Teatr Strefa Ciszy to wyróżniający się poznański teatr offowy, który działa nieprzerwanie od 1993 roku.
Jego historia jest świadectwem zaangażowania twórców w sztukę teatralną, stanowiąc znakomity przykład inicjatyw artystycznych w Polsce.
Historia
Historia Teatru Strefa Ciszy rozpoczęła się w 1993 roku w Poznaniu. To właśnie tutaj, Adam Ziajski, założyciel i lider zespołu, wprowadził nową jakość w teatralną rzeczywistość.
Teatr ten zyskał sławę dzięki swojej specjalizacji w spektaklach plenerowych, akcjach ulicznych oraz happeningach, które odwołują się do miejskiej kultury i odważnie przekształcają przestrzenie publiczne w miejsca sztuki.
Od samego początku interaktywna relacja pomiędzy widzem a aktorem, a także karnawałowa, ludyczna atmosfera, stanowiły integralną część działalności Teatru Strefa Ciszy. Przykładami takich spektakli mogą być: „Judasze”, „Wodewil Miejski” oraz „Sąsiad 2000”, gdzie uczestnicy mogli aktywnie angażować się i współtworzyć teatralne wydarzenia.
W wielu zrealizowanych projektach humor i zabawa stały się przewrotnymi narzędziami, które demaskowały ludzkie zachowania oraz zasady rządzące życiem społecznym. Na ten temat opowiadają przedstawienia takie jak „Postscriptum”, „Pressing”, „Koktajl z martwą naturą w tle” oraz „Nauka Latania”, w których zespół podejmował ważne kwestie, m.in.: konsumpcjonizmu, uprzedmiotawiania relacji międzyludzkich, konformizmu oraz granic wolności.
Eksperymentując z różnorodnymi przestrzeniami gry oraz estetycznymi i teatralnymi konwencjami, Teatr Strefa Ciszy stworzył wiele interesujących widowisk. Przykłady to spektakl „Kuranty” zrealizowany na fasadzie poznańskiego ratusza, kameralny „Kwatera” w prywatnym mieszkaniu, przedstawienie na pływalni – „DNA”, a także wizja świata jako zbiurokratyzowanej maszyny w poznańskiej Starej Rzeźni – „36,6”. Osobnym wydarzeniem był duet ogromnych happeningów, którymi było otwieranie Mostu św. Rocha w Poznaniu – „Odsłanianie Mostu”.
Ostatnim znaczącym sukcesem Strefy był spektakl „Salto Mortale”, który powstał we współpracy z Clipa Theater z Tel Avivu, realizowany w ramach Roku Polskiego w Izraelu. Z kolei w sezonie 2008/2009 Teatr na nowo podjął się działań interwencyjnych w przestrzeniach miejskich, wdrażając happening „Last Minute” oraz akcję uliczną „Domino”.
Skład zespołu
W skład zespołu Teatru Strefa Ciszy wchodzą następujące osoby:
- Alicja Piotrowska,
- Adam Ziajski,
- Adam Wojda,
- Piotr Kamiński,
- Grzegorz Ciemnoczołowski.
Teatr ten współpracuje ponadto z wieloosobową grupą przekraczającą 30 przyjaciół i sympatyków, co pozwala mu na rozwijanie działań artystycznych oraz organizacyjnych.
Realizacje
Teatr Strefa Ciszy ma na koncie wiele znaczących realizacji, które wzbogaciły polską scenę teatralną na przestrzeni lat. Oto lista wybranych przedstawień:
- 1994 Viatores,
- 1995 Za-W-Słuchanie,
- 1995 Judasze,
- 1996 Wodewil Miejski,
- 1997 Obraz Mojego Miasta,
- 1997 Misja,
- 1998 Parada Pegaza,
- 1998 Linia,
- 1999 Sąsiad 2000,
- 1999 Defilady,
- 2000 Postscriptum,
- 2001 Kuranty,
- 2002 Pressing,
- 2002 Bitwy Miejskie,
- 2003 36,6,
- 2003 Punkt Odniesienia,
- 2004 Koktajl z Martwą Naturą w Tle,
- 2004 Odsłanianie Mostu,
- 2005 D.N.A.,
- 2005 Kwatera,
- 2006 Nauka Latania,
- 2007 Chwila Szczęścia,
- 2008 Salto Mortale,
- 2009 Last Minute,
- 2009 Domino,
- 2010 Salto Mortale 2,
- 2011 Smacznego!,
- 2012 Autobus Re//mix.
Pozostałe obiekty w kategorii "Teatry":
Amfiteatr w Parku Cytadela | Arkadia w Poznaniu | Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu | Polski Teatr Tańca | Aula Nova | Teatr Komedia w Poznaniu | Filharmonia Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiego | Teatr Nowy w Poznaniu | Ośrodek Teatralny „Maski” | Teatr Muzyczny w Poznaniu | Teatr Polski w Poznaniu | Teatr Ósmego Dnia | Teatr Animacji w Poznaniu | Scena Wspólna | Scena na PiętrzeOceń: Teatr Strefa Ciszy