Park Rataje


Park Rataje to niezwykłe miejsce, które zajmuje drugie miejsce pod względem powierzchni wśród poznańskich parków, ustępując jedynie parku Cytadela. Ten malowniczy park jest usytuowany na Ratajach, na granicy osiedli administracyjnych Rataje oraz Żegrze w Poznaniu.

To idealne miejsce do relaksu oraz odpoczynku na łonie natury. Przyciąga mieszkańców oraz turystów swoim urokiem i dostępnością. Warto wybrać się tam, aby cieszyć się pięknym otoczeniem i odkryć, co jeszcze ma do zaoferowania to wyjątkowe miejsce w sercu Poznania.

Opis

Park Rataje został uroczyście otwarty w grudniu 2018 roku. Realizację budowy zleciła spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, a głównym wykonawcą była firma Skanska. Dla tego projektu miasto Poznań uzyskało dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020.

Ten piękny park znajduje się w strategicznej lokalizacji, pomiędzy różnymi osiedlami, takimi jak Jagiellońskim, Rzeczypospolitej, Bohaterów II Wojny Światowej, Polan oraz Powstań Narodowych. Cały obszar parku został podzielony na dziewięć odrębnych stref tematycznych, które oferują różnorodne przestrzenie i atrakcje dla mieszkańców oraz odwiedzających.

  • strefa A – tzw. but jeden, zlokalizowana wzdłuż ul. Kruczej, przy osiedlu Rzeczypospolitej,
  • strefa B – tzw. but dwa, znajdująca się pomiędzy osiedlem Jagiellońskim a osiedlem Rzeczypospolitej,
  • strefa C – obszar usytuowany pomiędzy osiedlem Powstań Narodowych a osiedlem Rzeczypospolitej,
  • strefa D – tzw. aleja drzew pamięci,
  • strefa E – ścieżka kolei średzkiej,
  • strefa F – ciąg komunikacji pieszej,
  • strefa G – skansen Średzkiej Kolei Powiatowej,
  • strefa H – „ogród zmysłów”,
  • strefa J – terenowy park rowerowy.

Strefy parku

Park Rataje to miejsce, które zostało podzielone na kilka stref, każda z nich oferuje różnorodne możliwości wypoczynku i rekreacji. Zobaczmy, co każda z tych stref ma do zaoferowania.

Strefa A to obszar, który został starannie obsadzony roślinnością. Można tu spotkać zielone trawniki, kolorowe rabaty kwiatowe oraz łąki kwietne, a także średniowysokie krzewy ozdobne i wysokie szpalery drzew wzdłuż malowniczych ścieżek. Przestrzeń ta jest przystosowana do spacerów pieszych oraz jazdy na rowerze, a w strategicznych miejscach, takich jak zakola dróg i pod pergolami, umieszczono wygodne ławeczki. W sercu parku, tuż blisko kościoła NMP, znajduje się centralny plac z efektowną fontanną.

Strefa B została starannie urządzona z myślą o wypoczynku, oferując dwa obszary relaksacyjne, które sprzyjają wyciszeniu i odpoczynkowi na łonie natury.

Strefa C łączy w sobie elementy strefy A i B, a także zapewnia przestrzeń do aktywności fizycznej. Znajdziemy tu siłownię na świeżym powietrzu, plac typu street workout oraz tor parkour, co czyni tę strefę idealnym miejscem dla miłośników sportu i ruchu.

Strefa D to teren, gdzie przebiega ścieżka zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów, a obie strony są obsadzone szpalerem drzew. Wzdłuż tej ścieżki zorganizowano dwa zespoły placyków rekreacyjnych, które wyposażone są w ławeczki oraz stoliki do gier planszowych, co sprzyja aktywnemu spędzaniu czasu.

Strefa E ma unikalny charakter, ponieważ odtwarza ślad torów kolejowych Średzkiej Kolei Powiatowej. Dzięki zastosowaniu różnokolorowej kostki brukowej na nawierzchni chodników można dostrzec ich historyczny przebieg, co dodaje głębi tej strefie.

Strefa F to ciąg komunikacyjny, który składa się z drogi dla pieszych i rowerowej, umożliwiający wygodne poruszanie się po parku.

Strefa G została zaprojektowana w celu upamiętnienia Średzkiej Kolei Powiatowej. W tym rejonie przywrócono jedną z dawnych stacji, z peronem, przy którym dumnie eksponowana jest lokomotywa parowa TKt48-130 oraz wąskotorowa lokomotywa parowa typu Baziel. Dodatkowo, w tej strefie umieszczono szlabany, kolejowe urządzenia techniczne i wskaźniki kolejowe, a także tablice informacyjne o historii kolei średzkiej.

Strefa H to wyjątkowy obszar, który mieści tzw. „ogród zmysłów”. Składa się on z czterech tematycznych ogrodów oraz sensorycznej ścieżki, na której zaprojektowane są różnorodne nawierzchnie. W ogrodzie szumiących traw znajdziemy trawy takie jak miłka okazała, czy kostrzewa. Ogród krzewów owocowych zachwyci smakoszy, oferując m.in. maliny i jeżyny. Ogród bylin stwarza piękne widoki z lawendą i floksami, a ogród ziół emanuje aromatem szałwii i mięty. Ścieżka sensoryczna jest pełna różnorodnych nawierzchni, co angażuje zmysł dotyku. Oprócz tego, strefa ta oferuje przestrzeń rekreacyjną z hamakami, łąkami kwiatowymi, placem zabaw dla dzieci, a także stolikami do gry, m.in. w szachy.

Strefa J to miejsce, które zachwyci pasjonatów jazdy na rowerach. Znajduje się tu park rowerowy, w którym zorganizowano tor przeszkód idealny do jazdy rowerami krosowymi oraz terenowe ścieżki piesze.

Każda z tych stref w Parku Rataje jest doskonale zaplanowana, oferując różnorodne atrakcje dla odwiedzających w każdym wieku.

Siedlisko ropuchy zielonej

Na terenie strefy E, która została dodatkowo rozszerzona, utworzono trzy stawy. Te zbiorniki wodne mają na celu stworzenie odpowiednich warunków dla ropuchy zielonej, aby mogła się w nich osiedlić.

Przypisy

  1. Park Rataje [online], Poznańskie Inwestycje Miejskie, 31.10.2016 r. [dostęp 22.08.2021 r.]
  2. Dwa parowozy i wagon barowy w Parku Rataje [online], inforail.pl [dostęp 30.08.2019 r.]
  3. Większy Park Rataje [online], www.poznan.pl [dostęp 05.10.2019 r.]
  4. Osiedle Rataje - Osiedla - Poznan.pl [online], www.poznan.pl [dostęp 09.10.2019 r.]
  5. Osiedle Żegrze - Osiedla - Poznan.pl [online], www.poznan.pl [dostęp 09.10.2019 r.]
  6. ZARZĄD ZIELENI MIEJSKIEJ W POZNANIU - Park Rataje [online], zzmpoznan.pl [dostęp 30.08.2019 r.]
  7. Poznań. Skanska wykonawcą inwestycji Park Rataje [online], www.muratorplus.pl [dostęp 30.08.2019 r.]
  8. Skanska zbuduje Park Rataje w Poznaniu [online], www.skanska.pl [dostęp 30.08.2019 r.]
  9. Lokomotywa i wagon już w parku Rataje [online], www.rynek-kolejowy.pl [dostęp 30.08.2019 r.]

Oceń: Park Rataje

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:5