Tadeusz Caliński


Tadeusz Caliński to wybitna postać w polskiej nauce, związana z zakresami doświadczalnictwa oraz biométrii. Urodził się 4 września 1928 roku w Poznaniu, gdzie stawiał pierwsze kroki w swojej edukacyjnej drodze, która doprowadziła go do nadania mu tytułu profesora nauk rolniczych.

Jako matematyk i statystyk, przyczynił się do rozwoju wielu metod badawczych, które mają kluczowe znaczenie w analizie danych w rolnictwie i pokrewnych dziedzinach.

Życiorys

Tadeusz Caliński przyszedł na świat w rodzinie, w której ojciec był kupcem, a matka, Aniela z domu Żniniewicz, pielęgniarką dyplomowaną. Swoją edukację rozpoczął po ukończeniu matury w 1948 roku w Liceum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, gdzie zdobył solidne podstawy wiedzy. Następnie podjął studia na Uniwersytecie Poznańskim, które kończył w 1953 roku w nowo utworzonej Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu, otrzymując tytuł magistra inżyniera rolnictwa.

W trakcie studiów zdobywał doświadczenie zawodowe w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Baborówku, co miało istotny wpływ na jego późniejszą karierę. Po zakończeniu nauki związał się z Katedrą Genetyki i Hodowli Roślin swojej uczelni, gdzie pracował jako asystent. W celu poszerzenia wiedzy matematycznej uczestniczył w trzyletnich studiach na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W 1961 roku obronił pracę doktorską z zakresu nauk rolno-leśnych, dotyczącą analizy wariancji w kontekście doświadczeń odmianowych, napisaną pod kierunkiem prof. Stefana Barbackiego. W 1964 roku dołączył jako adiunkt do nowo powstałej Katedry Statystyki Matematycznej. Jego kariera międzynarodowa zaczęła się w tym samym roku, kiedy to uczestniczył w stypendium naukowym w Anglii. Dwa lata później wywalczył stopień doktora habilitowanego, prezentując pracę na temat rozkładu statystyk typu F w analizie doświadczeń wielokrotnych, która została opublikowana w renomowanym angielskim czasopiśmie naukowym.

W 1971 roku, po reorganizacji uczelni, objął kierownictwo Katedry, która przekształciła się w Międzywydziałowy Zakład Metod Matematycznych i Statystycznych; prowadził go aż do 1984 roku. W 1974 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego nauk rolniczych, a w 1988 roku tytuł profesora zwyczajnego. Tadeusz Caliński otrzymał także tytuł doktora honoris causa Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu (1998) oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (2008).

W latach 1972–1978 pełnił funkcje pełnomocnika rektora w zakresie spraw studentów zagranicznych oraz dla Środowiskowego Ośrodka Informatyki. W roku akademickim 1981/1982 sprawował stanowisko prorektora do spraw nauki i współpracy międzynarodowej w swojej macierzystej uczelni. Na emeryturę przeszedł 1 października 1988 roku, na własną prośbę, ale jako profesor emerytowany kontynuuje działalność naukową w Katedrze Metod Matematycznych i Statystycznych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Działalność naukowo-dydaktyczna w kraju i zagranicą

Profesor Tadeusz Caliński to nie tylko uznany twórca Poznańskiej Szkoły Biometrii, ale również wybitny dydaktyk i naukowiec. Jego kariera akademicka zaowocowała licznymi wizytami na uczelniach w Europie i poza jej granicami, wśród których znajdują się Belgia, Holandia, Francja, Indie, Japonia, Niemcy, Portugalia, a także Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Włochy. Dodatkowo, profesor Caliński etatowo współpracował z nhiều krajowymi ośrodkami naukowymi oraz badawczymi, których działalność koncentruje się na rolnictwie, naukach o przyrodzie i matematyce.

Jego aktywność naukowa obejmowała wygłaszanie referatów na licznych konferencjach oraz kursach międzynarodowych. Nawet po przejściu na emeryturę, nie ustawał w prowadzeniu wykładów dla doktorantów na renomowanych uczelniach w Mediolanie, Dortmundzie, Bari oraz Lizbonie. Warto podkreślić, że był aktywnym uczestnikiem zespołów badawczych w ramach współpracy z naukowcami z takich krajów jak Wielka Brytania, Holandia, Francja, Włochy i Japonia.

Wielkim osiągnięciem profesora Calińskiego jest jego członkostwo w międzynarodowych instytucjach naukowych, takich jak The International Biometric Society, The International Statistical Institute (wybrany w 1974) oraz Institute of Mathematical Statistics w Stanach Zjednoczonych. Jego dorobek akademicki obejmuje ponad 150 publikacji naukowych, w tym 79 studiów i rozpraw, ponad 30 artykułów oraz pięć monografii. Wśród jego istotnych osiągnięć są również 25 algorytmów z programami komputerowymi, w tym wdrożony pakiet SERGEN, który zdobył uznanie również za granicami naszego kraju.

Jako ekspert w dziedzinie biometrii, profesor Caliński zyskał popularność dzięki swojej metodologii analizy serii doświadczeń polowych oraz rozwinięciu teorii i zastosowań statystycznej analizy wielowymiarowej. Jego wykłady obejmowały różne tematy, takie jak statystyka matematyczna, biometryka stosowana oraz doświadczalnictwo ogrodnicze, a także sposoby wykorzystania informatyki w doświadczalnictwie zootechnicznym. Zwyczajowo prowadził wykłady na piątym roku matematyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie od 1966 roku aż do swoich ostatnich dni prowadził seminaria magisterskie ze statystyki matematycznej, pod kierunkiem profesora powstało aż 53 prac magisterskich.

Profesor Caliński ma również znaczący wkład w kształcenie przyszłych kadr akademickich, gdyż wypromował 24 doktorów nauk, z których 12 uzyskało tytuły profesorskie. Udzielał konsultacji w zakresie analizy statystycznej i metodyki doświadczalnictwa dla magistrantów, doktorantów oraz pracowników Akademii Rolniczej w Poznaniu oraz wielu innych instytucji naukowych. Od 1966 roku prowadził także międzyuczelniane seminaria ze statystyki matematycznej i jej zastosowań, którym przewodziły grono poznańskich biometryków i statystyków.

Oprócz licznych wyróżnień, profesor Caliński zasiadał w radach i komitetach naukowych w kraju oraz za granicą, jak również był członkiem redakcji wielu krajowych oraz zagranicznych czasopism naukowych. Jego praca na rzecz nauki została doceniona przez Polskie Towarzystwo Biometryczne oraz Wydział Nauk Rolniczych i Leśnych Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, w którym to członkostwo utrzymuje od 1964 roku.

Odznaczenia i nagrody

Tadeusz Caliński zyskał wiele znaczących wyróżnień w trakcie swojej kariery, co świadczy o jego zaangażowaniu oraz osiągnięciach w różnych dziedzinach. Jego odznaczenia obejmują:

  • złoty Krzyż Zasługi, który otrzymał w 1973,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 1975,
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, zdobyty w 1995,
  • odznaka Honorowa „Za zasługi w rozwoju województwa poznańskiego”, przyznana w 1978,
  • Laur Wydziału Nauk Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych Polskiej Akademii Nauk w 2008,
  • medal im. Jerzego Spławy-Neymana Polskiego Towarzystwa Statystycznego, przyznany w 2012,
  • a także liczne nagrody ministerialne i od Sekretarza Polskiej Akademii Nauk.

Zainteresowania pozanaukowe

Osobiste zainteresowania Tadeusza Calińskiego obejmują różnorodne pasje, które kształtują jego charakter i sposób spędzania wolnego czasu.

  • turystyka,
  • amatorska fotografia krajoznawcza,
  • muzyka barokowa i klasyczna, zwłaszcza Bacha, Haendla, Haydna, Mozarta i Beethovena.

Przypisy

  1. a b c d Anthony C. Atkinson, Barbara Bogacka. A conversation with professor Tadeusz Caliński. „Statistical Science” 30, 3, s. 423–442, 2015 [dostęp 28.10.2023 r.]
  2. Lidia Lewko. 48. Międzynarodowa Konferencja Biometryczna. VI Polsko-Portugalskie Warsztaty z Biometrii. Szamotuły, 9–13.09.2018 r. Wiadomości Zootechniczne R. LVI, 4, s. 221–223, 2018 [dostęp 28.10.2023 r.]
  3. Prof. dr hab. Tadeusz Caliński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 29.10.2023 r.]
  4. Kronika. „Forum Akademickie” 2/2008 [dostęp 28.10.2023 r.]
  5. Czesław Domański. Laureaci Medalu im. Jerzego Spławy-Neymana. „Przegląd Statystyczny” nr spec. 1, 2012, s. 24-25
  6. Tadeusz Caliński. On the Distribution of the F-Type Statistics in the Analysis of a Group of Experiments. „Journal of the Royal Statistical Society” 28, 1966 (B), s. 526–542
  7. Historia COBORU [dostęp 29.10.2023 r.]
  8. The International Biometric Society [dostęp 28.10.2023 r.]
  9. International Statistical Institute [dostęp 28.10.2023 r.]
  10. Institute of Mathematical Statistics [dostęp 28.10.2023 r.]
  11. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18.10.1995 r. o nadaniu orderów [dostęp 28.10.2023 r.]

Oceń: Tadeusz Caliński

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:19