UWAGA! Dołącz do nowej grupy Poznań - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu


Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, położony w sercu Poznania, to rzymskokatolicka świątynia, która znajduje się na osiedlu Bohaterów II Wojny Światowej. Ten wyjątkowy budynek wyznacza granice miasta w rejonie zwanym Ratajami. Co więcej, jest to nie tylko miejsce modlitwy, lecz także ważna parafia – parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Od roku 2017, kościół pełni dodatkową funkcję, stając się wielkopostnym kościołem stacyjnym. W ten sposób wierni mają okazję uczestniczyć w duchowych praktykach oraz programach religijnych, które wzbogacają ich doświadczenie wiary.

Historia

W miarę rozwoju osiedli mieszkalnych na terenie niegdyś istniejącej wsi Rataje, zrodził się pomysł budowy świątyni. Było to związane z powstaniem nowej dzielnicy mieszkalnej „Rataje”, w której budowy rozpoczęto w 1966 roku. Jako pierwsze powstały osiedla Piastowskie oraz Jagiellońskie. Nowi mieszkańcy tych obszarów przynależeli do parafii św. Rocha.

W związku z rosnącą liczbą wiernych, ksiądz abp Antoni Baraniak zmagał się z trudnościami w uzyskaniu odpowiednich działek na budowę kościołów dla poszczególnych osiedli. Pomimo wielokrotnych próśb, władze miasta wielokrotnie odrzucały te wnioski. W końcu zdecydowano się na alternatywne rozwiązanie – złożono prośbę o zezwolenie na budowę jednej świątyni, która mogłaby służyć mieszkańcom wszystkich osiedli, z myślą o 120 tysiącach wiernych. Zgoda na tę inwestycję została wydana w 1976 roku, co było przełomowym momentem dla lokalnej społeczności.

Pod budowę kościoła wyznaczono teren na osiedlu Bohaterów II Wojny Światowej. W 1977 roku powstała tymczasowa kaplica, która stała się miejscem sprawowania kultu. 1 stycznia 1978 roku powołano do życia ośrodek duszpasterski pod wezwaniem Nawiedzenia NMP. Projekt nowego kościoła, mającego być dwupoziomowym obiektem, został zatwierdzony w 1979 roku, a budowę zlecono ks. Jerzemu Foltynowi.

W roku 1981 ośrodek duszpasterski uzyskał status samodzielnej parafii, a pierwszym proboszczem został ks. Foltyn. 18 grudnia 1982 roku, ksiądz abp Jerzy Stroba wmurował kamień węgielny, który był poświęcony przez papieża Pawła VI, a także pobłogosławił dolny kościół. Prace budowlane górnego kościoła, wraz z pomieszczeniami duszpasterskimi i mieszkalnymi, trwały od 1983 do 1990 roku.

Po 1990 roku koncentrowano się na finalizowaniu wnętrza kościoła. Uroczyste poświęcenie nowego kościoła parafialnego miało miejsce 4 maja 1997 roku. W kolejnych latach kontynuowano prace związane z aranżacją przestrzeni wokół kościoła, co obejmowało stworzenie parkingów, placów, terenów zielonych, ogrodzenie oraz ustawienie figur sakralnych. W 2004 roku miało miejsce poświęcenie groty przy kościele, dedykowane Matce Bożej z Lourdes.

Architektura

Jest to jeden z największych kościołów w Poznaniu, który przyciąga uwagę zarówno wiary, jak i architektury.

Projekt tej imponującej budowli został zlecony dwóm warszawskim architektom, inż. Markowi Eiblowi oraz inż. Stanisławowi Sołtykowi.

Struktura kościoła została zaplanowana w kształcie, który przypomina bumerang, co nadaje jej unikalny charakter. Najwyższa, centralna część budowli zwrócona jest ku wschodowi, stopniowo opadając w kierunku zachodnim po obu swoich stronach.

Konstrukcja opiera się na licznych, stalowych pylonach, które pełnią kluczową rolę w podtrzymywaniu skośnego dachu. Budowla posiada również dwupoziomową organizację, co dodatkowo podkreśla jej przemyślany design.

Szczyt kościoła zwieńczony jest krzyżem, który symbolizuje religijną funkcję tego miejsca.

Przypisy

  1. Poznań - Kościół na planie bumerangu. Atrakcje turystyczne Poznania. Ciekawe miejsca Poznania. www.polskaniezwykla.pl. [dostęp 22.07.2015 r.]

Oceń: Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:6