Barbara Harwas-Napierała


Barbara Harwas-Napierała, urodzona 17 października 1947 roku w Poznaniu, zmarła 26 października 2023 roku. Była to wybitna postać w świecie psychologii, która osiągnęła tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych. Jej niezapomniane osiągnięcia i wiedza były uznawane na wielu płaszczyznach akademickich.

W ciągu swojej kariery naukowej, Barbara Harwas-Napierała pełniła także funkcję profesora na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie miała znaczący wpływ na rozwój psychologii oraz kształtowanie młodych umysłów.

Życiorys

Barbara Harwas-Napierała to wyjątkowa postać w polskiej psychologii, córka filozofa Edmunda Harwasa oraz Tomiry Suwały. W 1970 roku zdobyła dyplom na ówczesnym Wydziale Filozoficzno-Historycznym UAM, co było początkiem jej znakomitej kariery akademickiej.

Po ukończeniu studiów, rozpoczęła pracę jako asystent w Instytucie Psychologii UAM. W 1975 roku uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych w dziedzinie psychologii, na podstawie rozprawy, która nosiła tytuł: Nastawienie na zagrożenia społeczne a niektóre formy treningu wychowawczego w rodzinie. Jej promotorem była Maria Tyszkowa.

W 1987 roku, po dalszych badaniach, uzyskała stopień doktora habilitowanego, przedstawiając rozprawę na temat: Czynniki społeczno-rodzinne w kształtowaniu lęku u młodzieży. W latach 1993-2017 pełniła funkcję kierownika Zakładu Psychologii Rozwoju Człowieka i Badań nad Rodziną w Instytucie Psychologii UAM, gdzie była mentorem dla pięciu doktorów: Lucyny Bakiert, Katarzyny Palus-Adamczyk, Marii Błażejczyk, Izabeli Stankowskiej oraz Anity Głód-Mikołajczak.

W 1991 roku wyruszyła na staż zagraniczny, związany z badaniami nad rodziną i rolami płci, które prowadziła na Węgrzech, w Hungarian Academy of Sciences w Budapeszcie. Następnie, w 1994 roku, współpracowała z Abo Academy w Finlandii nad badaniami dotyczącymi rodzinnych uwarunkowań kształtowania się ról płciowych. Barbara Harwas-Napierała współpracowała również z Polskim Towarzystwem Pediatrycznym oraz z Wielkopolskim Stowarzyszeniem Pomocy Dziecku, Ojcu i Rodzinie.

W 2004 roku była ekspertem w V i VI, a następnie w VII Programie Ramowym Unii Europejskiej. Dodatkowo, należała do Rady Redakcyjnej „Kwartalnika Polskiej Psychologii Rozwojowej”, co podkreśla jej znaczącą rolę w naukowej debacie w Polsce.

Barbara Harwas-Napierała jest również żoną znanego ekonomisty Jerzego Napierały. Wspólnie wychowali dwoje dzieci: Katarzynę oraz Piotra.

Książki

Barbara Harwas-Napierała jest uznaną postacią w dziedzinie psychologii, która skupiła się na wielu aspektach rozwoju człowieka i jego relacji w kontekście społecznym oraz rodzinnym. Poniżej przedstawiamy zestaw jej najważniejszych publikacji:

  • Barbara Harwas-Napierała, Nieśmiałość dziecka, PWN, Poznań, 1979, UAM,
  • Barbara Harwas-Napierała, Czynniki społeczno-rodzinne w kształtowaniu się lęku u młodzieży, 1987, Poznań, UAM,
  • Barbara Harwas-Napierała, Nieśmiałość dorosłych. Geneza-Diagnostyka-Terapia, Humaniora, Poznań, 1995,
  • Barbara Harwas-Napierała, Rodzina a rozwój człowieka dorosłego, Wyd. Nauk. UAM, 2003,
  • Barbara Harwas-Napierała; Janusz Trempała, Psychologia rozwoju człowieka. Tom 2. Charakterystyka okresów życia człowieka, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000, Warszawa,
  • Barbara Harwas-Napierała; Janusz Trempała, Wiedza z psychologii rozwoju człowieka w praktyce społecznej, Wydawnictwo Naukowe UAM,
  • Barbara Harwas-Napierała; Janusz Trempała, Psychologia rozwoju człowieka. Tom 3. Rozwój funkcji psychicznych, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2003, Warszawa,
  • Barbara Harwas-Napierała, Komunikacja interpersonalna w rodzinie, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Wydawnictwo Naukowe UAM, 2008 (wydanie II poszerzone),
  • Barbara Harwas-Napierała, Hanna Liberska, Tożsamość a współczesność, 2007, Poznań, UAM,
  • Barbara Harwas-Napierała (red.), Rodzina jako wartość w rozwoju człowieka, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań, 2009,
  • Barbara Harwas-Napierała, Dorosłość jako spełnienie. Drogi i zagrożenia rozwoju człowieka w okresie dorosłości, Libron Filip Lohner, Kraków, 2012,
  • Barbara Harwas-Napierała, Lucyna Bakiera (red.), Wzory osobowe w życiu człowieka, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań, 2016,
  • Barbara Harwas-Napierała, Lucyna Bakiera (red.), Oblicza współczesnej rodziny. Wybrane aspekty, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań, 2018.

Oceń: Barbara Harwas-Napierała

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:20