Teatr Ósmego Dnia, znany również jako T8D, to niezwykła instytucja teatralna, która od 1964 roku z powodzeniem funkcjonuje w sercu Poznania. Jego lokalizacja na Osiedlu Stare Miasto sprawia, że jest łatwo dostępny dla mieszkańców oraz turystów, którzy pragną doświadczyć unikalnych form teatralnych.
Teatr ten wyróżnia się alternatywnym podejściem do sztuki, angażując zarówno profesjonalnych aktorów, jak i amatorów. Dzięki temu, oferuje widzom niezwykle różnorodne i eksperymentalne przedstawienia, które często podejmują ważne tematy społeczne i polityczne.
Historia
„Teatr Ósmego Dnia został założony w 1964 roku i początkowo funkcjonował jako teatr studencki, stworzony przez Lecha Raczaka oraz Tomasza Szymańskiego, który pełnił rolę pierwszego kierownika zespołu, a później długoletniego dyrektora Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Nazwa tej grupy artystycznej odwoływała się do Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, a konkretnie do jego słów: „siódmego dnia Pan Bóg odpoczywał, a ósmego stworzył teatr”. W 1979 roku zespół przekształcił się w alternatywny teatr zawodowy, który prezentował spektakle będące bardzo wyrazistymi, ironicznymi komentarzami dotyczącymi realiów PRL-u. W trudnych czasach stanu wojennego teatr występował nie tylko w salach, ale również na ulicach i w kościołach, co było formą protestu.
W 1985 roku, po sześciu latach działalności, zespół został formalnie rozwiązany, a większość jego aktorów zdecydowała się na emigrację do Włoch. Mimo to, w 1989 roku teatr wznowił swoją działalność w Poznaniu. W trakcie swojego istnienia współpracował z wieloma utalentowanymi osobami, w tym z Stanisławem Barańczakiem, który był kierownikiem literackim, oraz z Janem A.P. Kaczmarkiem, zarządzającym Orkiestrą Ósmego Dnia. W latach 2000–2014 dyrektorem naczelnym oraz artystycznym teatru była Ewa Wójciak, a od 2015 roku funkcję tę pełni Małgorzata Grupińska-Bis.
Lech Raczak oraz aktorzy Teatru Ósmego Dnia, którzy współtworzyli jego spektakle, zostali uhonorowani Nagrodą im. Konrada Swinarskiego. Nagroda ta jest przyznawana przez redakcję miesięcznika „Teatr” za całokształt działalności artystycznej (otrzymana za sezon 1993/1994). Z kolei w 2008 roku teatr został nagrodzony Nagrodą im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, przyznawanej przez Sekcję Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, co było wyrazem uznania dla zasług w popularyzacji polskiego teatru na arenie międzynarodowej.
Realizacje
Teatr Ósmego Dnia ma w swoim dorobku wiele interesujących realizacji, które ukazują różnorodność tematów oraz stylów artystycznych. Z poniższej listy można zobaczyć, jak zmieniały się jego projekty na przestrzeni lat:
- „Wprowadzenie do…” 1970,
- „Jednym tchem” 1971,
- „Musimy poprzestać na tym co tu nazywano rajem na ziemi…?” 1975,
- „Przecena dla wszystkich” 1977,
- „Ach, jakże godnie żyliśmy” 1979,
- „Więcej niż jedno życie” 1981,
- „Raport z oblężonego miasta” 1983,
- „Cuda i mięso” 1984,
- „Piołun” 1985,
- „Jeśli pewnego dnia w mieście szczęśliwym” (projekt międzynarodowy) 1987,
- „Mięso” 1989,
- „Ziemia niczyja” 1991,
- „Requiem” 1992,
- „Sabat” 1993,
- „Tańcz póki możesz” 1994,
- „Arka” 2000,
- „Portiernia” 2004,
- „Czas matek” 2006,
- „Teczki” Projekt Otwarty 2006,
- „Teczki” 2007,
- „Paranoicy i pszczelarze” 2009,
- „Osadzeni. Młyńska 1” 2011,
- „Do władzy wielkiej i sprawiedliwej” 2012,
- „Ceglorz” 2013.
Każda z tych realizacji wprowadza widza w unikalny świat przedstawiony, zachęcając do refleksji nad otaczającą rzeczywistością.
Zespół
W teatrze Ósmego Dnia występuje zespół aktorski, który biorąc udział w różnorodnych przedstawieniach, zarówno tych odbywających się na scenach zamkniętych, jak i w plenerze, wnosi wiele emocji oraz energii. W skład grona artystów wchodzą:
- Ewa Wójciak,
- Tadeusz Janiszewski,
- Marcin Kęszycki,
- Adam Borowski.
Nie można zapomnieć o twórcy niezwykłych scenografii, którym jest Jacek Chmaj, odpowiedzialny za wizualną kreację przedstawień.
Pozostałe obiekty w kategorii "Teatry":
Teatr Polski w Poznaniu | Teatr Strefa Ciszy | Amfiteatr w Parku Cytadela | Arkadia w Poznaniu | Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu | Polski Teatr Tańca | Aula Nova | Teatr Komedia w Poznaniu | Filharmonia Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiego | Teatr Nowy w Poznaniu | Teatr Animacji w Poznaniu | Scena Wspólna | Scena na Piętrze | Teatr Muzyczny w Poznaniu | Ośrodek Teatralny „Maski”Oceń: Teatr Ósmego Dnia