Raszyn to ciekawy fragment Poznania, który wchodzi w skład obszaru Systemu Informacji Miejskiej. Ten rejon jest częścią jednostki pomocniczej, znajdującej się na terenie Osiedla Grunwald Południe.
Raszyn może poszczycić się nie tylko unikalnym charakterem, ale również bogatą infrastrukturą oraz ofertą dla mieszkańców i odwiedzających. Miejsca, które warto zobaczyć oraz atrakcje związane z lokalną kulturą stają się przyciągającym punktem na mapie Poznania.
Położenie
Raszyn, jako jednostka obszarowa, zajmuje przeciwną rolę w kontekście lokalizacji oraz granic administracyjnych. Według Systemu Informacji Miejskiej, granice Raszyna wyznaczają następujące ulice oraz okolice:
- od wschodu: ulica Palacza, przebiegająca od Grunwaldzkiej do Arciszewskiego,
- od południa: ulica Arciszewskiego, prowadząca północnym skrajem w kierunku parku ks. Józefa Jasińskiego,
- od zachodu: granica parku ks. Józefa Jasińskiego do ul. Jugosłowiańskiej oraz przez południową stronę ul. Smardzewskiej – z wyłączeniem bloków mieszkalnych na osiedlu Mikołaja Kopernika – kontynuując dalej ul. Jawornicką do Grunwaldzkiej,
- od północy: ulica Grunwaldzka.
Architektura
Osiedle mieszkaniowe w Raszynie, zbudowane w stylu willowym, znajduje się w jego północnej części. W przeciwieństwie do tego, w części południowej dominują budynki wielorodzinne, powstałe w latach 1960–1963, zapewniające jednocześnie przestrzeń dla około 700 mieszkań. Projekt tego bloku autorstwa Mirosławy Dworzańskiej zrealizowano we współpracy z Bogdanem Celichowskim oraz Wojciechem Kasprzyckim.
Warto zwrócić uwagę na znajdujący się w parku element zabytkowych budowli z czasów fortyfikacji, jakim jest fragment Twierdzy Poznań. W szczególności, chodzi o Fort VIIIa, który stanowi centralny punkt parku ks. Jasińskiego. Ten fort i jego otoczenie ukazują bogatą historię regionu oraz wartość architektoniczną miejscowości.
Historia
Historia rozwoju tej dzielnicy miasta sięga początku XX wieku, kiedy to nastąpiło znaczne powiększenie obszaru Poznania. W latach 20. i 30. wytyczono nową siatkę ulic, która połączyła tereny pomiędzy Górczynem a tzw. Szosą Grunwaldzką. W kolejnych dekadach, szczególnie w latach 60., rozpoczęto intensyfikację zabudowy mieszkaniowej.
W 1975 roku zapoczątkowano budowę nowego osiedla, które nazwano na cześć Mikołaja Kopernika, a które ulokowane zostało w południowej części Raszyna. To osiedle stało się ważnym punktem na mapie tej dzielnicy.
Warto również zaznaczyć, że w latach 1954–1990 Raszyn był częścią dzielnicy Grunwald. W 1999 roku zdecydowano o utworzeniu jednostki pomocniczej miasta pod nazwą Osiedle Kopernika-Raszyn. Po reorganizacji struktur jednostek pomocniczych w Poznaniu, Raszyn został włączony w większe osiedle Grunwald Południe, co jeszcze bardziej zacieśniło związki tego terenu z oczekiwaniami urbanistycznymi miasta.
Komunikacja
W Raszynie można korzystać z komunikacji publicznej, która obejmuje różnorodne połączenia autobusowe. Dostępne linie to:
- 145,
- 150,
- 163,
- 164,
- 169,
- 179,
- 182,
- 191,
- 193.
Dzięki tym liniom mieszkańcy mają zapewniony komfortowy dostęp do różnych części miasta. Władze lokalne przewidują jednak dalszy rozwój infrastruktury. W planach znajduje się budowa nowej linii tramwajowej, która ma przebiegać wzdłuż ulic K. Arciszewskiego oraz Pogodnej, a kończyć swoją trasę na osiedlu M. Kopernika.
Ulice
Wiele nazw ulic w Raszynie cierpliwie odkrywa historię Polski, sięgając do czasów, kiedy nasze ziemie były areną ważnych wydarzeń militarnych. Ich etymologia i wybór przypominają o odwadze oraz poświęceniu żołnierzy, którzy walczyli w kluczowych bitwach.
Na szczególną uwagę zasługują poniższe ulice, których nazwy pochodzą od historycznych starć:
- kargowska – związana z obroną Kargowej z 1793 roku,
- kłuszyńska – upamiętniająca Bitwę pod Kłuszynem, która miała miejsce w 1610 roku,
- listopadowa – nawiązująca do Powstania Listopadowego z 1830 roku,
- olszynka – związana z Bitwą o Olszynkę Grochowską z 1831 roku,
- orszańska – poświęcona Bitwie pod Orszą z 1514 roku,
- racławicka – upamiętniająca Bitwę pod Racławicami z 1794 roku,
- raszyńska – odnosząca się do Bitwy pod Raszynem z 1809 roku,
- rynarzewska – związana z Bitwą o Rynarzewo w roku 1919,
- wawerska – upamiętniająca I i II bitwę pod Wawrem z 1831 roku,
- wolska – związana z obroną Woli w 1831 roku,
- zdziechowska – poświęcona Bitwie pod Zdziechową z 1918 roku.
Każda z tych ulic jest nie tylko punktem na mapie, lecz również przypomnieniem o heroicznych zmaganiach, które miały miejsce na polskich ziemiach. Ich nazwy będą zawsze nosić pamięć o przeszłości, kształtując tożsamość społeczności lokalnej.
Oświata
W Raszynie, przy ulicy E. Taczanowskiego, z dniem 1 września 2005 roku rozpoczęła działalność pionierska instytucja edukacyjna w Poznaniu, która kształci dzieci różnych narodowości – International School of Poznan. To ważna inicjatywa, która wzbogaca lokalny krajobraz oświatowy.
W mieście znajduje się także wiele innych placówek edukacyjnych, w tym:
- Szkoła Podstawowa nr 80 im. Kornela Makuszyńskiego (ul. Pogodna 84),
- Społeczna Szkoła Podstawowa i Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. św. Urszuli Ledóchowskiej (ul. Grunwaldzka 154),
- XI Liceum Ogólnokształcące im. Jadwigi i Wacława Zembrzuskich (ul. P. Ściegiennego 134),
- Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych i XXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego (ul. Raszyńska 48),
- Zespół Szkół Budowlanych im. Rogera Sławskiego (ul. Grunwaldzka 152),
- International School of Poznan (ul. E. Taczanowskiego 18),
- Poznańskie Centrum Edukacji Ustawicznej i Praktycznej (ul. Jawornicka 1),
- Wyższa Szkoła Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu (ul. Brzeźnicka 3),
- Przedszkole Publiczne Fabryka Fantazji (ul. Kłuszyńska 19).
Każda z wymienionych instytucji edukacyjnych w Raszynie przyczynia się do wszechstronnego rozwoju młodzieży oraz dalszego wzrostu jakości kształcenia w regionie.
Przypisy
- Kontakt – Przedszkole Fabryka Fantazji [online] [dostęp 14.03.2024 r.]
- Uchwała Nr LXXVI/1118/V/2010 Rady Miasta Poznania z dnia 31.08.2010 r. ws. uchwalenia statutu Osiedla Grunwald Południe (Dz. Urz. Woj. Wielkopolskiego z 2010 r., Nr 227, poz. 4184)
- Uchwała Nr XVII/190/III/99 Rady Miasta Poznania z dnia 27.07.1999 r. w sprawie utworzenia Osiedla Kopernika-Raszyn w Poznaniu
- Projekt – Miasto. Wspomnienia poznańskich architektów 1945-2005, Henryk H. Marcinkowski i inni, Poznań: Wydawnictwo Miejskie Posnania, 2013, s. 111, ISBN 978-83-7768-069-8
- a b Mapa jednostek obszarowych Systemu Informacji Miejskiej Poznania
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Świerczewo (Poznań) | Winiary (Poznań) | Zespół mieszkaniowy PGB przy ul. Czajczej w Poznaniu | Osiedle Powstańców Śląskich (Poznań) | Osiedle Powstańców Warszawy (Poznań) | Osiedle Grunwald Południe | Strzeszynek | Osiedle Ułańskie | Osiedle Darzybór | Osiedle Lubczykowa Góra | Osiedle Żegrze | Osiedle Zodiak | Osiedle Władysława Łokietka (Poznań) | Osiedle Warszawskie-Pomet-Maltańskie | Osiedle Św. Łazarz | Osiedle Starołęka-Minikowo-Marlewo | Osiedle Stare Winogrady | Osiedle Stare Miasto (Poznań) | Osiedle socjalne na Zagórzu | Osiedle Przyjaźni (Poznań)Oceń: Raszyn (Poznań)