Oskar Baksalary


Oskar Maria Baksalary, który przyszedł na świat 30 maja 1970 roku w Poznaniu, jest wybitnym polskim fizykiem teoretycznym. Jego osiągnięcia naukowe obejmują dziedzinę fizyki ciała stałego, w której zdobył znakomitą renomę jako doktor habilitowany nauk fizycznych.

Obecnie Oskar Baksalary pracuje jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przekazując swoją wiedzę i doświadczenie studentom w obszarze zaawansowanej fizyki.

Życiorys

Oskar Baksalary, po ukończeniu studiów z zakresu fizyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w 1995 roku, rozpoczął tam swoją karierę naukową. W 1999 roku uzyskał stopień doktorski na podstawie pracy zatytułowanej Gigantyczny magnetoopór w strukturach wielowarstwowych: zależność kątowa i wpływ procesów rozproszeniowych z odwróceniem spinu, napisanej pod opieką profesora Józefa Barnasia. Zaledwie kilka lat później, w 2005 roku, obronił swój drugi doktorat z matematyki, przedstawiając pracę Macierze idempotentne – własności iloczynów, kombinacji liniowych i dopełnień Schura, której promotorem był profesor Tomasz Szulc.

W latach 2007–2013 odbył szereg staży na Uniwersytecie w Dortmundzie, gdzie miał przyjemność współpracować z profesorem Götzem Trenklerem. Habilitację uzyskał w 2018 roku, co było związane z oceną jego dorobku naukowego oraz pracą pt. Reprezentacje odwrotności Moore’a-Penrose’a macierzy.

Obecnie Oskar Baksalary pracuje jako adiunkt w Zakładzie Fizyki Kwantowej na Wydziale Fizyki UAM, gdzie prowadzi zajęcia z matematyki. Jego prace naukowe były publikowane w renomowanych czasopismach, takich jak „Linear Algebra and its Applications” oraz „Applied Mathematics and Computation”.

W okresie od 2001 do 2012 roku pełnił funkcję członka kolegium redakcyjnego czasopisma „IMAGE – The Bulletin of the International Linear Algebra Society”. Od 2011 roku jest również zaangażowany w redakcję „Electronic Journal of Linear Algebra”. Interesującym faktem jest, że Oskar Baksalary jest synem uznanego matematyka Jerzego Baksalarego.

Przypisy

  1. a b c d e Dr hab. Oskar Maria Baksalary, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 10.01.2019 r.]
  2. a b c d Postępowanie awansowe - Oskar Maria Baksalary. Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów. [dostęp 10.01.2019 r.]
  3. a b Oskar Maria Baksalary. prabook.com. [dostęp 10.01.2019 r.]
  4. Oskar Baksalary (publikacje). scholar.google.com. [dostęp 10.01.2019 r.] (ang.)
  5. dr hab. Oskar Baksalary. usosweb.amu.edu.pl. [dostęp 22.10.2015 r.]
  6. People. zfkwant.amu.edu.pl. [dostęp 28.10.2015 r.]

Oceń: Oskar Baksalary

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:10