Górczynka (ciek)


Górczynka to interesujący ciek wodny, który znajduje się w Polsce. Jest to lewobrzeżny dopływ Warty, co oznacza, że do rzeki tej wpływa z jej lewej strony.

Rzeka ta przepływa przez region południowego Poznania, stanowiąc dla tego obszaru ważny element hydrograficzny.

Przebieg i charakterystyka

Źródło cieku Górczynka jest zlokalizowane w Poznaniu, na rogu ulic Góreckiej oraz Lotników 302 Dywizjonu Poznańskiego, a jego początek znajduje się blisko obszaru Świerczewa. Ta naturalna droga wodna kieruje się w kierunku południowym, przebiegając pod ulicą Opolską. W pobliżu południowej obwodnicy Poznania, cieka zmienia kierunek, kierując się na wschód oraz przepływając pod torami kolejowymi linii nr 271. Po pokonaniu ul. 28 Czerwca 1956 r., woda wpływa do stawów ujęcia wody znajdujących się na Dębinie, skąd następnie jej strumienie kierują się do rzeki Warty.

Ze względu na relatywnie niewielką zlewnię, Górczynka jest ciepłym ciekawym wodnym prowadzącym swoje wody okresowo. Obfite przepływy następują głównie wiosną podczas topnienia śniegów oraz w trakcie intensywnych opadów deszczu, natomiast w pozostałych okresach roku przepływ często ulega znacznemu osłabieniu, a nawet całkowitemu zaniku.

W 2005 roku stwierdzono, że w aluwium potoku w rejonie ul. Głogowej zawartość niektórych metali ciężkich była alarmująco wysoka. Wartości chromu wynosiły do 106 mg/kg, miedzi – do 167 mg/kg, rtęci – do 1,67 mg/kg, niklu – do 72 mg/kg oraz ołowiu – do 61 mg/kg. Prawdopodobnym źródłem tych zanieczyszczeń były nielegalne wysypiska odpadów, które na przestrzeni lat powstały w tej okolicy.

W latach 2021–2022 prowadzone są prace zmierzające do modernizacji i przebudowy cieku. W ramach tych projektów przewidziano odbudowę nieczynnego mokrego zbiornika retencyjnego na odcinku od km 0+725 do km 1+076. W planach jest także budowa dwóch zbiorników suchych w lewobrzeżnej części doliny cieku, wzdłuż ulicy Brzozowej, miejscowa przebudowa koryta (od projektowanego mokrego zbiornika retencyjnego do wylotów z kanalizacji burzowej w ul. M. Rejewskiego, tj. od km 1+076 do km 2+180), oraz przebudowa przepustu pod ulicą Opolską.

Przypisy

  1. a b CreoC. Multimedia CreoC., Przebudowa koryta cieku Górczynka w Poznaniu wraz ze zbiornikiem retencyjnym dla potrzeb odprowadzenia wód opadowych z kanalizacji deszczowej oraz koncepcja zagospodarowania wód opadowych i roztopowych w zlewni cieku Górczynka. [online], zdm.poznan.pl [dostęp 06.12.2021 r.]
  2. Mapy.cz [online], Mapy.cz [dostęp 06.12.2021 r.]
  3. Górczynka [online], pzgik.geoportal.gov.pl [dostęp 06.12.2021 r.]
  4. Józef Lis, Anna Pasieczna, Badania geochemiczne w Poznaniu i okolicach, w: Przegląd Geologiczny, vol. 53, nr 6, 2005 r.

Oceń: Górczynka (ciek)

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:8