Kościół Ducha Świętego w Poznaniu to ważny element lokalnej społeczności, który pełni rolę rzymskokatolickiego kościoła parafialnego. Jego lokalizacja jest niezwykle dogodna, znajduje się w Poznaniu, w dzielnicy Antoninku, przy ulicy Jaromira, pomiędzy ulicami Zbyłowita i Leszka.
Budynek ten nie tylko pełni funkcje religijne, ale również jest miejscem spotkań i integracji mieszkańców, tworząc przestrzeń dla wspólnoty lokalnej.
Historia
W 1938 roku nastąpiło powołanie pierwszego administratora parafii, którego rolę przyjął ks. Jan Pietrzak. 4 czerwca tego samego roku parafia otrzymała akt erekcyjny, co oznaczało rozpoczęcie budowy kościoła na obecnej lokalizacji. W krótkim czasie zdołano wykonać podziemia, a w 1938 roku odprawiono tam pierwszą pasterkę.
Ważnym wydarzeniem była ceremonia poświęcenia kamienia węgielnego, która miała miejsce 28 maja 1939 roku, w świąteczny dzień Zesłania Ducha Świętego, a sam akt wykonał biskup Walenty Dymek. Niestety, dalsze prace budowlane zostały wstrzymane przez wybuch II wojny światowej. Budynek, na którym właśnie zaczęto stawiać więźbę dachową, został w 1941 roku wysadzony przez niemieckiego okupanta, co znacząco opóźniło plany utworzenia świątyni.
W 1946 roku, pod przewodnictwem ks. proboszcza Tadeusza Kowalskiego, urządzono tymczasową świątynię w drewnianym baraku, znajdującym się przy ul. Browarnej. Uroczystość poświęcenia jego miała miejsce 22 grudnia tego samego roku, i została odprawiona przez ks. arcybiskupa Walentego Dymka. Rok 1948 przyniósł rozpoczęcie budowy domu parafialnego obok baraku, ale ta inwestycja została przerwana na mocy decyzji władz PRL.
W 1950 roku posadę proboszcza objął ks. Florian Deresiński, który cały czas dążył do uzyskania formalnej zgody na budowę kościoła przy ulicy Jaromira. Niestety, jego starania napotykały na szereg przeszkód, a jedynym skutkiem tych wysiłków była zaledwie zgoda na budowę probostwa, przyznana w 1956 roku. 1 grudnia 1971 roku na stanowisko proboszcza powołany został ks. Stanisław Szymkowiak, co oznaczało nowe podejście do dalszych działań.
W marcu 1973 roku przyszedł czas na długo oczekiwane zatwierdzenie projektu kościoła, który opracował architekt Aleksander Holas. Budowa ruszyła w marcu 1974 roku, a 8 kwietnia 1975 roku arcybiskup Antoni Baraniak poświęcił kamień węgielny. Uroczystość poświęcenia budynku kościoła miała miejsce 31 października 1976 roku, co było zwieńczeniem długotrwałych starań lokalnej wspólnoty. W końcu, w 1998 roku, biskup Zdzisław Fortuniak dokonał konsekracji kościoła parafialnego, zwieńczając tym samym wieloletnią historię budowy.
Architektura
W architekturze kościoła Ducha Świętego w Poznaniu można dostrzec ciekawe rozwiązania projektowe. Obiekt zaprojektowano na planie trójkąta, co stanowi niecodzienny wybór w porównaniu do tradycyjnych budowli sakralnych. Na jednym z jego wierzchołków umiejscowiona została wieża, na której bocznych ścianach, w 1999 roku, umieszczono dwa zegary. Z biegiem lat wieża wzbogaciła się o trzy nowe dzwony, które zainstalowano w 1981 roku.
Do 2010 roku, prezbiterium kościoła zdobiła metaloplastyczna kompozycja, w której centralnym punkcie znajdował się krucyfiks, a ponad nim sylwetka Ducha Świętego. W 2011 roku przeprowadzono nową aranżację prezbiterium, zrealizowaną wg projektu Katarzyny Dąbrowskiej-Marszał, w wyniku której zrezygnowano z metaloplastryki.
Na bocznej ścianie kościoła umieszczono stacje drogi krzyżowej, które powstały w 1978 roku i są dziełem Jacka Zagajewskiego oraz Andrzeja Marchewki. Z drugiej strony znajduje się rzeźba św. Antoniego Padewskiego, która została zainstalowana w 1995 roku oraz boczny ołtarz z obrazem Miłosierdzia Bożego z 1996 roku autorstwa Stanisława Mystka, który jest również projektantem witraży w świątyni.
W 1997 roku w kościele zainstalowano figurę Matki Boskiej Fatimskiej, a w 1998 roku ustawiono nowy ołtarz oraz lektorium. W jednej z naw znajduje się kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej Królowej Polski, a całość zamyka pokaźna empora. W podziemiach znajduje się tzw. kościół dolny, który z pewnością jest ciekawym dodatkiem do całości.
Na zewnętrznej ścianie budynku, blisko wejścia od strony ulicy Jaromira, w 1990 roku wmurowano tablicę upamiętniającą ks. Bogdana Podhalańskiego, a w 2001 roku dodano tablicę jubileuszową 30-lecia pracy duszpasterskiej proboszcza ks. Stanisława Szymkowiaka. W 2009 roku odsłonięto tablicę poświęconą Maksymilianowi Marii Kolbe – patronowi budowy tego kościoła.
Na placu przed świątynią wznosi się figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, która niegdyś znajdowała się w baraku-kościele. W obrębie terenu przykościelnego stoją także figura Serca Jezusowego oraz drzewko-dąb „Karol”, które razem z głazem stanowią upamiętnienie pontyfikatu Karola Wojtyły. Od strony przy skrzyżowaniu ulic Jaromira i Zbyłowita postawiono trzy metalowe krzyże z tablicami misyjnymi, które również przyciągają uwagę odwiedzających.
Przypisy
- a b Parafia pw. Ducha Świętego. – Historia parafii [online], www.pds.archpoznan.pl [dostęp 28.07.2018 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół Świętego Krzyża w Poznaniu (rzymskokatolicki) | Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Poznaniu | Kościół św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Poznaniu | Kościół Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu | Kościół Świętych Aniołów Stróżów w Poznaniu | Kościół św. Moniki w Poznaniu | Kościół św. Ojca Pio w Poznaniu | Parafia św. Stanisława Kostki w Poznaniu | Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa w Poznaniu | Parafia św. Karola Boromeusza w Poznaniu | Kościół Chrystusa Sługi w Poznaniu | Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu | Kościół św. Łukasza Ewangelisty w Poznaniu | Kościół św. Wawrzyńca i św. Wincentego Pallottiego w Poznaniu | Kościół Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Poznaniu | Kościół św. Karola Boromeusza w Poznaniu | Kościół Błogosławionej Poznańskiej Piątki w Poznaniu | Kościół św. Stanisława Kostki w Poznaniu | Kościół św. Rocha w Poznaniu | Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w PoznaniuOceń: Kościół Ducha Świętego w Poznaniu