Alfred Denizot


Alfred Denizot, urodzony 21 października 1873 roku w Górczynie, aktualnie należącym do Poznania, był znaczącą postacią w polskiej nauce. Zmarł 23 lutego 1937 roku w Poznaniu, pozostawiając po sobie ważne osiągnięcia w dziedzinie fizyki.

W trakcie swojej kariery, Denizot piastował stanowisko profesora chemii na Uniwersytecie Poznańskim, a także był profesorem na Uniwersytecie Lwowskim. W swej pracy naukowej koncentrował się na geometrii wykreślnej, stając się uznawanym specjalistą w tej dziedzinie.

Życiorys

Alfred Denizot był synem imigranta z Francji, Augustyna Denizota oraz Antoniny z Nowackich. W 1893 roku zakończył swoją edukację w gimnazjum realnym w Poznaniu, a następnie podjął studia na uniwersytecie w Berlinie, gdzie w 1897 roku uzyskał tytuł doktora.

Od roku 1907 rozpoczął pracę na Politechnice Lwowskiej, gdzie najpierw pełnił funkcję docenta. Już w 1908 roku awansował na profesora nadzwyczajnego, a od 1909 roku był profesorem zwyczajnym, specjalizującym się w mechanice ogólnej i analitycznej. W 1910 roku uzyskał habilitację z zakresu geometrii wykreślnej na Politechnice Lwowskiej, a następnie z fizyki na Uniwersytecie Lwowskim. W 1919 roku objął katedrę Fizyki Doświadczalnej na Uniwersytecie Poznańskim, gdzie aktywnie przyczynił się do rozwoju tej dziedziny.

W latach 1920–1937 był również kuratorem Korporacji Studentów Uniwersytetu Poznańskiego „Lechia”, równocześnie należał do Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (PTPN). Jako naukowiec, Alfred Denizot pozostawił po sobie bogate dziedzictwo w postaci 52 prac oraz artykułów, które publikowane były w różnych językach. Dodatkowo był członkiem korespondentem Papieskiej Akademii Nauk, co świadczy o jego uznaniu w międzynarodowym środowisku naukowym.


Oceń: Alfred Denizot

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:20