Leonard Szymański (polityk)


Leonard Józef Szymański był wybitnym polskim inżynierem oraz konstruktorem, który swoją karierę zawodową i polityczną związał z miastem Poznań.

Urodził się 18 czerwca 1939 roku, a życie zakończył 8 maja 2023, również w Poznaniu. W trakcie swojej kariery stał się znany jako poseł w Sejmie X kadencji, gdzie zajmował się wieloma istotnymi kwestiami, przyczyniając się do rozwoju lokalnej społeczności oraz kraju.

Życiorys

Leonard Szymański był synem Leona i Ireny. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, a swoją edukację zakończył w 1963 roku na Politechnice Poznańskiej, gdzie zdobył tytuł magistra inżyniera mechanika.

Swą karierę zawodową rozpoczął w Zakładach Przemysłu Metalowego „H. Cegielski”, a następnie kontynuował pracę w Fabryce Obrabiarek Specjalnych „Wiepofama” w Poznaniu, gdzie był starszym projektantem.

W 1980 roku Szymański przystąpił do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Już 8 stycznia 1981 roku objął stanowisko przewodniczącego komisji zakładowej, a od 15 lipca 1984 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego zarządu regionu. Jako członek Solidarności został delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów w Gdańsku.

Po wprowadzeniu stanu wojennego aktywnie działał w Prymasowskiej Radzie Społecznej oraz w Klubie Inteligencji Katolickiej. Jego kariera polityczna rozkwitła w 1989 roku, kiedy to zdobył mandat posła na Sejm X kadencji z okręgu Poznań-Stare Miasto jako bezpartyjny kandydat wspierany przez Komitet Obywatelski. W Sejmie pracował w czterech komisjach stałych oraz dwóch nadzwyczajnych, a także był członkiem Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. W ramach tego klubu przynależał do Koła Chrześcijańskich Demokratów.

W 1991 roku próbował ubiegać się o reelekcję z ramienia Partii Chrześcijańskich Demokratów, jednak bez powodzenia. Poza pracą w polityce, angażował się również w działania Unii Wielkopolan i Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów. Oprócz tego pełnił funkcję prezesa Agencji Rozwoju Regionalnego w Kwilczu, a do chwili przejścia na emeryturę był związany z hutą szkła w Sierakowie.

Po zakończeniu swojej kariery Leonard Szymański został pochowany na cmentarzu Jeżyckim.

Odznaczenia

W 2011 roku Leonard Szymański otrzymał zaszczytne wyróżnienie, jakim jest Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Przypisy

  1. Leonard Szymański. wyborcza.pl, 15.05.2023 r. [dostęp 01.11.2023 r.]
  2. Hubert Ossowski: Nie żyje Leonard Szymański, poseł Sejmu kontraktowego. Był zasłużony dla Poznania. wpoznaniu.pl, 09.05.2023 r. [dostęp 10.05.2023 r.]
  3. a b Leonard Szymański. rejestry-notarialne.pl. [dostęp 07.07.2024 r.]
  4. Siódemka po przejściach. „Głos Wielkopolski”, 02.06.2006 r.
  5. Była drużyna. „Gazeta Wyborcza”, 09.09.1999 r.

Oceń: Leonard Szymański (polityk)

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:8