Stanisław Weber (działacz narodowy)


Stanisław Weber, urodzony w 1885 roku w Poznaniu, był to postać o znaczącym wpływie na życie narodowe Polski. Jego działalność koncentrowała się na różnych aspektach ruchu narodowego, ze szczególnym uwzględnieniem plebiscytów, w tym na Górnym Śląsku. Weber był nie tylko polskim działaczem narodowym i plebiscytowym, ale również wybitnym ekonomistą, a jego wkład w rozwój ruchu spółdzielczego oraz organizację ruchów młodzieżowych był nieoceniony.

Jego życie zakończyło się tragicznie w 1943 roku w Berlinie, jednak jego dziedzictwo wciąż pozostaje żywe w świadomości wielu osób, które doceniają jego zaangażowanie w budowę tożsamości narodowej i promowanie ideałów współpracy społecznej.

Życiorys

W początkach swojego zaangażowania w działania polityczne oraz społeczne, Stanisław Weber koncentrował się na Górnym Śląsku. Jego aktywność była szczególnie widoczna podczas plebiscytu w 1921 roku, gdzie stał się gorącym orędownikiem polskości tych ziem. W tym czasie współredagował pismo Der Weisse Adler, a także przynależał do Komitetu Polskiego dla Górnego Śląska.

W 1922 roku, zyskał uznanie, zostając wybranym na prezesa Polskiego Komitetu Wyborczego w Niemczech. Równocześnie obejmował również stanowisko dyrektora Banku Ludowego w Bytomiu. Rok później przyjęto go na pozycję prezesa Związku Spółdzielni Śląskich w Opolu, co podkreślało jego długotrwałe zaangażowanie w ruch spółdzielczy, który stał się istotnym elementem jego kariery.

Oprócz tego, Weber był aktywnym członkiem Związku Polaków w Niemczech. W 1932 roku został wybrany na prezesa Bursy Polskiej oraz Koła Przyjaciół Harcerstwa Polskiego w Niemczech. Te działania były zwieńczeniem jego prac na rzecz wychowania młodzieży, którym pragnął wpoić ducha narodowego i polskiej tożsamości.

Stanisław Weber pełnił również funkcję kierownika Spółki Wydawniczej Katolik. Jego prace jednak nie zawsze spotykały się z przychylną oceną, a niektórzy krytycy zarzucali mu nawet odpowiedzialność za zaniechanie wydawania pisma. Pod jego kierownictwem, gazeta opierała się głównie na lokalnym rynku prasowym oraz wsparciu finansowym z województwa śląskiego, nie znajdując stabilnej bazy odbiorców w Opolszczyźnie.

W 1939 roku tragiczny wypadek historii dotknął Webera, który został uwięziony przez Niemców w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie. Następnie został przeniesiony do Berlina, gdzie niestety zmarł. Jego życie i działalność pozostają znaczącym świadectwem walki o narodową tożsamość Polaków w Niemczech w trudnym okresie historii.

Przypisy

  1. Śląsk i Polska, Historia (raczej) alternatywna. [dostęp 09.04.2019 r.]
  2. Bank Spółdzielczy Bytom, Historia. [dostęp 09.04.2019 r.]
  3. Jerzy Ratajewski, Ostatnie lata istnienia wydawnictwa "Katolik" w Bytomiu (1923-1932), w: Rocznik Historii Czasopiśmiennictwa Polskiego, nr 9/3/1970, s. 363, 387
  4. WEP, hasło w: Wielkopolski Słownik Biograficzny, PWN, Warszawa-Poznań, 1981, s.802, ISBN 83-01-02722-3

Oceń: Stanisław Weber (działacz narodowy)

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:13