UWAGA! Dołącz do nowej grupy Poznań - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Rybaki (Poznań)


Rybaki to malownicza część Poznania, która znajduje się w sercu miasta, w obrębie Osiedla Stare Miasto. Ta urokliwa dzielnica jest położona pomiędzy znanym i historycznym Starym Miastem a dynamicznie rozwijającą się Wildą.

Rejon Rybaków najczęściej obejmuje obszar otoczony ulicami: Półwiejską na zachodzie oraz Strzelecką na wschodzie, a także ulicą Królowej Jadwigi na południu, co tworzy swoisty kwartał stawiający na przyjemność spacerów i odkrywania lokalnych atrakcji.

Główną osią tej dzielnicy jest ulica Rybaki, która łączy mieszkańców oraz turystów w jedną, tętniącą życiem społeczność.

Historia

Historia Rybaków, znanych również jako Rybitwy, sięga aż do roku 1441, kiedy to po raz pierwszy osada została wymieniona w dokumentach jako miejsce zamieszkałe przez rybaków, którzy łowili ryby w przepływającej niegdyś Strudze Karmelickiej. Warto zaznaczyć, że już w 1267 roku w dokumencie Bolesława Pobożnego pojawiają się wzmianki o piscatores nostri, co tłumaczy się jako „nasi rybacy”. Istnieją przypuszczenia, że osada mogła istnieć już od XIII wieku, być może jako sztucznie ukształtowana wyspa. Dziś możemy dostrzec archaiczne, trójkątne centrum osady, które pozostało widoczne na skrzyżowaniu ulic Rybaki i Strzałowej.

Do XVI wieku Rybaki były częścią jurydyki starościńskiej. Zdecydowanym przełomem okazał się wyrok wydany w 1728 roku przez Trybunał Radomski, który przyznał miastu prawo do pobierania pogłównego z tej jurydyki. Warto również zauważyć, że w 1721 roku Poznań pozwał sąsiadujące jurydyki o spłatę zaległych zobowiązań z lat ubiegłych.

Okres na przełomie XIX i XX wieku przyniósł znaczną reformę urbanistyczną, w wyniku której teren zabudowano efektownymi 4- i 5-piętrowymi kamienicami w stylu secesji oraz historyzmu. W czasach zaborów ulica zmieniła nazwę na Fischerei.

W byłej osadzie Piaski znajduje się zabytkowy, gotycki Kościół Bożego Ciała, który przyciąga uwagę swoim pięknem. Wśród kamienic wyróżnia się budynek znajdujący się przy ul. Kwiatowej 9, zdobiony roślinnymi motywami. Zgodnie z opinią Marcina Libickiego, można go nazwać jednym z godnych uwagi przykładów sztuki dekoracyjnej z początków XX wieku.

W 1927 roku przy ulicy Rybaki wzniesiono dom dla samotnych, zaprojektowany przez Jerzego Tuszowskiego. Obecnie przy tej samej ulicy mieszczą się także siedziby części obiektów AWF Poznań.

11 czerwca 2021 roku na skwerze u zbiegu ulic Rybaki i Strzałowej odsłonięto pomnik upamiętniający Bohdana Smolenia, co stanowi ważny element współczesnej historii tej dzielnicy.

Gospodarka

Obszar, w którym obecnie znajduje się dzielnica, emanuje dynamicznym charakterem mieszkalno-handlowym. Wiele klatek schodowych starych kamieniczmienia swoje oblicze, otwierając puby, restauracje oraz miejsca noclegowe, co znacząco wpływa na lokalną atmosferę.

Na to zjawisko wpływa strategiczna lokalizacja, w tym bliskość znanego deptaku na ul. Półwiejskiej oraz Starego Browaru, który przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Warto zaznaczyć, że Rybaki wciąż dbają o swój indywidualny charakter, zachowując unikatowy klimat, który odróżnia je od innych dzielnic. Dotychczas nie poddano ich znaczącym modernizacjom, co sprawia, że stanowią interesującą mieszankę tradycji i współczesności.

Komunikacja

W Poznaniu, ulica Strzelecka to miejsce, gdzie można znaleźć jeden z najpiękniejszych fragmentów sieci tramwajowej. Przebiegają tędy linie 2 i 9, które w sposób malowniczy wiją się wśród zabytkowej zabudowy, tworząc wyjątkowy krajobraz komunikacyjny.

W centralnej części dzielnicy znajduje się przystanek Łąkowa, który stanowi istotny punkt przesiadkowy dla podróżnych. Co więcej, w przeszłości tramwaje kursowały także ulicą Półwiejską, co nadaje tej lokalizacji dodatkowego znaczenia w kontekście historii komunikacji w Poznaniu.

Odniesienie

Dzielnica Rybaki, znana też pod litewską nazwą Žvejai, ma swoją historię, która sięga średniowiecza. W tej porównawczej analizie warto zauważyć, że podobnie jak w Poznaniu, również w Wilnie istniała rybacka osada.

Jednak w przeciwieństwie do poznańskiej dzielnicy, nazwa Rybaki w Wilnie z czasem uległa zapomnieniu, a jej użycie w codziennym języku praktycznie zanikło.

Przypisy

  1. Jacek Butlewski: Dziś odsłonięcie pomnika Bohdana Smolenia. [w:] Radio Poznań [on-line]. 11.06.2021 r. [dostęp 11.06.2021 r.]
  2. Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu: Spis dróg publicznych w administracji ZDM - stan na styczeń 2019 r.. zdm.poznan.pl. [dostęp 08.10.2019 r.]
  3. Atlas architektury Poznania, Janusz J. Pazder (red.), Aleksandra A. Dolczewska, Poznań: Wydawnictwo Miejskie, 2008, s. 260, ISBN 978-83-7503-058-7.
  4. Alfred Kaniecki, Wpływ antropopresji na przemiany środowiskowe w dolinie Warty w Poznaniu, w: Landform Analysis, vol. 24/2013, s. 25.
  5. Pharus Plan Posen. CYRYL Cyfrowe Repozytorium Lokalne. [dostęp 11.10.2014 r.]
  6. MarcinM. Libicki MarcinM., Poznań – przewodnik, PiotrP. Libicki (ilustr.), Poznań: wyd. Gazeta Handlowa, 1997, s. 134, ISBN 83-902028-4-0.
  7. a b c d e red. Jerzy Topolski, Dzieje Poznania, tom 1, PWN, Warszawa-Poznań, 1988, s. 171, 632, ISBN 83-01-08194-5.

Oceń: Rybaki (Poznań)

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:25