Jerzy Fryderyk Wojciechowski, urodzony 2 czerwca 1987 roku w Poznaniu, to wszechstronny polski kompozytor oraz uznany specjalista w dziedzinie nauk humanistycznych. Posiada tytuł doktora nauk humanistycznych, który uzyskał w specjalności muzykologia, co świadczy o jego głębokiej wiedzy oraz zaangażowaniu w badanie sztuki muzycznej.
Wojciechowski jest nie tylko kompozytorem, ale także aranżerem, skrzypkiem, pianistą oraz pedagogiem. Jego różnorodne umiejętności w dziedzinach muzycznych sprawiają, że jest cenioną osobą wśród społeczności muzyków. Jako animator kultury, angażuje się w życie artystyczne, wpływając na rozwój młodych talentów.
Dodatkowo, Jerzy Fryderyk Wojciechowski jest również członkiem zwyczajnym Związku Kompozytorów Polskich, co podkreśla jego aktywną obecność oraz ważność w polskim środowisku muzycznym.
Życiorys
Jerzy Fryderyk Wojciechowski urodził się w rodzinie, w której muzyka odgrywała istotną rolę. Jego edukacja muzyczna rozpoczęła się w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Karola Kurpińskiego. Następnie kontynuował naukę w Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina, co pozwoliło mu na rozwój talentu i umiejętności w obszarze muzyki.
Wojciechowski ukończył również XXV Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu, co miało znaczący wpływ na jego dalszy rozwój edukacyjny. W latach 2003–2007 miał okazję uczyć się kompozycji u prof. dr hab. Zbigniewa Kozuba, co znacznie wzbogaciło jego wiedzę oraz umiejętności w tym zakresie.
W 2011 roku ukończył studia muzykologiczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, co pozwoliło mu na zgłębienie historii i teorii muzyki. Z kolei rok później, w 2012 roku, zdobył dyplom w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. W roku 2023, po wielu latach ciężkiej pracy nad swoją karierą akademicką, obronił pracę doktorską w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Muzyka
Jerzy Fryderyk Wojciechowski, jako kompozytor, opisuje swój unikalny styl twórczy jako palimpsest. To pojęcie wskazuje, że obok głównego tematu i inspiracji czerpanych z życia codziennego, w jego utworach obecne są cytaty i fragmenty innych kompozycji, które są inkorporowane w jego własne dzieła. Motywy, które wykorzystuje, nie ograniczają się jedynie do muzyki klasycznej; często sięga również po elementy muzyki popularnej. Chociaż czasami fragmenty te są wyraźnie słyszalne, nie jest to regułą. Warto podkreślić, że wybór motywów innych twórców nigdy nie jest przypadkowy. Zawsze są one starannie dostosowane do tematyki oraz charakteru nowego utworu.
W kategorii największych osiągnięć kompozytorskich Wojciechowskiego można wymienić kilka znaczących dzieł. Wśród nich jest opera kameralna Bleee…, do libretta Maliny Prześlugi, wystawiana w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Kolejne jego osiągnięcie to opera kameralna Ofelia, która zdobyła dwa prestiżowe wyróżnienia w konkursie Metafory Rzeczywistości. Dziełem z kategorii zamówień jest Romek, stworzony na zlecenie Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, z okazji 60. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Inne interesujące utwory to Erynie, napisane dla orkiestry barokowej Accademia dell’Arcadia, które były wykonywane podczas jubileuszowego tournée zespołu, oraz Tej!, opera kameralna, stworzona w gwarze poznańskiej na Festiwal Opera Know-How.
Wojciechowski komponował także dla nowojorskiego zespołu Zodiac Trio, a jego utwór Bajka – Pegasos – Peirene powstał na potrzeby koncertów w Jersey City i Nowym Jorku. Jego kompozycja Le conte du jambon de la Mandarine zajęła drugie miejsce w XVII Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura, a Proitedes zostało wyróżnione na 58. Konkursie im. Tadeusza Bairda.
Bardzo interesującym aspektem jego działalności jest również komponowanie muzyki do filmów i animacji. Dzieła takie jak Fuga D, w reżyserii Alicji Stasiak, oraz Gerard, stworzony pod kierunkiem Edwarda Kurczewskiego, zyskały uznanie na wielu festiwalach. Muzyka Wojciechowskiego była obecna na Festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu oraz na Dwa Brzegi w Kazimierzu nad Wisłą. Nie można zapomnieć o Festiwalu filmowym – Młodzi i Film oraz Festiwalu Polskich Animacji w Mińsku i Grodnie.
Kompozytor ma na swoim koncie także dwa koncerty monograficzne, które miały miejsce we wrześniu 2012 i listopadzie 2013. Jego utwór Gemini znalazł się na płycie zespołu Zodiac Trio, wydanej w 2016 roku, pt. Dreamtime przez Blue Graffin Recording. Jako skrzypek uczestniczył w sesjach nagraniowych, a także brał udział w wykonawstwie innych projektów płytowych, takich jak: Marek Majka – Z żywymi napiję się wódki (2014), Hubert Tas – Roots (2015) oraz Hubert Tas and the Small Circle – Mechanism (2016).
Jego dorobek artystyczny jest doceniany, co potwierdzają liczne stypendia. W 2019 roku otrzymał artystyczne stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego, w 2020 roku stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2021 roku stypendium Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS. W nadchodzącym 2024 roku przyznano mu zamówienia kompozytorskie przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Twórczość
Utwory wokalne
Do portfolio Jerzego Fryderyka Wojciechowskiego należy szereg interesujących dzieł. W 2008 roku zrealizował utwór INRI, a także stworzył Sun w tym samym roku. W kolejnym roku, 2009, powstały Cztery fraszki do słów Jana Kochanowskiego. Na przestrzeni lat kompozytor zrealizował również Gaelic Prayer (2014), Vin blanc (2015) oraz Chciałbym oskrzydlić ci wnętrze w 2018 roku. Warto także wspomnieć o Lubię barwy op. 13.
Utwory instrumentalne
Wśród utworów instrumentalnych znaleźć można wiele zróżnicowanych kompozycji. Rozpoczynając od Wariacji na temat pieśni Uliń mi się piszczałeczko z Murowanej Gośliny z 2007 roku. Następne lata przyniosły Deux œuvres se riant des yeux en verre brisés (2008), La lune vieillie (2008), Quatuor à cordes No. 1 (2009) oraz Swan-Nightjar (2009). Kolejne pozycje to L’Œil No. 1 (2009), L’Œil No. 2 (2010) i wiele innych, w tym Quatuor à cordes No. 2 (2010) oraz ostatnie dzieła Rapsodia na klarnet i fortepian op. 19 zaplanowane na 2024 rok.
Utwory wokalno-instrumentalne
W tej kategorii można znaleźć bogaty zbiór utworów, zaczynając od Moje ekwiwalenty (2008) i Le conte du Jambon de la Mandarine (2009). Drugą dekadę 2010 roku wzbogacają takie kompozycje jak Michał z Sodomy (2010) czy Dziwny ogród (2012). Również Mały Kwiatek op. 2 z 2020 roku oraz Mucha op. 11 z 2023 roku wnoszą swoje unikatowe brzmienia do tego zbioru. Kończąc na Słupku światła z wariacjami op. 12 z 2023 roku oraz Zyta-bar op. 14, zaplanowanym na rok 2022.
Utwory sceniczne
Jerzy Fryderyk Wojciechowski stworzył także kilka interesujących utworów scenicznych. Wśród nich wyróżniają się Recital dla ukochanej (2008), Rain (2014) oraz Tej! (2015). Twórczość obejmuje również Operę Wilda (2017) oraz Ofelię z tego samego roku, a także Tweetopera op. 1 z 2020 roku, Bleee… op. 9 z 2022 roku oraz Tętent op. 18.
Muzyka filmowa
W dorobku kompozytora znajdziemy również utwory związane z muzyką filmową. Znajdują się w nim tytuły takie jak Fuga D (2014), Gerard tale of a men (2015) oraz Chciałbym przyjść ci od Warty (2018).
Happeningi
Artysta brał również udział w happeningach, które obejmowały Marsz okarynowy, Orkiestrę garncarską, Przejście muzyczne oraz Gwarny chór.
Nauka
Prace naukowe
W ciągu swojej kariery, Jerzy Fryderyk Wojciechowski stworzył kilka istotnych prac naukowych, które znacznie wzbogaciły wiedzę o polskiej muzyce współczesnej. Wśród jego osiągnięć znajduje się:
- praca magisterska pod tytułem „Karol Szymanowski: współpraca artystyczna” autorstwa Pawła Kochańskiego z 2011 roku, która powstała pod kierunkiem prof. dr hab. Danuty Jasińskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- zrealizowana w 2012 roku praca magisterska dotycząca „Związków słowno-muzycznych w Wyznaniach Witolda Szalonka”, napisana pod opieką prof. dr hab. Moniki Kędziory w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu,
- oraz praca doktorska „Kwartety smyczkowe Krzysztofa Meyera. Idea – forma – język”, ukończona w 2023 roku pod przewodnictwem prof. dr hab. Justyny Humięckiej-Jakubowskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Publikacje
Oprócz prac naukowych, Wojciechowski jest również autorem licznych publikacji, które analizują różne aspekty twórczości Krzysztofa Meyera. Wśród nich wyróżniają się:
- „Problem aluzji i autoaluzji w kontekście III Kwartetu smyczkowego op. 27 Krzysztofa Meyera” z 2023 roku,
- oraz „Problem kolorystyki w Impromptu multicolore na dwa fortepiany Krzysztofa Meyera”, również z 2023 roku.
Przypisy
- Wyniki naboru - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Portal Gov.pl [dostęp 05.08.2024 r.]
- Członkowie zwyczajni [online], zkp.org.pl [dostęp 23.04.2024 r.]
- Nowości wydawnicze: De cultura commentarii – Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu [online], edu.pl [dostęp 23.04.2024 r.]
- Duet fortepianowy. Analiza, metodyka, praktyka [online], Wydawnictwo aMuz, 14.11.2023 r. [dostęp 20.11.2023 r.]
- Życiorys – jfwojciechowski.pl [online] [dostęp 29.01.2023 r.]
- Bleee... [online], opera.poznan.pl [dostęp 29.01.2023 r.]
- ZA PARTYTURĄ. Mam dużo z dziecka [online], kultura.poznan.pl [dostęp 19.07.2020 r.]
- Życiorys – jfwojciechowski.pl [online] [dostęp 19.07.2020 r.]
- Samorząd Województwa Wielkopolskiego [online], www.umww.pl [dostęp 19.07.2020 r.]
- Ofelia, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (przedstawienia) [dostęp 19.07.2020 r.]
- Lista dzieł – jfwojciechowski.pl [online] [dostęp 19.07.2020 r.]
- FilmPolski.pl, „FilmPolski” [dostęp 22.05.2018 r.]
- X METAFORY RZECZYWISTOŚCI [online], opera.poznan.pl [dostęp 22.05.2018 r.]
- Wielkopolskie Muzeum Niepodległości [online], www.wmn.poznan.pl [dostęp 22.05.2018 r.]
- Koncert z cyklu Muzyka w Dawnej Wielkopolsce – epoznan.pl – Pierwszy Portal Poznania [online], epoznan.pl [dostęp 22.05.2018 r.]
- PRE, Tej! Opyra w gwarze poznańskiej na Fredry!, „poznan.naszemiasto.pl”, 27.08.2015 r. [dostęp 22.05.2018 r.]
- Fuga D | 8. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi [online], festiwal2014.dwabrzegi.pl [dostęp 22.05.2018 r.]
- Dreamtime (Zodiac Trio with Ariel Barnes, cello) [online], BLUE GRIFFIN [dostęp 22.05.2018 r.]
- „Roots”, by Hubert Tas [online], Hubert Tas [dostęp 22.05.2018 r.]
- The Small Circle – „Mechanism”, by Hubert Tas [online], Hubert Tas [dostęp 22.05.2018 r.]
- Festiwal Polskiej Animacji odbył się w Mińsku i Grodnie, „Związek Polaków na Białorusi”, 02.02.2015 r. [dostęp 22.05.2018 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Zbigniew Jasiewicz | Stanisław Karpiński (biotechnolog) | Anna Kołodziejczak | Tadeusz Caliński | Zbigniew Osiński (teatrolog) | Piotr Żukowski | Wojciech Burszta | Jerzy Baksalary | Jacek Zygmunt Rożynek | Hanna Waligóra | Jarosław Lisakowski | Richard Kandt | Stanisław Szufla | Augustyn Bistrzycki | Grzegorz Pełczyński | Zdzisław Gałdecki | Henryk Balbierz | Ewa Wiegandt | Krystyna Dobak-Splitt | Tomasz Jurek (ur. 1962)Oceń: Jerzy Fryderyk Wojciechowski