Osiedle Bohaterów II Wojny Światowej


Osiedle Bohaterów II Wojny Światowej to interesująca jednostka mieszkaniowa, która pełni również rolę jednostki obszarowej w ramach Systemu Informacji Miejskiej (SIM). Znajduje się ono w obrębie większej jednostki obszarowej Rataje, leżącej na terenie jednostki pomocniczej miasta Osiedle Rataje, w mieście Poznań.

W skład zabudowy osiedla wchodzi jedenaście budynków pięciokondygnacyjnych oraz jeden charakterystyczny, jedenastokondygnacyjny budynek, który w mówieniu potocznym określany jest jako „deska”. Cała ta zabudowa powstała w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych XX wieku, dzięki wysiłkom Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych”.

Ulice

Osiedle Bohaterów II Wojny Światowej jest otoczone przez różne ulice, które wyznaczają jego granice. Do najważniejszych z nich należą:

  • ul. Krucza,
  • ul. Wyzwolenia,
  • ul. Pawia,
  • ul. Orla.

Urzędy

Wśród kluczowych instytucji znajdujących się w Poznaniu, które pełnią istotne funkcje w zakresie administracji publicznej, możemy wymienić:

  • Urząd Miasta Poznania, Wydział jednostek pomocniczych miasta Poznania,
  • Straż Miejska, Referat Nowe Miasto.

Oświata

Szkoły

W dzielnicy Osiedle Bohaterów II Wojny Światowej działa Zespół Szkół Salezjańskich, który jest jednym z kluczowych ośrodków edukacyjnych. Szkoła ta kładzie duży nacisk na rozwój duchowy i intelektualny swoich uczniów.

Dodatkowo, w przeszłości w tej okolicy istniało Gimnazjum nr 24 im. Unii Europejskiej, znane wcześniej jako SP nr 43. Niestety, instytucja ta została zamknięta po zakończeniu roku szkolnego 2013/2014. Ostatni uczniowie, którzy ukończyli to gimnazjum, należeli do rocznika 1998.

Przedszkola

W Osiedlu znajdują się także przedszkola, które zapewniają wczesną edukację najmłodszych. Wśród nich wyróżnia się Przedszkole „Pinokio”, które oferuje różnorodne programy edukacyjne oraz Przedszkole „Wesoła Ludwiczka”, znane z przyjaznej atmosfery sprzyjającej rozwojowi dzieci.

Kościół

Na terenie osiedla znajduje się kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, który stanowi ważny punkt dla mieszkańców oraz osób odwiedzających tę okolicę.

Komunikacja

Osiedle Bohaterów II Wojny Światowej oferuje dogodne możliwości komunikacyjne dla mieszkańców i odwiedzających. W okolicy znajdują się przystanki autobusowe, obsługiwane przez miejskie przedsiębiorstwo komunikacyjne, w tym linie: 174, 184 oraz nocne 211 i 218. Odpowiednie przystanki to MPK: Osiedle Bohaterów II Wojny Światowej przy ulicy Orlej oraz Osiedle Armii Krajowej przy ulicy Pawiej.

Dodatkowo, w nieco większym oddaleniu od osiedla znajdują się tramwaje, które również umożliwiają wygodne przemieszczanie się po mieście. W ofercie dostępne są linie tramwajowe 7, 12, 13, które zatrzymują się na przystankach Osiedle Rzeczypospolitej oraz Rondo Starołęka. Inne linie tramwajowe, takie jak 1, 11, 17, mają swoje przystanki w pobliżu na Rondo Starołęka przy ulicy Hetmańskiej.

Sztuka

W obrębie osiedla, na rogu ulic Kruczej i Orlej, można dostrzec oryginalną rzeźbę w przestrzeni publicznej, która przedstawia dziewczynkę z misiem. Dzieło to, stworzone przez Zofię Ulatowską-Gosławską, powstało w 1976 roku, dodając wyjątkowego charakteru temu miejscu.

Warto również zwrócić uwagę na temat rzeźb plenerowych w Poznaniu, a szczególnie na te, które znajdują się na Ratajach.

Ciekawostki

Osiedle Bohaterów II Wojny Światowej ma ciekawą historię, która przyciąga uwagę miłośników muzyki i kultury.

Jednym z interesujących faktów jest to, że osiedle było wykorzystywane jako sceneria do nagrania teledysku „Głucha noc” popularnego zespołu Slums Attack.

Przypisy

  1. Peja/Slums Attack – Głucha Noc. YouTube. [dostęp 09.04.2024 r.]
  2. Strona główna » Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu [online], www.ztm.poznan.pl [dostęp 06.06.2022 r.]
  3. Plan Osiedla – Spółdzielnia Mieszkaniowa Osiedle Młodych [online], osiedlemlodych.pl [dostęp 23.09.2019 r.]
  4. Referat Nowe Miasto – Straż Miejska Miasta Poznania – Poznan.pl [online], www.sm.poznan.pl [dostęp 25.11.2017 r.]
  5. Kontakt – Zespół Szkół Salezjańskich w Poznaniu [online], www.szkola-poznan.salezjanie.pl [dostęp 25.11.2017 r.]
  6. Gimnazjum nr 24 im. Unii Europejskiej w Poznaniu [online], www.gim24poz.edu.pl [dostęp 25.11.2017 r.]
  7. Przedszkole 114 „Pinokio” Poznań [online], przedszkole114.edu.pl [dostęp 25.11.2017 r.]
  8. www.przedszkole124.pl [online], www.przedszkole124.pl [dostęp 25.11.2017 r.]
  9. Poznań Nowych Doznań – zdjęcia dokumentacyjne Poznania: Misie na Ratajach [online], fotopoznan.blogspot.com [dostęp 25.11.2017 r.]
  10. Poznań Nowych Doznań – zdjęcia dokumentacyjne Poznania: Rzeźby na Ratajach [online], fotopoznan.blogspot.com [dostęp 25.11.2017 r.]
  11. https://web.archive.org/web/20170922004858/http://zdm.poznan.pl/content/pliki/mapa_jed_obsz.jpg Mapa jednostek obszarowych Systemu Informacji Miejskiej Poznania.

Oceń: Osiedle Bohaterów II Wojny Światowej

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:22