, ukończyła Liceum Pedagogiczne w Poznaniu i podjęła pracę w szkole podstawowej w Brąswałdzie, położonej na Warmii. W tej szkole prowadziła różnorodne zajęcia, w tym z gospodarstwa domowego, a także organizowała chór oraz kółko teatralne dla dzieci.
W 1947 roku zaczęła pracować w olsztyneckim domu dziecka, a następnie kontynuowała karierę w Ostródzie oraz w Barczewie, gdzie pełniła funkcję kierowniczki przedszkola. Od roku 1956 dołączyła do kadry pedagogicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie, gdzie koncentrowała się na nauczaniu plastyki i techniki. Była również opiekunką szkolnego koła PCK.
W międzyczasie zakończyła studium nauczycielskie oraz podjęła naukę na Uniwersytecie Gdańskim, osiągając tytuł magistra pedagogiki. W latach 1963-1973 pracowała jako nauczycielka w I Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie, gdzie była również opiekunką koła PCK oraz Społeczną Instruktorką Młodzieży. Na tym etapie jej kariery aktywnie wspierała domy dziecka oraz domy starców.
Po pewnym czasie zaczęła pracować w Wojewódzkiej Poradni Wychowawczo-Zawodowej. W latach 1974-1997 była dyżurną telefonu zaufania, co świadczy o jej oddaniu i gotowości niesienia pomocy innym. W 1981 roku związała się z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Olsztynie. Działała na rzecz Olsztyńskiego Stowarzyszenia Chorych Reumatycznie, pełniąc w nim rolę wiceprezeską oraz dbała o Galerię Osób Niepełnosprawnych.
Po przejściu na emeryturę jej aktywność społeczna nie osłabła. W 1994 roku była jednym z inicjatorów utworzenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a od 1995 roku sprawowała funkcję społecznej kierowniczki tegoż uniwersytetu. W latach 1997-2007 pełniła rolę prezesa Stowarzyszenia Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Olsztynie. Ponadto, od 2003 roku, jako stypendystka Prezydenta Miasta Olsztyna, angażowała się w terapię zajęciową dla słuchaczy UTW oraz osób niepełnosprawnych, pracując w domach opieki społecznej i dziennych domach pobytu.
Eugenia Dudzik miała również pasje artystyczne, zajmując się malarstwem. Była córką Leona i żoną Mariana Dudzika. Ostatecznie, po zakończeniu życia, znalazła spoczynek na cmentarzu komunalnym w Olsztynie.
Odznaczenia i wyróżnienia
Eugenia Dudzik w ciągu swojego życia zdobyła wiele odznaczeń oraz wyróżnień, które potwierdzają jej wyjątkowy wkład w działalność społeczną i kulturalną. Lista tych zaszczytów przedstawia się następująco:
- 1961, 1969 – Honorowe Odznaki PCK,
- 1965 – Złota Odznaka honorowa „Zasłużony dla Warmii i Mazur”,
- 1972 – Srebrny Krzyż Zasługi,
- 1975 – Złoty Krzyż Zasługi,
- 1975 – Nagroda Ministra Oświaty i Wychowania,
- 1979 – Nagroda Kuratora Oświaty i Wychowania,
- 1984 – odznaczenie Za Zasługi dla Oświaty Województwa Olsztyńskiego,
- 1984 – Medal 40-lecia Polski Ludowej,
- 1989 – Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”,
- 1989 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- 1989 – Nagroda Rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie,
- 1996 – Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie,
- 2005 – tytuł Honorowej Obywatelki Olsztyna.
Każde z tych wyróżnień odzwierciedla jej zaangażowanie oraz pasję w pracy na rzecz społeczeństwa i kultury lokalnej. Dudzik jest niewątpliwie postacią, która pozostawiła trwały ślad w historii Olsztyna.
Przypisy
- a b c d e f g h i j k l m n o p q Serwis Urzędu Miasta Olsztyna: Eugenia Dudzik [online], olsztyn.eu [dostęp 08.09.2022 r.]
- a b HalinaH. Ławczyńska HalinaH., Prace Eugenii Dudzik można zobaczyć w olsztyńskim starostwie [online], Olsztyn24, 02.11.2021 r. [dostęp 08.09.2022 r.]
- AnnaA. Moczulska AnnaA., Pani Profesor Eugenia Dudzik - "Honorowy Obywatel Olsztyna" [online], lo1.olsztyn.pl [dostęp 08.09.2022 r.]
- Eugenia Dudzik : Nekrologi, Gazeta Olsztyńska [online], m.pozegnania.net, 25.10.2018 r. [dostęp 08.09.2022 r.]
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16.09.1996 r. o nadaniu odznaczeń (M.P. z 1997 r. nr 6, poz. 53).
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Wojciech Bajerowicz | Henryk Zygalski | Ewa Stupnicka-Rodzynkiewicz | Sławomir Breiter | Maria Elikowska-Winkler | Paweł Ambrożewicz | Lucjan Krause | Jan Barciszewski | Teresa Dunin-Wąsowicz | Piotr Gronek | Maksymilian Kolanowski | Bogdan Zakrzewski | Barbara Kieliszewska-Rokicka | Benicjusz Głębocki | Marta Szachniuk | Zdzisław Kamiński (geograf) | Andrzej Hulanicki | Helena Znaniecka Lopata | Oskar Baksalary | Andrzej Rutkowski (zootechnik)Oceń: Eugenia Dudzik