Jan Stankowski, urodzony 1 stycznia 1934 roku w Poznaniu, to wybitny polski fizyk, który specjalizował się w nadprzewodnictwie oraz przemianach fazowych. Jego osiągnięcia naukowe oraz wkład w rozwój fizyki wyróżniają go jako jedną z ważniejszych postaci w tej dziedzinie nauki.
Stankowski był profesorem nauk fizycznych i członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, co podkreśla jego znaczenie w polskim środowisku akademickim. Poza tym, był współzałożycielem i dyrektorem Instytutu Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu, gdzie przez długie lata inspirował młodych naukowców i prowadził badania o międzynarodowym zasięgu.
Jego życie zakończyło się 4 września 2009 roku w Poznaniu, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo intelektualne, które trwa do dzisiaj.
Życiorys
Kariera naukowa
Jan Stankowski, urodzony w Poznaniu w 1934 roku, zaczynał swoją edukację w Wschowie, gdzie ukończył szkołę podstawową w 1947 roku, a następnie w 1952 roku zakończył naukę w liceum ogólnokształcącym. Po tych etapach rozpoczął studia na kierunku fizyka na Uniwersytecie Poznańskim, które ukończył w 1956 roku, zdobywając dyplom magistra.
Cztery lata później obronił pracę doktorską pod czujnym okiem prof. Arkadiusza Piekary, a w 1968 roku uzyskał habilitację. W 1974 roku został wyróżniony tytułem profesora nadzwyczajnego, a w 1979 roku dostąpił zaszczytu otrzymania tytułu profesora zwyczajnego.
W 1956 roku rozpoczął pracę jako asystent w Instytucie Fizyki PAN. Od 1966 roku pełnił funkcję kierownika Zakładu Radiospektroskopii IF PAN oraz przez dwa lata był wicedyrektorem tego instytutu. W 1975 roku, jako główny organizator, stanął na czele Instytutu Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu, gdzie kierował pracami przez dziesięć lat. W 1977 roku powołał do życia Zakład Niskich Temperatur przy Zakładzie Odgazowania Gazu Ziemnego w Odolanowie. Od 1982 do 1996 roku zarządzał pracownią IMF PAN w Odolanowie, a następnie był kierownikiem Zespołu Nadprzewodnictwa i Przemian Fazowych IFM PAN między 1996 a 1999 rokiem. Po zakończeniu kariery naukowej, Jan Stankowski odszedł z tego świata, zostając pochowanym na Cmentarzu Junikowo w Poznaniu.
Aktywność zawodowa
W 1979 roku Jan Stankowski został członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk, a w 1988 roku awansował na członka rzeczywistego tej instytucji. W latach 1990-1995 pełnił funkcję przewodniczącego Oddziału PAN w Poznaniu, a następnie, do 1999 roku, przewodniczył Komitetowi Fizyki PAN. Poza tym, od 1993 roku był członkiem Słoweńskiej Akademii Nauk i Sztuki.
Współpracował w pracach Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych, a w latach 2007-2010 przewodniczył Sekcji V tej Komisji. Jego działalność naukowa zaowocowała organizacją licznych konferencji i seminariów dotyczących fizyki. W 1985 roku zainicjował warsztaty naukowe pod nazwą Lato z helem, skierowane do uczniów szkół średnich i studentów, co czyniło jego osobę uznanym autorytetem naukowym, zarówno w kraju, jak i za granicą. Był także członkiem wielu organizacji naukowych, a od 2000 roku był Fellow of Institute of Physics w Londynie.
Życie prywatne
Jan Stankowski dzielił życie z żoną Jadwigą, z domu Jaskłowską. Razem wychowali troje dzieci: dwie córki oraz syna. Jego córka Małgorzata, z tytułem magistra fizyki, pracuje w Pracowni IFM PAN w Odolanowie. Jej mężem jest prof. Zbigniew Trybuła, który kieruje Zakładem Fizyki Niskich Temperatur IMF PAN w Odolanowie oraz pełnił rolę senatora RP w latach 2005-2007.
Dorobek naukowy
Osiągnięcia naukowe
Dorobek naukowy tego wybitnego badacza obejmuje ponad 300 publikacji, w tym wiele monografii oraz podręczników, a także kilka zbiorów wykładów dotyczących fizyki. Stanowi on ponadto promotora 28 prac doktorskich. W szczególności, współpracując z zespołem badawczym, przyczynił się do skonstruowania pierwszego masera amoniakalnego w Polsce oraz stworzenia pierwszych spektrometrów rezonansu magnetycznego.
W 1987 roku po raz pierwszy wykrył zjawisko silnej absorpcji mikrofalowej w ceramicznych nadprzewodnikach o wysokiej temperaturze. Prowadził również szczegółowe badania dielektryczne ciekłego helu, co pozwoliło na wyznaczenie polaryzowalności elektrycznej izotopu 4He w zakresie temperatur od 4.2 do 1.4 K. Poza tym, był inicjatorem badań dotyczących dielektrycznych właściwości szkieł protonowych oraz wielu innych zagadnień.
Książki (wybór)
- Masery i ich zastosowania, WKiL (1965),
- Wstęp do elektroniki kwantowej, (współautor: A. Graja) WKiL (1972),
- Radiospektroskopia ciała stałego, (redaktor) PWN,
- Wstęp do kriogeniki, (redaktor) IFM PAN,
- Nadprzewodnictwo, (współautor: B. Czyżak) WNT (1994), wydanie II uzupełnione (1998),
- Encyklopedia Nauki i Techniki, WNT (1994),
- 50-lecie Poznańskiej Szkoły Arkadiusza Piekary, OWN Poznań (2003),
- Wstęp do spektroskopii rezonansów magnetycznych, (współautor: W. Hilczer) PWN (2005).
Odznaczenia i nagrody
Osoba ta była wielokrotnie nagradzana oraz odznaczana, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Najważniejsze z nagród to Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Złota Odznaka miasta Poznania, a także Medal im. Krzysztofa Ernsta Polskiego Towarzystwa Fizycznego za popularyzację fizyki, przyznany w 2009 roku. Wśród licznych nagród znalazła się Nagroda Wydziału III PAN, Nagroda Naukowa miasta Poznania oraz kilka nagród Sekretarza PAN i Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki. Pośmiertnie odznaczono go statuetką Złotego Hipolita przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego oraz nadano mu godność Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej.
Przypisy
- Stankowski J., Czyżak B.: Nadprzewodnictwo. Warszawa: WNT, 1999.
- In Memoriam Professor Jan Stankowski (1934–2009). Proceedings of the XIVth National School on Superconductivity, Superconductivity and Inhomogeneous Condensed Systems, Ostrów Wielkopolski, 13-17.10.2009 r. [dostęp 11.11.2013 r.]
- Obituary: Professor Jan Stankowski (1934–2009). Ferroelctrics, 393:1–2, 2009, Taylor & Francis Group. [dostęp 11.11.2013 r.]
- Jan Stankowski. W rocznicę śmierci. Instytut Fizyki Molekularnej PAN. [dostęp 11.11.2013 r.]
- Lato z Helem. Profesor Jan Stankowski. Instytut Fizyki Molekularnej PAN. [dostęp 11.11.2013 r.]
- Jan Wincenty Stankowski. J. Minakowski, Genealogia potomków Sejmu Wielkiego. [dostęp 11.11.2013 r.]
- Laureaci Złotego Hipolita. Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego. [dostęp 11.11.2013 r.]
- Jan Stankowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 11.11.2013 r.]
- Informacje na stronie um.poznan.pl
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Alicja Kledzik | Adam Huczyński | Grzegorz Pieńkowski | Jarogniew Broniarz | Wojciech Szafrański | Jacek Krenz | Ewa Przybylska | Ryszard Krzyminiewski | Wojciech Golik | Julian Musielak | Adam Kotula | Roman Słowiński | Maciej Zenkteler | Ryszard Jajte | Michał Żurawski (hydrolog) | Antoni Rutkowski (naukowiec) | Jacek Tittenbrun | Bazyli Czyżewski | Anna Zeidler-Janiszewska | Jerzy TopolskiOceń: Jan Stankowski