Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych w Poznaniu im. Rudolfa Modrzejewskiego to instytucja o znaczącym wpływie na edukację w dziedzinie geodezji i budownictwa. Szkoła ta, usytuowana w malowniczej okolicy Poznania, przy ul. Szamotulskiej 33, oferuje szeroki wachlarz programów kształcenia, które przygotowują uczniów do kariery w branży geodezyjno-drogowej.
Umiejscowienie instytucji w dzielnicy Grunwald dodaje jej dodatkowych walorów, łącząc nowoczesne nauczanie z dostępem do infrastruktury sprzyjającej rozwojowi zawodowemu.
Historia
Historia Zespołu Szkół Geodezyjno-Drogowych w Poznaniu ma swoje korzenie w końcu XIX wieku. Wówczas powstała Szkoła Budowlana, która obejmowała wydział drogowym, a w 1918 roku została przemianowana na Państwową Szkołę Budownictwa. Niestety, podczas okupacji niemieckiej, dostęp do tej szkoły był zabroniony dla polskiej młodzieży. Po zakończeniu II wojny światowej, inżynier Czesław Jezierski z powodzeniem zorganizował zespół pedagogiczny, co zaowocowało inauguracją nowego roku szkolnego 1 kwietnia 1945, kiedy to rozpoczęło działalność Państwowe Liceum Drogowe. Z kolei 1 września 1945 roku otwarto Państwowe Gimnazjum Drogowe, a 1 kwietnia 1946 roku do listy dołączyło Państwowe Liceum Miernicze.
Wszystkie te placówki działały w ramach struktur Państwowej Szkoły Budownictwa, mającej siedzibę przy ulicy Rybaki 17. Do lipca 1949 roku szkołą kierował Lucjan Ballenstendt, a następnie jego miejsce zajmowali kolejni dyrektorzy: Lucjan Weychert, Stanisław Chmielewicz oraz Juliusz Gudzio. W ciągu tego okresu stworzono bibliotekę szkolną oraz odpowiednio wyposażono sale lekcyjne w niezbędne instrumenty.
30 sierpnia 1951 roku powstało Liceum i Gimnazjum Drogowe, które były częścią Państwowej Szkoły Budownictwa. Z dniem 1 września 1951 roku osiągnęły one niezależność, a następnie zostały przekształcone w Technikum Drogowe Ministerstwa Transportu Drogowego i Lotniczego w Poznaniu. Technikum prowadziło swoją działalność w obiekcie przy ulicy Różanej 17, w trudnych i niewielkich warunkach.
Dnia 1 września 1956 roku, z inicjatywy dyrektora Edmunda Duczmala, powstał Społeczny Komitet Budowy Szkoły, na czele którego stanął Aleksander Ponicki. Na ul. Szamotulskiej przeznaczono 2,5-hektarową działkę pod nową szkołę. Projektantem budynków szkolnych został Jan Wellenger, a budowę zrealizowało Poznańskie Przedsiębiorstwo Budowlane Nr 2. Ukończono ją w styczniu 1960 roku, a 1 czerwca tego samego roku utworzono Technikum Geodezyjno-Drogowe, wynikające z fuzji Technikum Drogowego oraz Geodezyjnego.
W 1969 roku wszystkie szkoły zintegrowano pod kierownictwem dyrekcji Technikum Geodezyjno-Drogowego, co zaowocowało zmianą nazwy na Zespół Szkół Zawodowych Nr 5. W 1963 roku wzniesiono salę gimnastyczną, a w 1966 roku zbudowano salę geodezyjną, specjalistyczne pracownie, warsztaty, świetlicę, stołówkę oraz internat dla 144 uczniów (chłopców). Stary internat przy ul. Sierakowskiej przeznaczono dla rosnącej liczby uczących się dziewcząt.
W 1971 roku Państwowa Szkoła Techniczna została przekształcona w Policealne Studium Zawodowe Nr 2, oferujące kierunki związane z drogami i mostami kołowymi, geodezją oraz ruchem drogowym. Od 1969 do 1975 roku technikum prowadziło także Wydział Budownictwa Wodnego. We wrześniu 1971 roku zainaugurowano działalność Zasadniczej Szkoły Samochodowej przy technikum.
1 września 1986 roku Zespół Szkół Zawodowych przyjął obecną nazwę – Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych. W 1990 roku Zasadnicza Szkoła Samochodowa zmieniła nazwę na Zasadniczą Szkołę Zawodową w zakresie mechaniki pojazdów samochodowych. W tym samym roku otwarto również Liceum Ogólnokształcące nr XVIII. W 1993 roku uruchomiono Technikum Samochodowe na bazie Zasadniczej Szkoły Zawodowej o specjalności mechanik pojazdów samochodowych, a w 1996 roku zainaugurowano Policealne Studium Zawodowe dla pracujących w zakresie geodezji.
W 2013 roku nawiązano współpracę z 19. Samodzielnym Oddziałem Geograficznym Wojska Polskiego, co zaowocowało powstaniem klasy wojskowej geodetów.
Absolwenci
Wśród wybitnych absolwentów Zespołu Szkół Geodezyjno-Drogowych w Poznaniu warto wymienić kilka znakomitych postaci, które znacząco wpisały się w różnorodne dziedziny życia publicznego oraz sportu.
- Artur Fiedler, sędzia ekstraklasy koszykówki,
- Piotr Florek, wojewoda wielkopolski,
- Paweł Leszek Klepka, wiceprezydent Poznania,
- Wojciech Korda, muzyk,
- Włodzimierz Matuszyński, hokeista na trawie, olimpijczyk z Monachium (1972),
- Piotr Reiss, piłkarz,
- Krzysztof Świątek, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, geodeta.
Absolwenci ci pokazują, jak różnorodne umiejętności i talenty można rozwijać w murach tej instytucji, przyczyniając się do ich sukcesów zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej.
Przypisy
- Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych w Poznaniu, Odwiedził nas nasz absolwent Piotr Reiss
- Bez Tytułu, czasopismo szkolne, 13.04.2013 r., s.14-15
- Poznan.pl, MATUSZYŃSKI WŁODZIMIERZ (1948)
- a b c d e f Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych w Poznaniu, Historia naszej szkoły
Pozostałe obiekty w kategorii "Szkoły":
Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu | Zespół Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu | Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu | Zespół Szkół Odzieżowych w Poznaniu | Zespół Szkół Samochodowych w Poznaniu | Budynek przy Alei Niepodległości 41/43 w Poznaniu | Collegium Marianum w Poznaniu | Dom Studencki Jowita w Poznaniu | I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu | II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu | Zespół Szkół Gastronomicznych im. Karola Libelta w Poznaniu | Zespół Szkół Elektrycznych nr 1 im. Henryka Zygalskiego w Poznaniu | XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Poznaniu | XI Liceum Ogólnokształcące im. Jadwigi i Wacława Zembrzuskich w Poznaniu | X Liceum Ogólnokształcące im. Przemysła II w Poznaniu | VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Poznaniu | VII Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Poznaniu | VI Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu | V Liceum Ogólnokształcące im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu | Technikum nr 19 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w PoznaniuOceń: Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych w Poznaniu