Collegium Marianum w Poznaniu


Collegium Marianum to imponujący zabytek wczesnomodernistycznej architektury, zlokalizowany w malowniczej części Wildzie w Poznaniu, przy ulicy Różanej 17. Budynek został zaprojektowany przez znanego poznańskiego architekta Adolfa Pillera, który jest także autorem innych znanych dzieł, takich jak Kolegium Zembala. Został oddany do użytku w 1933 roku, kiedy to Jan Sajdak, profesor UAM, założył w tym miejscu prywatne gimnazjum.

Architektura Collegium Marianum wyróżnia się purystycznymi rozwiązaniami charakterystycznymi dla międzynarodowego stylu lat 30. XX wieku. Elewacja budynku jest w dużym stopniu przeszklona, a znaczna część elewacji była cofnięta w stosunku do dwóch bocznych ryzalitów, co potęguje wrażenie lekkości. Górna część ryzalitów także ustępuje, cofając się prawie do linii elewacji.

W roku 1966 w Collegium Marianum zaczęło funkcjonować Technikum Poligraficzno-Księgarskie im. Joachima Lelewela. Z kolei w 1972 roku, w tym samym budynku, zorganizowano Technikum Łączności nr 2. W 1977 obie szkoły zostały połączone w Zespół Szkół Zawodowych nr 6, który ostatecznie przeniesiono w 2002 roku na ulicę Działyńskich.

Budynek był również siedzibą Wyższej Szkoły Komunikacji i Zarządzania, a obecnie nosi nazwę „Budynek CR” i wchodzi w skład Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu.

Bezpośrednio do Collegium Marianum przylega interesująca kamienica, zrealizowana przez Josepha Leimbacha, która wpisuje się w ramy wczesnego ruchu spółdzielczego. W sąsiedztwie znajdują się także inne wartościowe obiekty, takie jak: willa Bajerleina, szkoła przy ul. Różanej, budynek Spar- und Bauverein oraz Paulinum.

Przypisy

  1. Aktualności - Wyższa Szkoła Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu [online], www.wskiz.edu [dostęp 05.01.2024 r.]
  2. a b c Technikum Poligraficzno – Administracyjne w: poznan.pl
  3. Wyższa Szkoła Komunikacji i Zarządzania – Historia
  4. Obiekty WSB [online].
  5. Instytut Filologii Klasycznej WFPIK UAM

Oceń: Collegium Marianum w Poznaniu

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:20