V Liceum Ogólnokształcące im. Klaudyny Potockiej, znajdujące się w Poznaniu, to prestiżowa placówka edukacyjna, która zyskała sobie dużą renomę zarówno wśród uczniów, jak i ich rodziców.
To liceum, często nazywane "Klaudynką", wyróżnia się nie tylko wysokimi wynikami w nauce, ale również szeroką ofertą zajęć dodatkowych oraz atrakcyjnym programem nauczania.
Historia
Historia V Liceum Ogólnokształcącego im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu jest bogata i ciekawa. Jego początki sięgają roku 1830, kiedy to powstała tzw. „Luisenstiftung”, a więc fundacja Luise von Radziwiłł, która zainaugurowała działalność szkoły żeńskiej. Początkowo placówka była zlokalizowana w Pałacu Górków w Poznaniu, a po odzyskaniu niepodległości polskiej zmieniła nazwę na Uczelnię im. Dąbrówki.
W dniu 1 września 1929 roku, na podstawie Reskryptu Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, powstała filia neohumanistyczna. Nowa placówka korzystała z tych samych wnętrz, personelu nauczycielskiego, administracji oraz biblioteki. W ostateczności, 28 października 1935 roku, podczas konferencji plenarnej, zdecydowano o formalnym utworzeniu państwowego gimnazjum im. Klaudyny Potockiej.
W roku 1937 szkoła awansowała do wyższego szczebla edukacji, przyjmując nazwę VII Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Klaudyny Potockiej. Wówczas posiadała obiekty na ul. Młyńskiej 10, które służyły jako siedziba dla studentów.
Po zakończeniu II wojny światowej szkoła wznowiła swoją działalność. W latach 1945-1949 przeniosła się na ul. Przemysłową 46. W tym czasie otrzymała tytuł Państwowej Szkoły Ogólnokształcącej Stopnia Licealnego nr 5, a później przekształcono ją w V Liceum Ogólnokształcące. W dniu 7 września 1965 roku szkoła przeniosła się do nowoczesnego budynku przy ul. Zmartwychwstańców 10, gdzie funkcjonuje do dnia dzisiejszego.
W 1986 roku, podczas obchodów 50-lecia istnienia, szkoła otrzymała Odznakę Honorową Miasta Poznania, wręczoną przez prezydenta Andrzeja Wituski. W tym ważnym wydarzeniu uczestniczyła również absolwentka liceum, Hanna Stankówna, a także odbył się koncert orkiestry pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.
Do 1989 roku szkoła nosiła imię Marii Koszutskiej. W tym roku podjęto decyzję o przywróceniu imienia Klaudyny Potockiej, które pozostaje do dziś jako symbol tradycji oraz wartości, które kształtują uczniowski charakter w tej placówce edukacyjnej.
Miejsce w rankingach
Miejsce, jakie zajmuje V Liceum Ogólnokształcące im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu w corocznych rankingach liceów, potwierdza jego wysoką jakość edukacji oraz uznanie wśród uczniów i rodziców. Portal WaszaEdukacja.pl regularnie publikuję zestawienia szkół, w których placówka ta zajmuje znaczące lokaty.
- w roku 2020 liceum osiągnęło 8. miejsce w Poznaniu,
- w roku 2019 zajęło 9. miejsce w Poznaniu,
- w roku 2018 również uplasowało się na 9. miejscu w Poznaniu,
- w roku 2017 z kolei uzyskało 8. miejsce w Poznaniu.
Absolwenci
Wśród licznych absolwentów V Liceum Ogólnokształcącego im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu znajdują się znane osobistości, które w różnych dziedzinach życia osiągnęły znaczące sukcesy. Oto niektórzy z nich:
- Marta Cugier, utalentowana wokalistka grupy Lombard,
- Zdzisława Donat, znana jako śpiewaczka operowa,
- Agnieszka Duczmal, ceniony dyrygent,
- Hanna Ereńska-Barlo, wybitna szachistka,
- Jarosława Jóźwiakowska, medalistka olimpijska w siatkówce i lekkoatletyce,
- Alicja Karłowska-Kamzowa, szanowany historyk sztuki,
- Leszek Nogowski, prorektor Akademii Rolniczej w Poznaniu,
- Krzysztof Pawlak, piłkarz m.in. zespołu Lecha, trener klubowy oraz reprezentacji Polski,
- Urszula Sipińska, znana piosenkarka,
- Barbara Sobotta, lekkoatletka, mistrzyni Europy oraz medalistka olimpijska,
- Hanna Stankówna, doceniana aktorka,
- Katarzyna Werner, specjalistka w innych językach, dziennikarka telewizyjna.
Te osobistości świadczą o wysokim poziomie edukacji oraz wszechstronności kształcenia oferowanego przez to renomowane liceum.
Przypisy
- Ranking Liceów Poznań 2020 [online], waszaedukacja.pl [dostęp 26.04.2024 r.]
- Ranking Liceów Poznań 2019 [online], waszaedukacja.pl [dostęp 26.04.2024 r.]
- Ranking Liceów Poznań 2018 [online], waszaedukacja.pl [dostęp 26.04.2024 r.]
- Ranking Liceów Poznań 2017 [online], waszaedukacja.pl [dostęp 26.04.2024 r.]
- Wydarzenia w Poznaniu w 1986 roku. Część trzecia i czwarta, w: Kronika Miasta Poznania, nr 1/1988, s. 184, ISSN 0137-3552
Pozostałe obiekty w kategorii "Szkoły":
VI Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu | VII Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Poznaniu | VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Poznaniu | X Liceum Ogólnokształcące im. Przemysła II w Poznaniu | XI Liceum Ogólnokształcące im. Jadwigi i Wacława Zembrzuskich w Poznaniu | XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Poznaniu | Zespół Szkół Elektrycznych nr 1 im. Henryka Zygalskiego w Poznaniu | Zespół Szkół Gastronomicznych im. Karola Libelta w Poznaniu | Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych w Poznaniu | Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu | Technikum nr 19 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu | Szkoła przy ul. Słowackiego 54/60 w Poznaniu | Szkoła przy ul. Różanej w Poznaniu | Szkoła przy ul. Prądzyńskiego 53 w Poznaniu | Szkoła przy ul. Łukaszewicza 9/13 w Poznaniu | Szkoła przy ul. Klemensa Janickiego w Poznaniu | Szkoła przy ul. Jarochowskiego 1 w Poznaniu | Szkoła przy ul. Działyńskich 4/5 w Poznaniu | Szkoła przy ul. Dąbrowskiego 73 w Poznaniu | Szkoła przy ul. Cegielskiego 1 w PoznaniuOceń: V Liceum Ogólnokształcące im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu