Jan Kościelniak


Jan Kościelniak to postać wybitna w dziedzinie inżynierii oraz polityki w Polsce. Urodził się 14 czerwca 1936 roku w Poznaniu, gdzie rozpoczęła się jego fascynująca kariera zawodowa.

Przez lata swojej działalności Kościelniak zdobył znaczącą pozycję, a jego najważniejszym osiągnięciem była rola posła na Sejm X kadencji. Zmarł 5 lutego 2007 roku, pozostawiając po sobie trwały ślad w historii polskiej polityki i inżynierii.

Życiorys

Jan Kościelniak rozpoczął swoją edukację na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Poznańskiej, gdzie w 1959 roku uzyskał tytuł zawodowy magistra inżyniera budownictwa. Po ukończeniu studiów, pierwsze kroki zawodowe stawiał w Poznańskim Przedsiębiorstwie Robót Inżynieryjnych, następnie objął stanowisko naczelnego inżyniera uzdrowiska w Kołobrzegu. W tym okresie był również aktywny politycznie, pełniąc funkcję przewodniczącego Powiatowego Komitetu Stronnictwa Demokratycznego.

W 1967 roku rozpoczął pracę w prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie, a dekadę później, w 1977 roku, został dyrektorem Rejonowego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Policach. Warto dodać, że w 1985 roku podjął nieudane próby zdobycia mandatu poselskiego. Jednakże już w 1989 roku odniósł sukces, zostając posłem na Sejm kontraktowy, reprezentując okręg szczeciński, wybierając się z puli SD.

W trakcie swojej kadencji zasiadał w kluczowych komisjach, takich jak Komisja Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów, Komisja Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej, a także Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisja Samorządu Terytorialnego, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej. Niestety, w 1991 roku nie udało mu się uzyskać reelekcji z listy SD. W pierwszej połowie lat 90. był dyrektorem Banku Ochrony Środowiska w Szczecinie, jednak w kolejnych wyborach parlamentarnych w 1993 roku z listy KKW „Ojczyzna” również nie zdołał zdobyć mandatu.

Przez swoje osiągnięcia zasłużył na uznanie, co znalazło odzwierciedlenie w przyznaniu mu w 1974 roku Złotego Krzyża Zasługi, a w 1988 roku Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Jan Kościelniak spoczywa na cmentarzu Centralnym w Szczecinie, gdzie można oddać mu hołd za jego wkład w społeczeństwo.

Przypisy

  1. Wyszukiwarka miejsca pochówku w Szczecinie. cmentarze.szczecin.pl. [dostęp 21.04.2021 r.]
  2. Profil na stronie Biblioteki Sejmowej. [dostęp 23.11.2013 r.]
  3. Wyszukiwarka miejsca pochówku w Szczecinie. cmentarze.szczecin.pl. [dostęp 29.08.2015 r.]
  4. Arkadiusz Kawecki, Od plebiscytu do wyborów: narodziny demokratycznego systemu partyjnego społeczeństw regionalnych, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2006.

Oceń: Jan Kościelniak

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:13