Piotr Kłoczowski


Piotr Maria Kłoczowski, urodzony 14 grudnia 1949 roku w Poznaniu, to postać o wyjątkowej renomie w polskiej kulturze i literaturze. Jest on nie tylko eseistą, ale również historykiem literatury, co czyni go ekspertem w zakresie analizy różnorodnych zjawisk literackich. Jego pasja do literatury składa się na bogaty dorobek intelektualny oraz artystyczny.

Nie można pominąć jego roli jako edytora i wydawcy, gdzie wnosi znaczący wkład w publikację literacką oraz promowanie wartościowych tekstów. Piotr Kłoczowski jest również kuratorem wystaw malarstwa, co ukazuje jego wszechstronność i zaangażowanie w różne formy sztuki.

Życiorys

Piotr Kłoczowski jest synem prof. Jerzego Kłoczowskiego, znanego mediewisty. Posiada również dwóch braci: Pawła Kłoczowskiego oraz Jana Marii Kłoczowskiego. W latach 2002–2005 służył jako doradca ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego. W swojej karierze objął także stanowisko wicedyrektora w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Piotr Kłoczowski pełnił funkcję kuratora w Instytucie Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską oraz wykładał w Akademii Teatralnej w Warszawie. Jest redaktorem serii Biblioteka Mnemosyne, która ukazuje się w wydawnictwie „słowo/obraz terytoria”. W jego dorobku znajduje się tom esejów i szkiców autorstwa Konstantego Jeleńskiego zatytułowany „Chwile oderwane”.

Oprócz tego, Kłoczowski był kuratorem serii wydawanej w „Czytelniku”, w której znajduje się korespondencja Jerzego Giedroycia. Jest również autorem wywiadu rzeki z Józefem Czapskim pt. „Świat w moich oczach”. Zorganizował szereg wystaw, w tym ostatnią za życia Jana Lebensteina pt. „Etapy” (1999) oraz wystawę „Józef Czapski w kolekcji Aeschliemanna” (2007) w „Zachęcie”.

Ponadto, Piotr Kłoczowski publikował swoje teksty w „Zeszytach Literackich”. W 2003 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Przypisy

  1. Piotr Kłoczowski. wolnaeuropa.pl. [dostęp 27.09.2013 r.]
  2. Józef Czapski: Świat w moich oczach. rozmowy przeprowadził Piotr Kłoczowski. T. 6. Ząbki-Paryż: Apostolicum / Éditions du Dialogue. Société d’Éditions Internationales, 2001 r.
  3. M.P. z 2004 r. nr 12, poz. 188

Oceń: Piotr Kłoczowski

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:16