Anna Zeidler-Janiszewska


Anna Magdalena Zeidler-Janiszewska, urodzona 1 stycznia 1951 roku w Poznaniu, była znaczącą postacią w polskiej filozofii oraz kulturoznawstwie. Jej prace miały istotny wpływ na myślenie o kulturze i filozofii w Polsce.

Niestety, zmarła 26 lipca 2017 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie bogaty dorobek intelektualny, który był inspiracją dla wielu. Jej życie i działalność przyczyniły się do rozwoju tych dziedzin w kraju.

Życiorys

Anna Zeidler-Janiszewska była córką Franciszka i Danuty. Ukończyła studia w dziedzinie filologii polskiej, a następnie uzyskała stopień doktora w zakresie filozofii. W swojej karierze zawodowej pracowała w Zakładzie Logiki i Metodologii Nauk Instytutu Filozofii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z czasem, w Instytucie Kulturoznawstwa tego samego uniwersytetu, otrzymała tytuł naukowy profesora.

Ms. Zeidler-Janiszewska przez pewien czas była także związana z Instytutem Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych na Uniwersytecie Łódzkim. Równocześnie pracowała w warszawskim Instytucie Kultury, a później skupiła się na działalności w Instytucie Kultury i Komunikowania w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, gdzie pełniła rolę kierowniczki.

W życiu akademickim jej główne zainteresowania koncentrowały się wokół estetyki, współczesnej sztuki, filozofii kultury oraz metodologii humanistyki. Anna była wiceprzewodniczącą Komitetu Nauk o Kulturze Polskiej Akademii Nauk oraz przewodniczącą Rady Redakcyjnej czasopisma „Kultura Współczesna”. Dodatkowo, aktywnie uczestniczyła w zespole redakcyjnym „Przeglądu Kulturoznawczego” i była członkinią Collegium Invisibile.

W latach 2017–2020 zasiadała w Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów. Była autorką kilku książek oraz redaktor ponad dwudziestu prac zbiorowych. W swojej karierze opublikowała ponad 150 artykułów oraz recenzji, czynnie przyczyniając się do rozwoju nauki w Polsce.

Anna Zeidler-Janiszewska zmarła 26 lipca 2017 roku w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Junikowo w Poznaniu.

Wybrane publikacje

Anna Zeidler-Janiszewska to znana autorka, która stworzyła szereg ważnych publikacji. Wśród jej samodzielnych prac znajdziemy:

  • Antynaturalistyczny program badań nad sztuka i jego współczesne kontynuacje, Poznań 1983,
  • Sztuka, mit, hermeneutyka, Warszawa 1988,
  • Między melancholią a żałobą, Warszawa 1996,
  • (z Zygmuntem Baumanem i Romanem Kubickim) Życie w kontekstach: rozmowy o tym, co za nami i o tym, co przed nami, Warszawa wyd I: 2007, wyd II: 2009, ISBN 978-83-61408-77-2.

Jako redaktorka prac zbiorowych, jej wkład obejmuje:

  • „Drobne rysy w ciągłej katastrofie…” Obecność Waltera Benjamina w kulturze współczesnej, Warszawa 1993, Wydawnictwo Instytutu Kultury,
  • Pisanie miasta – czytanie miasta, Poznań 1997,
  • (z Janem Stanisławem Wojciechowskim) Formy estetyzacji przestrzeni publicznej, Poznań 1998, Instytut Kultury,
  • (z Ryszardem Nyczem) Nowoczesność jako doświadczenie. Dyscypliny, paradygmaty, dyskursy, Warszawa 2008,
  • (z Ryszardem Kluszczyńskim) Perspektywy badań nad kulturą, Łódź 2008,
  • (z Tomaszem Majewskim i Mają Wójcik) Pamięć Shoah. Kulturowe reprezentacje i praktyki upamiętnienia, Łódź 2009.

Przypisy

  1. a b Anna Zeidler-Janiszewska. wyborcza.pl, 27.07.2017 r. [dostęp 27.07.2017 r.]
  2. Sekcja I Nauk Humanistycznych i Społecznych. ck.gov.pl, 03.04.2017 r. [dostęp 16.04.2017 r.]
  3. Lista tutorów Collegium Invisibile. ci.edu.pl. [dostęp 02.04.2011 r.]
  4. a b Anna Zeidler-Janiszewska. rejestry-notarialne.pl.
  5. Wyszukiwarka grobów w Poznaniu

Oceń: Anna Zeidler-Janiszewska

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:10