Jakub Skworz


Jakub Skworz, urodzony 25 maja 1990 roku w Poznaniu, to znany polski pisarz oraz dziennikarz. Jest autorem wielu książek, które skupiają się na tematyce dla dzieci oraz młodzieży.

Jego twórczość jest doceniana przez młodych czytelników, a także przez rodziców i nauczycieli, którzy chętnie sięgają po jego książki.

Życiorys

Jakub Skworz jest jednym z tych artystów, których droga twórcza zaczęła się już w dzieciństwie. UkończyłII Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu, a następnie kontynuował edukację na kierunku stosunki międzynarodowe w prestiżowych instytucjach, mianowicie Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 2013–2017 pracował jako redaktor w znanych miesięcznikach Men’s Health i Women’s Health, gdzie m.in. zajmował się redagowaniem działu reportażu.

Pierwsze literackie próby Jakuba miały miejsce w wieku zaledwie dziewięciu lat, kiedy to zaczął pisać krwawą opowieść o dinozaurach. Prawdziwy debiut książkowy przypadł jednak na rok 2011, kiedy to na rynku literackim zadebiutował jego dzieło Męskie rozmowy nastolatka. W tej książce ośmiu znanych Polaków, w tym Krzysztof Zanussi oraz Marek Kondrat, odpowiada na pytania dotyczące dorastania, trudnych wyborów oraz ich konsekwencji.

W 2015 roku Jakub postanowił zająć się pisaniem książek dla dzieci i młodzieży, co zaowocowało jego pierwszym dziełem dla najmłodszych – Księżniczka Adela i duszek Elbit. Przygody tytułowej bohaterki zyskały tak wielkie uznanie, że autor postanowił stworzyć całą serię. Szybko na rynku ukazały się tytuły takie jak: Księżniczka Adela i książę Aleksander, Księżniczka Adela i prezent dla króla oraz Księżniczka Adela szuka przyjaciela. Również rok 2015 był niezwykle płodny w jego twórczości, bowiem ukazały się wówczas dwie opowieści o wampirku Alfredzie: Wampirek Alfred i ostatni ząbek oraz Wampirek Alfred i pierwsza podróż.

Kolejny kamień milowy w jego karierze nastąpił w 2017 roku, kiedy to na rynku pojawiła się książka Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz. Publikacja ta, oparta na faktach, przybliża młodym czytelnikom fascynującą młodość polskiego wieszcza oraz ukazuje zupełnie inny od dzisiejszego styl życia, w którym dorastał poeta – świat pełen dorożek, pojedynków, cylindrów oraz tajemniczych krain.

Twórczość

Twórczość Jakuba Skworza jest różnorodna i obejmuje szereg dzieł literackich, które przyciągają młodszych czytelników oraz ich rodziców. W ciągu kilku lat autor stworzył wiele książek, z których każda niesie ze sobą unikalne przesłanie oraz przygodę.

W 2015 roku powstały następujące tytuły:

  • Księżniczka Adela i duszek Elbit,
  • Księżniczka Adela i prezent dla króla,
  • Księżniczka Adela i książę Aleksander,
  • Księżniczka Adela szuka przyjaciela,
  • Wampirek Alfred i pierwsza podróż,
  • Wampirek Alfred i ostatni ząbek.

Rok 2016 przyniósł kolejne ciekawe pozycje:

  • Prawie Bajki. Nieznajomość prawa szkodzi,
  • Disney uczy. Przygoda z czytaniem.

W 2017 roku autor stworzył:

  • Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz,
  • Prawie bajki. Twarde prawo, ale prawo.

W 2018 roku Jakub Skworz wydał książkę pod tytułem:

  • Mania Skłodowska.

Najnowszym dziełem jest wydana w 2022 roku książka:

  • Klara buduje.

Każda z tych publikacji wzbogaca ofertę literacką dla dzieci, oferując zarówno zabawę, jak i naukę.

Przypisy

  1. Natalia Jeziorek: „Klara buduje”: Inżynierki przyszłości. vogue.pl. [dostęp 03.03.2023 r.]
  2. JakubJ. Skworz, Mania Skłodowska: wybitna uparciuszka, Poznań: Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2018. [dostęp 27.01.2022 r.]
  3. JakubJ. Skworz, Twarde prawo, ale prawo, Poznań: Pragmat IQ, 2017. [dostęp 27.01.2022 r.]
  4. JakubJ. Skworz, Prawie bajki: nieznajomość prawa szkodzi, Poznań: [PmQ], 2016. [dostęp 27.01.2022 r.]
  5. Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz [online], Wydawnictwo Zysk i S-ka. [dostęp 24.10.2018 r.]
  6. Męskie rozmowy nastolatka. Lubimyczytac.pl. [dostęp 24.10.2018 r.]
  7. a b c Jakub Skworz. Merlin.pl. [dostęp 24.10.2018 r.]
  8. Anna Frankowska: Film, gra czy książka? Jakub Skworz zdradza, na co warto postawić. Women's Health. [dostęp 24.10.2018 r.]
  9. Czy humanista może odnieść sukces?. II Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu. [dostęp 24.10.2018 r.]

Oceń: Jakub Skworz

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:19