Strzeszyński Strumień


Strzeszyński Strumień to malowniczy strumień położony na obszarze Poznania, który odgrywa kluczową rolę w ekosystemie tego regionu. Jego wody zasilają Bogdanki, co sprawia, że jest to ważny element lokalnej hydrografii.

Strumień ten płynie w całości przez teren Poznania, przecinając obszary takie jak Strzeszyn oraz Strzeszynek. Dzięki swojemu położeniu, Strzeszyński Strumień jest nie tylko źródłem wody, ale również miejscem, gdzie mieszkańcy mogą cieszyć się bliskością natury.

Przebieg

Źródła omawianego cieku zlokalizowane są w obrębie ogrodów działkowych przy ulicy Koszalińskiej, niedaleko skrzyżowania z ulicami Jarocińską oraz Krajenecką. W górnym biegu strumienia można zaobserwować częste wysychanie wód, co czyni go mniej przyciągającym uwagę. Cała jego trasa przebiega przez malownicze tereny leśne oraz zielone łąki.

Na ostatnich kilku setkach metrów strumień tworzy zabagnioną dolinkę, która przeważnie wypełniona jest wodami samego cieku. Warto zauważyć, że przed rokiem 1945 ciek był odkryty na całej swojej długości. Wówczas jego źródła znajdowały się w rejonie ulicy Jastrowskiej, skąd płynęły wzdłuż ulic Biskupińskiej i Koszalińskiej. Następnie skręcał na zachód, kierując się do Bogdanki, przechodząc przez Staw Strzeszyński II, który usytuowany jest około 170 metrów poniżej jeziora Strzeszyńskiego.

Po zakończeniu II wojny światowej bieg strumienia uległ regulacji i zmianom, a duża część jego koryta została przykryta. W dolnym odcinku cieku dokonano spiętrzenia wód, co sprawiło, że wodniak przepływa przez pięć stawów i wpływa do Bogdanki, około kilometr poniżej swojego pierwotnego ujścia. Warto również dodać, że stary odcinek ujściowy czasami ma możliwość przepuszczenia wód, ale zdarza się to zazwyczaj w sytuacjach wysokiego stanu wód.

Dojazd

Dojazd do górnego odcinka Strzeszyńskiego Strumienia jest bardzo dogodny. Można skorzystać z autobusów nr 46, 60 oraz 95, które zatrzymują się na przystanku Strzeszyn. Dla tych, którzy wybierają się do Krajeneckiej n.ż., dostępny jest jedynie autobus 95.

Dla zapalonych turystów, dolny bieg strumienia przecięty jest przez zielony szlak pieszy, a także Transwielkopolską Trasę Rowerową, co czyni to miejsce idealnym dla miłośników aktywnego wypoczynku.

Przypisy

  1. Alfred Kaniecki, Przemiany stosunków wodnych w sąsiedztwie Kiekrza, Strzeszyna i Podolan, w: Kronika Miasta Poznania, nr 3/2013, s.35, ISSN 0137-3552
  2. Soklo. [dostęp 18.05.2011 r.]
  3. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 1. Wody płynące, źródła, wodospady, Ewa Wolnicz-Pawłowska, Jerzy Duma, Janusz Rieger, Halina Czarnecka (oprac.), Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006, s. 277, ISBN 83-239-9607-5.

Oceń: Strzeszyński Strumień

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:5