UWAGA! Dołącz do nowej grupy Poznań - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Osiedle robotnicze na Górczynie


Osiedle robotnicze na Górczynie jest ważnym przykładem miejskiej architektury z okresu powojennego. To jedno z pierwszych osiedli, jakie zostały zbudowane przez Poznań po zakończeniu I wojny światowej.

Celem tej inwestycji było zmniejszenie poważnego problemu głodu mieszkaniowego, który dotykał populację rozwijającego się miasta. W tamtych czasach, w wyniku konfliktu zbrojnego, wiele rodzin zmagało się z brakiem odpowiednich warunków do życia.

Osiedle znajduje się w specyficznej lokalizacji, w kwartale ulic: Głogowska, Krzywa oraz Andrzejewskiego. Te uliczki, otaczające osiedle, stanowią nie tylko tło urbanistyczne, ale także świadectwo społecznej odpowiedzialności w odbudowie miejskiego przestrzeni tamtych czasów.

Historia

Osiedle robotnicze na Górczynie zostało zaprojektowane przez Jerzego Tuszowskiego, który również jest autorem podobnego projektu realizowanego na Zagórzu. W tej lokalizacji Tuszowski zaplanował osiedle socjalne, które stało się inspiracją dla jego późniejszych prac.

Kolonia robotnicza na wspomnianym Górczynie została zrealizowana w 1925 roku, co świadczy o jego zaangażowaniu w rozwój infrastruktury mieszkańców tej okolicy.

Architektura

„Zewnętrzna zabudowa osiedla składa się z niewielkich, dwukondygnacyjnych bloków, natomiast w obrębie założenia znajdują się niższe obiekty. Umiejscowienie domów sprzyja tworzeniu kameralnych, zielonych podwórek. W odróżnieniu od malowniczych pruskich osiedli, które powstawały w Poznaniu i były skierowane głównie do zamożniejszych warstw społecznych, takim jak Sołacz, geometria formy tego osiedla była znacznie bardziej surowa. Budynki zostały pokryte spadzistymi dachami, a ich wykończenie ograniczało się jedynie do gzymsów oraz naczółków, co było konsekwencją potrzeby oszczędnego budowania.

Na każdej kondygnacji znajdują się cztery mieszkania, które składają się z pokoju oraz kuchni mieszkalnej. W parterowej części budynków przewidziano miejsca na sklepy oraz magazyny, dostępna jest również poczta. Całość infrastruktury uzupełnia szkoła oraz plac zabaw, zapewniając mieszkańcom wygodę i funkcjonalność. Co więcej, wspólne łazienki zostały umiejscowione nieco na uboczu, co pozwoliło na zwiększenie komfortu użytkowników.

Osiedle przetrwało do dzisiaj w niemal niezmienionej formie, a niektóre z budynków przechodzą modernizacje, których celem jest zachowanie ich pierwotnego charakteru.


Oceń: Osiedle robotnicze na Górczynie

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:19