Jerzy Stanisław Milian, urodzony 10 kwietnia 1935 roku w Poznaniu, oraz zmarły 7 marca 2018 roku, był postacią niezwykle ważną w polskiej kulturze muzycznej. Jako muzyk jazzowy, malarz, kompozytor oraz wibrafonista, wpisał się na stałe w historię jazzu w Polsce.
Milian był nie tylko utalentowanym artystą, ale również pełnił kluczową rolę jako aranżer. Szczególnie znany był ze swojej pracy w charakterze dyrektora Orkiestry Rozrywkowej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, którą prowadził w latach 1973–1991.
Życiorys
W 1951 roku, mając zaledwie szesnaście lat, Jerzy Milian ukończył Państwową Średnią Szkołę Muzyczną w Poznaniu. Następnie kontynuował naukę w renomowanym konserwatorium wschodnioberlińskim, które obecnie nosi nazwę Muzyczna Szkoła Wyższa im. Hannsa Eislera w Berlinie (Hochschule für Musik „Hanns Eisler“ Berlin). Wśród jego wykładowców znajdowały się znamienite postacie, takie jak Wolfram Heicking oraz Bogusław Schaeffer.
W okresie od 1953 do 1955 roku Milian współtworzył kwintet muzyczny, w skład którego wchodzili także Stanisław Chwiłkowski, Ryszard Czaplicki, Jerzy Piątek i Stanisław Lisek. Jego kariera muzyczna rozwijała się również w latach 1956–1958, kiedy to grał na wibrafonie w sekstecie Krzysztofa Komedy. Po zakończeniu tej współpracy, w przełomowym okresie 1959–1960, dołączył do kwintetu Jana Wróblewskiego.
Na jego dorobek artystyczny składają się również muzyczne oprawy kabaretów, a także objęcie posady dyrektora i kierownika artystycznego Orkiestry Rozrywkowej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach. Milian był również wykładowcą na poznańskiej PWSM, gdzie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi muzykami. Ponadto aktywnie uczestniczył w licznych festiwalach jazzowych, takich jak Jazz Jamboree.
W latach 1950–1957 był członkiem Związku Młodzieży Polskiej, a od 1961 roku należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W okresie PRL-u odznaczono go wieloma wyróżnieniami, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Jego wkład w kulturę został doceniony również w 2004 roku, kiedy to otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
W 2017 roku, nakładem GAD Records, wydano jego autobiografię zatytułowaną „Wiem i powiem. Życiorys dobrze brzmiący”. Na zawsze pozostał w pamięci, a jego ostatnie miejsca spoczynku to Centralny Cmentarz Komunalny w Katowicach, gdzie spoczywa jego zmarłe ciało, jednak duch jego twórczości na długo pozostanie w sercach miłośników muzyki.
Dyskografia
SP i EP
W dorobku artystycznym Jerzego Miliana znajduje się kilka znaczących wydawnictw. Pierwszym z nich jest Zespół instrumentalny Jerzego Miliana, który ukazał się nakładem Polskie Nagrania „Muza” z numerem Pronit SP 440. Kolejnym istotnym wydaniem jest Kwintet Jerzego Miliana, wydany w 1961 roku przez Polskie Nagrania „Muza” pod numerem N 0164.
Albumy solowe
W 1969 roku artysta zaprezentował publiczności album Muzyka taneczna, wydany przez Polskie Nagrania – Pronit XL, SXL 0791. Tego samego roku powstał też album Baazaar, nagrany przez Jerzy Milian Trio, również pod szyldem Polskich Nagrań Muza.
W 1975 roku ukazała się płyta Jerzy Milian Orkiestra Rozrywkowa PRiTV w Katowicach, wydana przez Polskie Nagrania Muza SX 1278. Następnie, w 1978 roku, artysta wydał kolejny projekt pod nazwą Orkiestra Rozrywkowa PRiTV w Katowicach Dyrygent: Jerzy Milian, który również zdobył uznanie, wydany przez Polskie Nagrania – Pronit SX 1543.
W późniejszych latach jego działalność artystyczna wzbogaciła się o kilka interesujących albumów, w tym Ashkhabad Girl w 2003 roku (OBUH Records V23), Milianalia w 2005 roku (OBUH Records V27, Polskie Nagrania Muza), oraz trzy albumy z 2013 roku: When Where Why (GAD Records CD 005), Blues for Praha (GAD Records CD 007) i Stratus Nimbus (GAD Records CD 009). W 2015 roku pojawiły się dwa albumy: Semiramida (GAD Records CD 024) oraz Milian 80 (GAD Records CD 026). Ostatni solowy album artysty, Rivalen, wydany został w 2016 roku w GAD Records CD 037. W 2019 roku światło dzienne ujrzała także jego Ostatnia kompozycja, wydana przez SJP 007.
Albumy z udziałem Jerzego Miliana
W 1973 roku ukazała się płyta Muzyka baletowa i filmowa, której Jerzy Milian jest współtwórcą, wydana przez Polskie Nagrania Muza SXL 0950. To istotne dzieło pokazuje jego wszechstronność i zdolność do łączenia różnych stylów muzycznych w swojej twórczości.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Zbigniew Bednarowicz | Izabella Gustowska | Barbara Nawratowicz | Jerzy Jernas | Maria Paruszewska | Zbigniew Dolatowski | Maciej Kilarski | Mateusz Skutnik | Piotr Kłoczowski | Adam Nowak (muzyk) | Wiśnix | Halina Frąckowiak | Elżbieta Frister | Kaczor (raper) | Leszek Wójtowicz | Anna Güntner | Władysław Janicki | Bartosz Żurawiecki | Marta Mazurek | Arkadiusz WalochOceń: Jerzy Milian