Adam Nowak (muzyk)


Adam Nowak to poznany muzyk i tekściarz, który swoją karierę rozpoczął w roku 1963. Urodził się 28 września w Poznaniu, gdzie z pewnością jego pasja do muzyki zaczęła się rozwijać od najmłodszych lat.

Jako lider zespołu Raz, Dwa, Trzy, Nowak jest odpowiedzialny za większość tekstów oraz pełni rolę gitarzysty i wokalisty. Jego twórczość i zaangażowanie w muzykę mają znaczący wpływ na polską scenę muzyczną, gdzie zyskał uznanie i szacunek.

Życiorys

Adam Nowak to artysta, który ma swoje korzenie w Poznaniu. Ukończył Technikum Przemysłu Spożywczego, jednak jego kariera zawodowa przybrała inne kierunki. Przez dłuższy czas pracował jako kelner, a także maszynista sceny i garderobiany w Teatrze Polskim w Poznaniu. Jego pasja do edukacji również znalazła swoje miejsce – studiował pedagogikę kulturalno-oświatową na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze.

W miarę jak rozwijał swoje artystyczne umiejętności, stał się aktywną postacią w zielonogórskim kabarecie. Był aktorem w takich grupach jak: Drugi Garnitur (gdzie pełnił funkcję kierownika w latach 1988–1989) oraz Grupa Działań Odurzających – Kibuc. W 1989 roku nawiązał współpracę z kabaretem Potem, co otworzyło przed nim nowe możliwości artystyczne.

Na początku lat 90. założył zespół Raz, Dwa, Trzy, który szybko zyskał popularność. W 1997 roku stworzył muzykę do filmu Jerzego Stuhra zatytułowanego Historie miłosne, za którą otrzymał nagrodę od Polskiego Radia Kraków na 22. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W 2004 roku ukazała się książka „Trudno nie wierzyć w nic” – wywiad-rzeka z Adamem Nowakiem, przeprowadzony przez Cezarego Sękalskiego. W tej rozmowie artysta zanalizował swoje utwory w kontekście duchowych doświadczeń, szczególnie religijnych.

W 2008 roku prowadził koncert „Debiuty” podczas 45. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, co stanowiło ważny moment w jego karierze muzycznej. Z kolei w 2010 roku podpisał list otwarty, skierowany do rządu RP oraz prezydenta, w którym sprzeciwiał się organizacji parady Europride w Warszawie. W tym liście podkreślono kontrowersyjne aspekty dotyczące legalizacji związków jednopłciowych oraz adopcji dzieci przez pary homoseksualne, uznając działania środowisk LGBT za naruszenie wolności słowa oraz sumienia.

Od 4 października 2021 roku związany jest z Radiem Nowy Świat, gdzie prowadzi własną audycję pod nazwą Dziękuję za wypowiedź. W swoim życiu prywatnym rozstał się z żoną, jest ojcem czwórki dzieci: Zofii (ur. 1994), Jana, Barbary i Stanisława.

Nagrody

W uznaniu za swoje osiągnięcia artystyczne, Adam Nowak zdobył wiele znaczących nagród, które potwierdzają jego talent oraz wpływ na polską scenę muzyczną. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wyróżnienia w jego karierze:

  • W roku 1997, nagroda Polskiego Radia Kraków została przyznana za muzykę do filmu „Historie miłosne” na 22. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, który odbył się w Gdyni,
  • W 2005 roku, artysta otrzymał Nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego za całokształt twórczości na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie,
  • W 2007 roku, jego zasługi zostały docenione poprzez zwycięstwo w plebiscycie Gazety Wyborczej, gdzie tytuł Torunianina Roku trafił w jego ręce,
  • W 2010 roku, artysta został uhonorowany Medalem Świętego Brata Alberta za swoją działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Te nagrody są znakiem uznania dla wkładu Nowaka w kulturę oraz jego zaangażowania społeczne.

Dyskografia

Muzyk Adam Nowak posiada bogaty dorobek artystyczny, który można szczegółowo znaleźć w artykule poświęconym jego działalności. Szczególną uwagę zwraca sekcja dotycząca dyskografii, w której przedstawiane są jego najważniejsze utwory oraz osiągnięcia.

W poniższej tabeli znajdą Państwo notowane utwory artysty, które zdobyły uznanie oraz wysokie miejsca na listach przebojów.

RokTytułPozycja na liście
LP3
2012„Przepraszam” (z Karoliną Gruszką)8
2015„Trudne życzenia” (z Anią Rusowicz)2

Oprócz swoich solowych osiągnięć, Adam Nowak występuje również gościnnie w różnych projektach muzycznych. Jego udział w takich przedsięwzięciach jest nieoceniony i przyczynia się do bogactwa polskiej sceny muzycznej.

RokTytułUtwórŹródło
2009Karimski Club – Herbert
  • Data: 2009
  • Wydawca: Agora SA
  • śpiew w utworach „Marek Aureliusz”, „Testament” i „Przesłanie”
_

Artysta brał także udział w kompilacjach różnych wykonawców. Te zbiory często pokazują współpracę między artystami oraz różnorodność genrów, w których się porusza.

RokTytułUtwórŹródło
2005Honor należy do was Solidarni
  • Data: 30 sierpnia 2005
  • Wydawca: Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”
  • Adam Nowak „Pieśń o budowniczym socjalizmu”
  • Adam Nowak „Przetrwamy”
brak

Przypisy

  1. Cała Polska chroni dzieci. Wiara.pl. [dostęp 01.07.2021 r.]
  2. Lider Raz Dwa Trzy Adam Nowak z audycją w Radiu Nowy Świat [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 04.10.2021 r.]
  3. Dziękuję za wypowiedź [online], Radio Nowy Świat [dostęp 04.10.2021 r.]
  4. Medal Św. Brata Alberta / Fundacja Św. Brata Alberta [online], albert.krakow.pl [dostęp 02.09.2022 r.]
  5. Adam Nowak | Wywiady [online], wywiadowcy.pl [dostęp 21.11.2017 r.]
  6. Adam Nowak. Gazeta Wyborcza Toruń. [dostęp 17.01.2017 r.]
  7. Protest przeciwko Paradzie Europride. zespolrazdwatrzy.pl. [dostęp 12.10.2017 r.]
  8. Adam Nowak. zespolrazdwatrzy.pl. [dostęp 17.07.2012 r.]
  9. LP3 – Statystyki dla wykonawcy Adam Nowak. lp3.pl. [dostęp 17.07.2012 r.]
  10. Karimski Club – Herbert. discogs.com. [dostęp 17.07.2012 r.]
  11. a b Adam Nowak. FilmPolski.pl. [dostęp 06.07.2009 r.]
  12. Krzysztof Skórzyński: Świat na głowie. Rozmowy z ojcami o największym wyzwaniu życia. Wydawnictwo Znak, 2019 r., s. 116, 118–119.
  13. Różni wykonawcy, Honor jest wasz Solidarni, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, 2005 r.

Oceń: Adam Nowak (muzyk)

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:17