UWAGA! Dołącz do nowej grupy Poznań - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Fotoplastykon w Poznaniu


Fotoplastykon w Poznaniu to niezwykły zabytek techniki, który przyciąga uwagę nie tylko swoją unikalną konstrukcją, ale także lokalizacją. Znajduje się on w malowniczym gmachu Arkadii, ulokowanej przy ulicy Ratajczaka 44, co czyni go jednym z ciekawszych punktów na mapie kulturowej stolicy Wielkopolski.

To miejsce, będące prawdziwą gratką dla miłośników historii oraz techniki, oferuje niezwykłe doświadczenia wizualne, które zachwycają odwiedzających.

Charakterystyka

Historia fotoplastykonu sięga roku 1923, kiedy to został on zainstalowany przy ulicy Piekary. Używał go do 1951 roku, przetrwawszy burzliwe czasy II wojny światowej, po czym został zakupiony przez utalentowanego artystę fotografa, Władysława Rut, który zlokalizował go w pomieszczeniu przy Świętym Marcinie 83. Tam przez wiele lat prezentował on fotografie stereoskopowe stworzone własnoręcznie, które ukazywały rozwój Poznania i Wielkopolski, a także proces industrializacji kraju oraz kluczowe wydarzenia z dziejów Polski, takie jak obchody milenijne w 1966.

Z upływem lat urządzenie uległo wyeksploatowaniu, co uniemożliwiło dalsze eksponowanie dzieł. Po śmierci Władysława, jego syn Antoni Rut, również pasjonujący się fotografią, przejął inicjatywę w 1983 roku, kontynuując tradycję ojca. Po pewnej przerwie wznowił działalność, a jego pierwszy pokaz odbył się 9 maja 1983 roku, prezentując trójwymiarowy cykl pt. Wenecja oraz wystawę tradycyjnych fotografii zatytułowaną Poszukiwania, które również były autorstwa Władysława.

W 2009 roku, Antoni Rut uruchomił fotoplastykon po raz ostatni podczas Biennale Fotografii w Starym Browarze, a w 2014 roku sprzedał urządzenie. To ciekawe dzieło znalazło swoje tymczasowe miejsce w Galerii Miejskiej Arsenał na Starym Rynku. W wyniku starań Wydawnictwa Miejskiego Posnania przy wsparciu Tomasza Zabora, fotoplastykon przeszedł gruntowną restaurację, dzięki czemu odzyskał swoją pierwotną funkcję i z powodzeniem realizuje wystawy czasowe.

W 2019 roku fotoplastykon został przeniesiony do nowego gmachu Arkadii, który znajduje się przy ul. Ratajczaka 44, z wejściem przez Centrum Informacji Kulturalnej.

Przypisy

  1. Fotoplastykon już działa - Aktualności - Biuletyn Miejski - poznan.pl [dostęp 21.05.2023 r.]
  2. Fotoplastykon Poznański Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności | Poznan.pl [online], kultura.poznan.pl [dostęp 21.05.2023 r.]
  3. Georgi Gruew, Fotoplastykon Poznański, ulotka z otwarcia, Galeria Miejska Arsenał, Poznań, 2014 r., s.4,7
  4. Drugie życie fotoplastykonu - POZnan - Informator samorządowy metropolii Poznań, styczeń 2013 r., s. 6, www.wm.poznan.pl
  5. Wydarzenia w Poznaniu w 1983 roku. Część druga, w: Kronika Miasta Poznania, nr 1-2/1984, s.205, ISSN 0137-3552
  6. Antoni Rut - fotografie, katalog wystawy, Fotoplastykon, Poznań, 1997 r., s.3

Oceń: Fotoplastykon w Poznaniu

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:18