VIII Liceum Ogólnokształcące, które nosi imię Adama Mickiewicza i znajduje się w Poznaniu, to instytucja edukacyjna, powszechnie określana jako „Ósemka”. Jest ona przede wszystkim rozpoznawalna z uwagi na swoje różnorodne profile edukacyjne.
W szczególności wyróżniają się tutaj kierunki matematyczno-fizyczno-informatyczny, który jest realizowany w ramach autorskiego projektu Informatyczna Klasa Akademicka, a także profile matematyczno-fizyczny, oraz biologiczno-chemiczny.
Historia
W 1923 roku ks. Czesław Piotrowski zainicjował utworzenie szkoły przygotowawczej, a już następny rok przyniósł uzyskanie koncesji na prowadzenie niższych klas gimnazjum. 10 maja 1927 roku oferta edukacyjna zostało poszerzona, obejmując wszystkie klasy gimnazjalne, włącznie z przygotowaniem do matury. Wtedy to placówka borykała się z wieloma problemami związanymi z lokalami, co zmuszało uczniów do uczestnictwa w zajęciach w późnych godzinach w innych szkołach. W odpowiedzi na te trudności, we wrześniu 1926 roku rozpoczęto budowę nowego gmachu przy ulicy Marszałka Focha, obecnie Głogowskiej 92.
W roku szkolnym 1927/28 szkoła rozpoczęła działalność w nowym obiekcie, zaprojektowanym przez architekta Adolfa Pillera, oraz przyjęła nazwę „Prywatne Gimnazjum Humanistyczne im. Adama Mickiewicza w Poznaniu”, zyskując status pełnoprawnego gimnazjum państwowego. Niestety, lata 1939–1945 to okres przerwania zajęć wskutek wybuchu II wojny światowej. Po zakończeniu działań wojennych, 1 września 1945 roku, szkoła wznowiła swoje funkcjonowanie, tym razem w budynku Szkoły Podstawowej nr 10, przyjmując jednocześnie numer VIII.
15 grudnia 1956 roku uczniowie powrócili do gmachu przy ulicy Głogowskiej 92, gdzie powstała harcerska drużyna „Czarna Trzynastka”. W latach 1967–1974 przeprowadzono gruntowny remont obiektu, a trzy lata później dobudowano nową salę gimnastyczną. W 1970 roku zainaugurowano pierwszy profil matematyczny, a następnie wprowadzono również działalność profilów biologiczno-chemicznych. W latach 1983–1987 miały miejsce intensywne działania konspiracyjne w szkole, w ramach których działały organizacje takie jak Szkolne Koło Oporu Społecznego oraz Rokosz, co wiązało się z przesłuchiwaniami wielu nauczycieli oraz uczniów.
Rok 1989 przyniósł otwarcie profilu informatycznego oraz wprowadzenie pierwszej pracowni informatycznej. W sierpniu 2011 roku dyrektorem szkoły został Marek Grefling, który zastąpił na tym stanowisku wieloletnią dyrektor Jadwigę Walkowiak, przechodzącą na emeryturę. W 2014 roku szkoła zmieniła swoją lokalizację, przenosząc się do budynku przy ul. Cegielskiego 1, co było wynikiem zwrotu budynku Kościołowi katolickiemu — nieruchomość ta była przedtem wybudowana przez ks. Czesława Piotrowskiego oraz nabyta w kontrowersyjnych okolicznościach, co budziło sprzeciw części społeczności poznaniaków oraz samych uczniów.
Obecnie w dawnej siedzibie VIII LO funkcjonuje Publiczne Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz oraz Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki. W nowym miejscu VIII LO mieścił się wcześniej Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego, który został przeniesiony do budynków po Gimnazjum nr 25 na Osiedlu Tysiąclecia.
Klasy akademickie
Szkoła średnia w Poznaniu, VIII Liceum Ogólnokształcące, kładzie duży nacisk na współpracę z uczelniami wyższymi, co przekłada się na wysokie osiągnięcia uczniów w konkursach i olimpiadach krajowych. Dzięki długotrwałemu partnerstwu z miejskimi instytucjami akademickimi, oferta edukacyjna szkoły obejmuje kilka klas akademickich.
Na dzień dzisiejszy, szkoła prowadzi programy akademickie w pięciu specjalizacjach:
- Informatyczna Klasa Akademicka (IKA) – współpraca z Wydziałem Informatyki Politechniki Poznańskiej, trwająca od 2006 roku,
- Matematyczna Klasa Akademicka (MKA) – rozpoczęcie działalności we wrześniu 2014 roku we współpracy z Wydziałem Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza,
- Fizyczna Klasa Akademicka (FKA) – powołana w 2011 roku przy patronacie Instytutu Fizyki Politechniki Poznańskiej,
- Patronackie Klasy Medyczne (PKM) – działalność rozpoczęta w 2012 roku, realizowana we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu,
- Ekonomiczna Klasa Akademicka (EKA) – ruszyła w 2013 roku dzięki współpracy z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Dzięki tym różnorodnym klasom akademickim, uczniowie mają możliwość zdobywania wiedzy na wysokim poziomie, co niewątpliwie przekłada się na ich przyszłe sukcesy edukacyjne i zawodowe.
Absolwenci
W kontekście omawianego zagadnienia, należy uwzględnić grupę absolwentów VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Miejsce w rankingach
VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zajmuje ważne miejsce w corocznych zestawieniach liceów. Poniżej znajdują się wyniki osiągnięte w rankingu prowadzonym przez portal WaszaEdukacja.pl:
- 2017 – 3. miejsce w Poznaniu,
- 2018 – 1. miejsce w Poznaniu,
- 2019 – 2. miejsce w Poznaniu,
- 2020 – 1. miejsce w Poznaniu,
- 2021 – 2. miejsce w Poznaniu,
- 2022 – 1. miejsce w Poznaniu,
- 2023 – 2. miejsce w Poznaniu.
Przypisy
- Ranking Liceów Poznań 2023 waszaedukacja.pl [dostęp 27.07.2023 r.]
- Kościół walczy o budynek VIII LO, gazeta.pl [dostęp: 23.04.2020 r.]
- VIII LO: Kto wyjaśni zagadkę majątku księdza Piotrowskiego? Głos Wielkopolski [dostęp: 23.04.2020 r.]
- Marsz w obronie "Ósemki", poznan.naszemiasto.pl [dostęp: 23.04.2020 r.]
- Nie oddamy "Ósemki"! poznan.naszemiasto.pl [dostęp: 23.04.2020 r.]
- Nieznane dokumenty w sprawie VIII LO, poznan.naszemiasto.pl [dostęp: 23.04.2020 r.]
- Komu zależy na eskalacji konfliktu Kościół - uczniowie, Fronda [dostęp: 23.04.2020 r.]
- O szkole. dobreliceum.pl [dostęp: 23.04.2020 r.]
- O szkole. dobrasp.pl [dostęp: 23.04.2020 r.]
- LO nr 8 z Poznania przeprowadza się do nowego budynku [online], fakt.pl [dostęp: 27.11.2017 r.] (pol.).
- Poznań – VIII LO przeprowadzi się do nowej siedziby. [dostęp 24.09.2015 r.]
- Historia VIII LO im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. VIII LO w Poznaniu.
- Michał Najgrakowski: Z dziejów „Czarnej Trzynastki”. Poznań: Media-Expo Wawrzyniec Wierzejewski, 2011. ISBN 978-83-62710-09-6.
- Atlas architektury Poznania, Janusz J. Pazder (red.), Aleksandra A. Dolczewska, Poznań: Wydawnictwo Miejskie, 2008, s. 130, ISBN 978-83-7503-058-7.
- http://www.lo8.poznan.pl/sub,pl,dyrekcja.html
Pozostałe obiekty w kategorii "Szkoły":
X Liceum Ogólnokształcące im. Przemysła II w Poznaniu | XI Liceum Ogólnokształcące im. Jadwigi i Wacława Zembrzuskich w Poznaniu | XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Poznaniu | Zespół Szkół Elektrycznych nr 1 im. Henryka Zygalskiego w Poznaniu | Zespół Szkół Gastronomicznych im. Karola Libelta w Poznaniu | Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych w Poznaniu | Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu | Zespół Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu | Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu | Zespół Szkół Odzieżowych w Poznaniu | VII Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Poznaniu | VI Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu | V Liceum Ogólnokształcące im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu | Technikum nr 19 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu | Szkoła przy ul. Słowackiego 54/60 w Poznaniu | Szkoła przy ul. Różanej w Poznaniu | Szkoła przy ul. Prądzyńskiego 53 w Poznaniu | Szkoła przy ul. Łukaszewicza 9/13 w Poznaniu | Szkoła przy ul. Klemensa Janickiego w Poznaniu | Szkoła przy ul. Jarochowskiego 1 w PoznaniuOceń: VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Poznaniu